bugün

Düşünsene bunu eleştiren adam o dönemde çelik zırh var sanıyor..
Düşünsene yahudi dönmenin biri gelip yunanı denize döktük diyor ve buna bütün chpliler inanıyor. Off.
Denizin ortadan ikiye yarıldığına inanır bide bu tipler.

Yunan mitolojisinede yalan der.
geçtiği coğrafyada tarihi kayıtların tutulmadığı bir dönemde yaşandığı iddia edilen bir olaydır.

sorun şu ki tarihi kayıtlar tutulmaya başlanır başlanmaz o kuşlar bir daha görünmedi.

rivayete göre bu olay 570 yılında yaşandı. üzerinde yüz yıl kadar geçmişti ki 683 yılında medine'yi basan emevi ordusu sahabeleri katletti, kadınlara tecavüz etti. yetinmeyip mekke'yi kuşattılar kabe'yi mancınık atışlarıyla yıktılar.

kuşlar olaya müdahil olmadı.

692 yılında tekrar geldiler, kabe'yi tekrar yıktılar ve kabe avlusunda katliam yaptılar.

kuşlar yine yoktu.

sonra 930 yılında karmatiler kabe'yi bastılar. kıyamet kadar hacıyı katlettiler. hacer-ül esved'i çaldılar.

kuşlardan yine bir hareket yok.

benzer olaylar defalarca ve defalarca yaşandı.

en son 1979'da suudi yönetimini kafir ilan eden kişiler kabe'yi bastılar, 15 gün kan gövdeyi götürdü.

fakat bu sefer gelen oldu!

kuşlar mı?

hayır! suudi yönetiminin davet ettiği fransız özel kuvvetleri!..
kimisinin "fil suresi indiğinde itiraz eden olmadı" diye inanmak için gerekçe ileri sürdüğü olaya inanmaktır.

valla itiraz eden oldu mu olmadı mı bilemeyiz. müşriklerden geriye neredeyse hiçbir şey kalmadı. dedikleri, yazdıkları itina ile yok edildi, sadece müslümanların işine gelenler islami kaynaklarda bırakıldı.

kaldı ki çanakkale savaşlarının üzerinden daha 40-50 yıl geçmeden, o savaşa katılmış insanlar sağ iken, yok evliyalar yardım etti, yok ingiliz taburunu bir bulut aldı götürdü diye nice yalanlar sıkıldı. fil olayı diye bir olay olduysa bile iddia edildiği gibi yaşandığı nereden malum?

en önemlisi, o kuşlar veya başka bir ilahi etki bir daha neden kabe'de yaşanan hiçbir olaya müdahil olmadı?
Bir koyun çobanının kanatlı at ile göğe uçup orada yaşayan bir varlık ile görüştüğüne de inanırlar,

Aslında inanmazlar, ama inanmak zorunda olduklarını hissederler,
işin ucunda bakire fahişeler ile dolu bir saray var zira.
ben bi kere çanakkale de o yardımı yapan evliyalar, osmanlı 250 yıl kan ağladı, savaş üstüne savaş kaybetti, o zaman niye osmanlı ordusuna yardım etmemişler?...diye sormuştum.

beni ortamdan kovdular, sen bi daa gelme, dediler...
çölün ortasından fillerle geçilebileceğine inan insanların varlığı güldürmüştür beni sorun yemenlilere bakalım tarihlerinde hiç fil var mı?
"yazdıkları itina ile yok edildi" bilgisini müşriklerden geriye hiç bir şey bırakılmamasından anlamış oluyoruz. yedi askı şiirleri gibi islami kaynaklardaki aktarımları saymazsak, müşriklerin elinden çıkmış hiç bir şey kalmadı günümüze.

ha, pardon bir de şu geçti elime: (bkz: ebu cehil in hatıratı)
Dikkat et o küçümsediğin kuşlar seni de taşlamasın. Allah'ın isi belli olmaz sonuçta. Ama keşke azıcık da olsa inanclara saygı duymayı öğrenebilseydin.
Başlığı açan o dönemde çelik zırh vardı sanıyor ve profil fotoğrafı cüneyt arkın ne diyim ki ben ? ilk olarak müslamanlara sesleniyorum bu başlığı açan edepsizin düşüncesiyle bir anlık gaflete kapılıp aklınıza soru işareti getirmeyin çünkü bu olay kuran-ı kerim de fil süresinde anlatılır rivayet değildir. Bu başlığı açan ahlak yoksunu beyin fukarası olaya dünya gözüyle bakmıştır. Oysaki bize akılı veren de Allah olduğu gibi onun müsade ettiği kadarıyla düşünebilir yorum yapabiliriz. Olağanüstü bir olay olduğu apaçıktır. Ve şüphesiz ki Allah’ın herşeye gücü yeter. Hatta fil süresinde taş bile değil çamurdan sertleşmiş taş olduğu söylenir ki bu ahlaksızın küçümsediği taştan daha az etki yapar dünya bakış açısıyla. Ama sen o taşların bir kurşun bir bomba etkisi yapamayacağını düşünebilir misin? Olayın olağanüstü mucize tarafıda bu zaten Allah en güzel yardım edendir. Ebabil kuşları Allah’ın mucizelerinden biridir.
çelik zırhların tarihi fil olayının yaşandığı rivayet edilen m.s. 570 yılından epey ama bir hayli epey önceye dayanıp, gladyatör gibi filmlerde romalıların kullandığını fark etmiş olsanız gerektir. tabi ebrehe'nin adamları çöl sıcağında kullanmış mıdır bilemem.

bu arada neden hiç bir mümin, ilki o olaydan sadece 100 yıl kadar sonra olmak üzere, kabe'ye yapılan ve başarıyla tamamlanan nice (bkz: taş atan kuşlarla ordu yok edildiğine inanmak/#39084570) saldırıda kuşların ortada görünmediği konusunda izahat yapmak istemiyor?

hayır, madem ki kabe'yi yıkmaya çalışmak böyle bir cezayı gerektirecek kadar büyük bir suç, emeviler kabe'ye koca koca taşları atarken ebabillerin de kendi taşlarıyla karşılık vermesi veya başka bir felakete uğramaları lazım gelmez miydi?

o kadar büyük bir suç değilse, gariban ebrehe'nin suçu neydi?

neyse, bak yukarıda ne güzel yazmış. aklı kullanarak soru sormak olmaz dinde. nanna... cısss..
güncel Önemli Başlıklar