1. ?.
  biri partinin başkanı ama diğeri de müstakbel başkanı gibi duruyor. biri nurcuların desteğiyle buraya geldi ama diğeri hala rüşdünü ispat edemedi. biri hocasına yan çizdi de başbakan oldu diğeri de yol arkadaşına yan çizdi de başbakan olacak gibi. Biri koltukta sıcak sıcak oturuyor, diğeri koltukta oturanın kalktığında yumurtaları soğumadan oturmayı planlıyor. biri eyyamcı, sinirli, kabadayı ama diğeri kültürlü, düzeyli, kaliteli ve en önemlisi vizyon sahibi. biri gitti abd'den icazet alıp biat etti, diğeri daha o noktaya gelmedi. biri imajını kavgalarla mahvetti, diğeri düzeyli bir kişi olarak mahalle kavgasından uzaklaştı. biri başbakan ve medyanın çoğunun dolaylı sahibi olmanın avantajıyla diğerinin kirli çarşaflarını ortaya sermekle örtülü tehdit ediyor, diğeri bunlardan büyük zarar görmeyeceğine gözü kesmiş.
  (bkz: rantiyenin malı yazarın klavyesini eskitir)
  3 -4 ... hicbirseygorundugugibidegildir
 2. ?.
  laiklik açısından değerlendirirsek abdo daha ılımı. gerisi yine hava civa.
  (bkz: demirel vs erbakan)
  -2 ... kacak dovusen ayi
 3. ?.
  tayyip cumhuriyetle kavgalı, şener cumhuriyeti içine sindirmiştir.
  1 ... ardahan
 4. ?.
  abdullatif şener adamdır. -diğerine "adam değil" demedim dikkat ederseniz- *
  1 -2 ... paleface
 5. ?.
  biri terbiyeyi terbiyesizlerden öğrendiği için agresif ve itici, diğeri "her mülkiyeli biraz komunisttir" gibi söylemleriyle daha ılımlı, kültürlü ve akılcıdır. ama her ikisi de ortak geçmişlerinden dolayı atatürk ilke ve inkılaplarına yeterince sahip cıkamayacak bir referansa sahip gibi gözükmektedir.
  1 ... coutcin
 6. 1.
  biri daha ılımlı ülkeyi satıyor, diğeri göstere göstere. * bu nedenle pek bir fark yoktur.

  (bkz: al birini vur ötekine)
  -1 ... asksihpbi
 7. 2.
  recep tayyip erdoğan kitleleri peşine takmayı becerebilen bunda weber in karizmatik lider vasıflarının etkili olduğu bir liderdir. halka hitabeti bilir, halk kendinden biri gibi görür onu. ancak abdüllatif şener bir lider değildir. olamaz. şener daha çok yöneticidir yada görev adamı diyebiliriz. belki akp oylarının yarısını alabilir ama tamamına mümkün değil erişemez.
  ... to madeira
 8. 3.
  mka vs inönü.*
  ... alcapon
 9. 4.
  biri adamdır, diğeri ise terlik. tak tak. takunya cinsinden. gemiciği de var.
  1 -1 ... bl
 10. 5.
  (bkz: once huplet sonra gumlet)
  1 ... takoz recep