bugün

türk dil kurumunun hangi kafayla açıkladığını bilemediğimiz kelimelere verdiği anlamlardır. ağır konuşacağım; ülkenin kadın ve kız çocukları bu ve bunun gibi orospu çocukları biatçı ve şeriatçı puştların elinden çekmediği kadar kimsenin elinden çektiğini sanmıyorum. sözüm meclisten dışarı elbet. hak eden, etmeyen vardır o ayrı konu. haberi yapan internet sitesi linki şudur;

http://onedio.com/haber/t...s-16-kelime-anlami-709149

o kelimelere verdikleri anlamsız anlamlar ve diğer bazı kelimeler ise şöyle, (kadın ve erkek tanımlarına ve devlet tanımına dikkat çekmek isterim)

1. Kirli: Aybaşı durumunda bulunan (kadın)
2. Müsait: Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)
3. Oğlan: Erkeklerin zevkine hizmet eden sapık erkek
4. Esnaf: Kötü yola sapmış olan kadın
5. Erkek: Sözüne güvenilir, mert
6. Hayat Kadını: Para karşılığında erkeklerin cinsel zevklerine hizmet eden ve bu işi meslek edinen kadın, fahişe, orospu, orta malı, kaldırım çiçeği, kaldırım süpürgesi, kaldırım yosması, sürtük
7. Kadın: Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri, becerileri olan, Hizmetçi bayan
9. Dolandırmak: Devleti yönetmek
10. Serbest: Ağırbaşlı olmayan, hoppa (kadın)
11. Mal: Orospu
14. Kötü Kadın: Orospu
15. Kötüleşmek: Toplumun ahlak kurallarına aykırı davranmaya başlamak (kadın)

ne istiyorsunuz olum siz bu kadın ve çocuklardan?
Hayat ve kadın gibi iki güzel kelimenin birleşiminden oluşan anlam en büyük çelişkidir.
ataerkil toplumun algısının dile yansımasıdır bu. sonuçta dil nedir?

toplumda anlaşmayı sağlayan bir kanaldır. ( kanal= tünel açılmış kadın, kaynak götüm)
Kirli: fotoğrafta görüldüğü üzere eleştirilen tanım 2. Anlamıdır. Babaannne, anneannelerinize sorarsanız dedeniz seks yapmak istediğinde onlar regl ise "kirliyim, bey" cevabını verdiğini görürsünüz. Ayrıca geçmişten günümüze kan kir olarak görülür. Ben görmüyorum, toplum böyle görüyor.
görsel

Oğlan: eleştirilen tanım ta 4. Anlamı olup yanlış değildir. Sonuçta bu kelimeleri tdk üretip de tanımlamıyor. Toplumda kullanılan genel anlamlarını belirtmek zorundadır ki "oğlancı" örneği aşikar.
görsel

Esnaf: eleştirilen tanım 3. Sırada olup tdk'nin kendinden uydurduğu bir tanım değildir. Önceleri esnafın pazarladığı gibi fahişelere kendilerini pazarlamalarından ötürü orospu ya da fahişe yerine esnaf denirdi.
görsel

Kadın: 2. Tanımdan sonrası hakikaten bence de saçma ama söylemek istediğim zaten tdk tanım yaratmıyor, mevcut kullanımı tanımlamıyor.
görsel

Dolandırmak: tdk sitesinde yukarıda eleştirilen gibi bir tanım bulunmamaktadır.
görsel

Serbest: eleştiriye tâbi tanım 6. Anlamdır. Yine toplumda önceden veya bazı kesimlerde hala yaygın olan anlamdır.
görsel

Mal: eleştirilmiş olan tanım ta 6. Tanımdır ki önceden ya da şimdi bazılarınca mal kelimesi orospu olarak kullanılır.
görsel

Kötüleşmek: ikinci tanımda kadına göndermenin sebebi bir toplumun erkek ağızlı oluşunun tecellisidir.
görsel

Eleştirileri kesinlikle haksız bulmuyorum. Aksine tanımlar gerçekten rahatsız edici. Ama cımbızlandığını düşünüyorum. Sonuçta türk dil kurumu dediğiniz kurum kelime yaratıp kendince tanım yapmıyor; senin ağzında, benim ağzımda, bizim ağzımızda nasılsa kelimeler öyle tanımlıyor.

Tdk'yi savunmuyorum ama suçlamıyorum da, zira tanımların hiçbiri uydurma değil. Toplumumuzun geçmişten günümüze kullandığı anlamlar. Affedersiniz ama sokakta bu kelimeleri bu anlamlarıyla kullanan milyonlarca insana -başta kendinize- itiraz etmezlen kelimelerinizin, kelimelerimizin kullandığımız anlamda tanımlayıcısı, serimleyicisi olan kuruma itirazın bir anlamı yok. Ne var ki bu kelimeler tüm insanları rahatsız etmeli ama en başta kendinden dolayı etmeli, senin benim kullandığım kelimeleri senden ve benden dolaylı tanımlayan kurumdan ötürü değil.
Gündemi değiştirme veya meşgul etme amaçlı yapılan şeydir.
Tdk: oğlan= erkeklerin zevkine hizmet eden "sapık" erkek (sıfat yanlış yerde)
Ben: "sapık" erkeklerin zevkine hizmet eden erkek (sıfat doğru yerde)
Ayrıca oğlan kelimesinin anlamlarından biri de bakir erkektir. "Kız" kelimesine karşılık olarak. Lakin sözlükte yerini almamış.
TDK'dakilerin beyinlerinin, vücutlarının hangi bölgesinde hizmet gösterdiğini açıklayan kelimelerdir.
(bkz: kirli aybaşı durumunda bulunan kadın)
Kirli olan bizim aybaşı halimizden ziyade kendi beyinleri. Fakat malesef ülke olarak geriye ve belden aşağı zihniyete gitmekten başka bir amacımız yok. Bu ifadelere şaşırmamak lazım. Zira devlet büyüklerimizin bile 'kız mıdır kadın mıdır bilmem' ifadelerinden sonra tdk böyle yazmış çok mu?
Hobi olarak değişiklik yaptıkları için genel olarak anlam verilemiyor.
(bkz: boş ver)