bugün

Kemikleri gelişmesin, sadece et yapsın diye yumurtadan çıkar çıkmaz civcivlere antibiyotik verilmesinin, sonra et bağlayan tavuğun gelişemeyen kemiklerinin elinizin altında kırılışını duymanın vebalini ödemek istemeyen insanın seslenişidir.
insanın hırsına kurban giden, normalde günde bir kere yumurtlayan tavuğun iki üç kere yumurtlaması sağlanan bu zavallı hayvana yapılan zülme dur demek için tavuk yememeye çağırıyorum herkesi.
hem böylece belki son yıllarda atak yapan meme kanserinin de önüne geçilmiş olur.

vicdanın varsa tavuk yeme arkadaş. hem kendi sağlığını hem tavukların hakkını korumak için tavuk yeme!!!!
tavuk yeme kuzu yeme ne yiyelim peki arkadaş serzenişinde bulunacağım durum.
istanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Dizdar ın açıklamalarını vatan gazetesinde okuduktan sonra yemesi cesaret ve vicdan gerektiren tavuk için sözlükte açılan kampanyadır.
ne yiyeceğimize dair fikir vermeyen istek. onu yeme bunu yeme.

(bkz: ne yiyem mahmut mu yiyem)

olmadı değil mi?
(bkz: kfc yi dev tavuğun kovalaması)
sağlık açısından gündeme gelmiş bir açıklama. tavukların üretimi, hakları her neyse; ancak doğada yediğimiz her şey zaten bir canlının ölümüne neden oluyor. diyelim ki vejateryen besleniyoruz; peki bitkiler? onlar canlı değil mi?

bu durumda günümüz koşullarında zaten sağlıklı beslenmek çok zor. bir çok kimyasallar, yenilen yiyeceklere karıştırılan koruyucu maddeler, üretiminde kullanılan çeşitli ürünler her şey zararlı.

aslında şöyle doyurucu kapsüller falan olsa; insanlar sadece bu kapsüllerle beslense. ne doğaya zarar vermiş oluruz, ne de nesillerin tükenişine. ancak ne yazık ki bu mümkün değil.
bilinçli kitleler ancak hayvan zulmünü önleyebilir. alternatifi fazlaca düşünülecek bir et türü değildir. türk halkının en büyük eksikliğinin organize olamamak olduğunu bu tür yanlışları yapanlar da çok iyi bilmektedir. ve kalabalıkların gücünü bilenler de birlikte aldıkları kararın sadık uygulayıcısı olarak yanlışa son verilmesini sağlar. bunun türlü örnekleri mevcuttur.
tavuğun alternatifi olarak balık yenilebilir. büyük şehirlerde yaşamayanlar çok rahatlıkla köy tavuğunu seçebilirler.
ayrıca tavuk yemeyince ölecek hastalığı olmamasına karşın tavuk yiyince hastalığa yakalanıldığı ortadadır.
bu yazıyı okuduktan sonra inadına yemeye devam edeceğim bu ne nedir böyle kardeşim dünyanın 1001 türlü derdi varken tavuğa mı sardınız şimdi o yüzden osman baydemirin tabiriyle has... diyorum has..
tavuk üreticilerine, bak paragöz arkadaşım, sen şunu insan sağlığına uygun şartlarda yetiştir demek ve bu işin takipçisi olmak varken tavuk yemeyin, tavuk haklarına riayet edin demekte nesi yahu?! çatır çatır yiyorum, göğüslerimde taş gibi. * *
Bazı vejoların katıldığı görüş.

E köy tavuğuda zehirli o zaman değilmi?
her seferinde katılmak istenilen ancak alternatif üretilemediği için katılınamayan protesto çeşidi.

-ne yiyelim taş mı yiyelim?

Bir de gdo var ki intihardır resmen. Sigaranın üstüne öldürür yazıyorlarya e yiyeceklerin üstünede kısırlaştırır, hasta eder, yavaş yavaş sinsice öldürür yazsalar bari....

