bugün

48 ay eğitim görüp 50 bin tl gibi bir rakamla karşı karşıya kalan öğrenciler hareketidir.

ülkemizde ayda 400 500 lira ile ev geçindiren babalar varsa,

ayda yaklaşık bin tl lik bir devlet okulu modeli öğrencileri soymaktan başka ne yapar?

ben onlardan biriyim, bana harcananları en iyi ben bilirim.

ayda aldığım 30 lira nasıl ki bu paranın 10 da biri etmiyorsa,

benden aldıkları asfalt eskitme parası nasıl ki kanıma dokunuyorsa,

tsk apoletini taşıdığım günleri hatırlamak da o kadar onur veriyor.

ama fikir sahibi olmak için geçilen aşamalardan biri de bilgi sahibi olmak, (bkz: kefalet kefaret)
gereksiz bir harekettir. devlet okulundan ayrılan öğrenciyle karşılaştırılamazlar, zira benim üstümde okul üniforması varken biri bana saldırsa, saldıran hiçbir ceza almadan kurtulabilirken, üstünde askeri öğrenci üniforması bulunan bir öğrenciye saldırıldığı vakit 3 gün hapisle başlayan cezalara çarptırılmaktadır.

askeri lise farklıdır. tsk sizden 5 kuruş almadan üst düzey bir eğitim verdiği gibi üstüne size para da verir. ben yurtta kaldığım için para öderim, okulda bir yığın para harcarım, kitap alırım üstüne de para bile almam, bunun yanında gideceğim üniversite, bulacağım iş de muallaktadır, sen tüm bu ortamlarda, sana zor geldiği için, ya da bazı kişisel sorunların yüzünden okulu bırakacaksın bir de devlet okulu muamelesi isteyeceksin oh valla.

kaldı ki, benim ayrıldığım okula her dönem başka bir öğrenci gelip yazılabilir, askeri okullar subay ihtiyacına oranla öğrenci alır, o tazminat olmasa okulun %40'ı her sene okulu bırakır belki de tamamı.

sonuçta bu size okula girmeden önce söylenen birşeydir, yapamayacağın konusunda kuşkuların varsa girmezsin.
askeri okul tazmınatı faşizmine karşı çıkan eski askeri öğrencilerin olayıdır.
oda tv nin çarpıttığı gibi, "hangi nedenden dolayı ayrıldıklarını söylememeleri" gibi bir neden söz konusu değildir.

--spoiler--
BU HAREKET HiÇBiR KiŞi, GRUP, KURUM, KURULUŞ VEYA SiYASi VE TOPLUMSAL ÖRGÜTLENMEYE BAĞLI OLMAYIP; TAMAMiYLE BAĞIMSIZ, ÖZGÜR, SiSTEMLi VE ORGANiZE BiR HAK ARAMA MÜCADELESiNiN ÜRÜNÜDÜR. iLKE OLARAK TSK' NiN YIPRANMAMASINA, HAREKETiMiZiN SiYASET VEYA SiYASET DIŞI KAYNAKLAR TARAFINDAN ÇIKAR AMAÇLI KULLANILMAMASINA ÖZENLE VE ÖNEMLE DiKKAT ETMEKTEYiZ. HAKLARIMIZI ARADIĞIMIZ VE DEĞiŞTiRiLMESiNi iSTEDiĞiMiZ YÖNERGE VE YÖNETMELiKLERiN BiRDEN FAZLA BAKANLIĞIN YÜRÜTMESi DAHiLiNDE OLDUĞUNU ALTINI ÇiZEREK BELiRTMEK iSTERiZ.
--spoiler--