1. 1.
  otobüs terminalinde karşılaşabileceğiniz, elinde termos veya küçük bir araba olduğu halde dolaşan elli üzeri yaşlardaki satıcının rutin aralıklarla ve yüksek sesle sarfettiği cümle.

  tanıma uyan bu kişiyi peronlarda bineceğiniz otobüsün veya karşılayacağınız yolcunun otobüsünün gelmesini beklerken görmeniz kuvvetle muhtemeldir. kendi adıma hiç bir kişinin bu adamdan çay aldığını ömür billah görmemişimdir. her gördüğümde de bu adam burada sabahtan akşama ne yapar, kaç tane çay satar diye de düşünmeden edemem. yanınızdan yavaşça geçerken yanlışlıkla göz temasına mı girdiniz? eyvah o zaman sıçtığınızın resmidir. hemen yanınıza yanaşırken bir yandan da bir bardak çıkararak combo hareketini yapıştırır. bu yaşlı adam sizin yaşınıza bakmadan size abi diye hitap eder. (bkz: kokoreççi) yürek burkar, üzer adamı. düşündürür. siz daha yok istemiyorum derken bardağı yarım santim doldurmuştur bile. bu dakikada itirazınızı sürdürmezseniz o çayı alırsınız. yok itiraza devam ederseniz de o yarım santim çayı göz açıp kapanıncaya yere dökülmüş olarak görürsünüz.

  bardak yerine sinirli bir şekilde geri konur, ağır ağır yürümeye devam edilir. ta ki yeni bir göz teması sağlanana kadar.

  - taze çay var...
  ... agony
 2. 2.
  halkin sinirlenmekten uzulemedigi tiplerden birinin repligidir.

  insanin karakterinin oturmuslugunu gormesi acisindan iyi bir testtir bu, kararli bicimde bir kez "istemiyorum" demek yetmektedir; ancak onlar da is yapmaktadir, hayir dedirtmemek icin kurnazca ve cevikce davranip ellerindeki bir bardak boktan cayi ederinin on katina satmaya calismaktadirlar.
  ... yasakani
 3. 3.
  -taze çay var abi.
  +bsg çay koy.
  -neğy?
  +pardon ya, sözlükte sandım kendimi...ehe.
  -haaa, ben de ekşi'de yazıyom.
  +yok yav...
  1 ... filleri kurtaran adam
 4. 4.
  her daim bir mutluluk sebebi ancak çay mutlaka iyi olmalı. hayal kırıklığı yaratmamalı.
  ... cymbeline
 5. 5.
  kışın otobüs beklerken insanın içini ısıtacak sözcük öbeğidir. bir de o çay gerçekten tazeyse değmeyin keyfime.
  ... dolu bosluk
 6. 6.
  asla şirketin uyuşuk çaycısından duyulmayan söz öbeği.
  ... larex
 7. 7.
  insanın içinde kelebeklerin uçuşmasına sebep olacak haber.
  baba oluyorsun denilmesi gibidir.
  ... satanist kesen psikopat kedi
 8. 8.
  taze dediği en az 6 saatlik çaylardır.

  bayat dese kaç yıllık olcak tahmin etmek bile istemiyorum mına koyim.
  ... antiansiklopedi