bugün

bir kisinin imzasina kalmis, iyilerin doguya, yalaka ve arkasi kalabalik olanlarin batiya atanmasina verilmis isim.
asalet onaylanmasından sonra ancak yapılabilir. genelde çok zor ve de torpilsiz olmaz.
asker olan insanlarin en fazla 7 senede bir basina geldigi duzeni alt ust eden durum
askerlerin doğuda iki normal bölgelerde üç yıl kalmasından dolayı başa gelen durum .zira şu aralar çıkmıştır haziranda göç vardır.yaşıyorum ordan biliyorum...
Görev değişikliği nedeniyle bir yerden başka bir yere geçiş,taşınma.Eğer tayin batıdan doğuya çıktıysa sürgün.
Devlet kapısından sıyrılmış sıtkım;
Elime geçirdim bir kuru değnek,
Savurdum sincaba doğru;merakım,
Ürküp sıçradıkça durup seyretmek.
Gıdıklanmış gibi hınzır adeta
Viyakladı derken fırladı tekrar
Yandaki ağaca bir sıçrayışta.
Ne tüysüz zeka, ne süt kokan karar
Ne de kaş çatmakla olacak dava
Bu gıcır gıcır diş, bu çekme beden,
Dalların üstüne çıkmış bir defa;
Devletse habersizdir tayininden. *
bir türlü çıkmayan şey...
sürekli yasanan göç olayı...
bir de bunların zorunlu yaptırılanları vardır ki * bunun adı artık tayin olmaktan çıkar tehcire döner.
olup olmayacağını önceden kestiremediğim için birçok şeyden feragat ettiren şeydir. kazandığım sınav sonucu evde hasta babama bakamayacağımı düşünüp, tayiniminde çıkmayacağını farz ederek gitmeye cesaret edemiyorum. aradığım kişiler ise alenen torpilin varsa anca olur diyorlar. hatta aradıklarımdan 2 si ağız birliği etmişçesine burası türkiye malum dediler.

(bkz: burası türkiye)
(bkz: atama)
kişinin talebi sonucu başa gelmişse güzeldir. Yine de biten ilişkiye benzer ama. Gitmeyi istesen de üzer istemesen de. tebdil-i mekanda ferahlık vardır diyerek iç rahatlatılabilir.
Askeride bu senenin tayinleri açıklanmıştır.