1. 1.
  Emmeç çok iyi.

  Düşünsenize yeni evlenecek çift mağazaya gidip emmeç bakıyor. Satıcı emmeçlerini öve öve bitiremiyor.

  -Ablacım bu emmeç tam size layık.

  Vallahi kan çıkar.
  2 -1 ... ultraviyole
 2. 2.
  Başbayan önerisi dışında desteklediğim önerilerdir. Daha iyisini bulursanız haber verin kullanalım.
  3 -5 ... cesurveuzgun
 3. 2.
  aslında birkaçı hariç saçma olmayan kelime önerileridir.
  tdk' nın buradaki yanlışı, öz türkçe kelimeleri vaktinde bildirmemesidir. örneğin yeni bir cihaz üretilir bu cihazın yabancı dilde karşılığı tam olarak yaygınlaşmadan, öz türkçe bir kelimeyle adlandırılıp halka aktarılması gerekir.
  yoksa bu gidişle tdk ile çok taştaş geçilir.
  7 ... maskelisuavi
 4. 3.
  resmi makamlar bu ara fazla şaka yapmaya başladı. şaka yapabilirler ama benlik sorun şurada: şaka yaptıklarında endişeden gülemez oldum. geçgeç, emmeç, başbayan... ne kadar boktan olmuş.
  dil dediğin kültür gibi canlıdır ve değişip gelişir. pizza,anne vb. birçok kelimeyi neden değiştirmediniz. neyse eşşeğin aklına karpuz kabuğunu sokmayayım.
  dilimi kullanmamasını istemediğim tek kurum tdk oldu artık. elin oxfordlusu yılın kelimesi olarak kelim bile olmayan o meşhur emojisini seçsin. bizimkilerse başbayan kosun first ladynin adını. sanki bir boka yarıyormuşçasına.

  edit: ne olur ne olmaz ben yinede belirteyim. eşek kelimesinde şeddeyi bilerek kodum. kodum kelimesini de hakeza
  1 ... fonetik pid
 5. 4.
  aslında türkçenin yetersizliğinden kaynaklı bir sorun değil, bu daha çok medeniyetin gerisinde kalınmasının bir göstergesi maalesef. Eğer teknoloji üretilen ve medeni bir ülkede olsaydık bu terimlere çok sonradan isim yamamaya kalkışmaz daha ürün çıkmadan ismi üretilmiş olurdu. böyle abidik gubidik bir şeyler çıkmazdı. ah ahh...
  3 ... elbaresim
 6. 5.
  tdk ne yapıyorsunuz amınıza koyayım, az mantıklı iş yapın.
  1 ... yavuz ve unicorn
 7. 6.
  Doğalgaz yerine yer gazı yaparak türkçeleştiren bir kurumun fıkra tadındaki önerileridir. "Lan doğalı değil gazı türkçeleştireceksin!" demeyen bir yöneticiye sahip kuruluş. Artık neye yaradıklarını kendileride bilmiyorlar.
  2 ... kultursuz dinazor