Ama yazmazlar. Neden? işte bu çok derin bir sorudur. Ticareti yapan, kanunları belirleyen ve kötüler aynı kişiler olunca böyle oluyor.. Anlatınca komplo teorisyeni ilan edileceğiniz için berbat bir durumdur ayrıca...
hani la bi ara kuş gribi vardı?
hani bi ara deli dana vardı?
patates kanser yapıyodu?
sonra patates in kansere iyi geldiği ortaya çıktı?
tavuklar hormonlu onu da mı yemeyelim?

periyodik olarak sürekli spekülasyon üretilir. bu da onlardan biri. siktir git köy tavuğu ye ozaman. pişirmeye çalışırken tüpün bitsin. ineğin bokunun içinden kafasını çıkarmayan köy tavuğunu ye amk.
denetimler çok yetersiz. insanlar aç kalamaz mecburiyetten yiyiyor. hangisi sağlıklı hangisi sağlıksız bilsek de keşke ona göre seçsek. ha şimdi komple tavuk yemeyelim diyorsanız o zor. çünkü tavuk fakirin rostosu, bifteğidir. onu da yiyemezsek nasıl avutacağız kendimizi yaşıyoruz diye?
tavuk yeme kazık ye.

(bkz: içki içme üzüm ye)
görsel
Sabah yumurta, öğlen tavuk döner, akşam tavuk şiş yiyen üniversite öğrencisini açlığa sürükleyen önerme.

(bkz: tavuk yiye yiye yumurtlamak)
ben yemeyince civcive antibiyotiği basmayacaklar mı? ben de mal gibi tavuk yemediğimle kalıcam. yapmayın agalar parasızlıktan zaten et olarak bi tek tavuk yiyebiliyok.
bir amatör sporcu olarak günde 300 gram tavuk ve 10 yumurta beyazı tüketmemle beraber sinirlerimi iyice geren olaydır. zaten sürekli söylenen bir şeydi hayvanlara antibiyotik, hormon vs basıldığı. yahu bir iş yapıyorsunuz tamamını getirin. bize marka verin marka. ben yumurtayı keskinoğlu kullanıyorum. et ise değişiyor ama çoğunlukla markalı yiyorum. ne yani şimdi halk tavuk mu yemesin? bu haber kimseninde sikinde değil ayrıca. ne devlet ilgileniyor adam akıllı ne bakanlık ne bilmem kim?

o profesör gitmiş görmüş yazıyor ama bize marka versin de bizde tüketmeyelim değil mi? ya da ne biliyim şu memleket protein tozu da üretmiyor ki ucuzundan onu kullanalım. iddialara diyecek lafım yok ama anca laf amına koyim. haberi veriyorlar sonra kenara çekiyorlar bizde lan acaba hangisinden alalım diye mal mal kalıyoruz.
et yiyerek zekası yükselen bu sebeple akp'ye oy vermeyen halktan rahatsız olan akp'li kampanyası.

yiyin ahali. et candır.
(bkz: tavuk yemezse ölür hastalığı) olanların her daim ortak olduğu zulümdür.
tavuksuz olmaz.
tavuk da yerim zulme de ortak olurum.
tavukların sosyal hakları bi kenara da, insan sağlığı için tehdit efenim, güvenilir kasaplardan köy tavuğu olduğunu bildiğiniz tavuk etini alın. olmadı köyünüzde yeyin, köyünüz yoksa yakınınız, eşiniz dostunuz biri vardır muhakkak, söyleyin getiriversin size bi tavuk...
Yenmesi için yakalanan her hayvanın öldürülmesi bir zulüm zaten. Bu sağlıklı bi tavuk içinde geçerli. Kemikleri gelişmeyen kimyasallarla beslenmiş tavuk içinde.

Ona bakarsak balıkta yemeyelim. Dana etide.

Bazı hayvanlar insanların beslenmesi için vardır. Yemediğimiz tavuklar eceliyle öldüğünde bizim protein ihtiyacımızı kim karşılayacak.
(bkz: balık yok dana yok tavuk yok ne var ulan it)
dünyaca ünü bir tavuk firmasının, verimi artırmak ve tüylerin uzaklaştırılması işleminin maliyetinden kurtulmak için, tüysüz tavuk ürettiği şu günlerde desteklenmesi gereken eylemdir.

sadece tavuklar da değil, büyükbaş hayvanlar da ayaksız üretim yapılmaktadır. sırf hayvanlar hareket edemesin, daha çok et randımanı sağlansın diye yapılan bu tür uygulamalar insanlık dışıdır.
tavuk yemeye devam ettikçe tavuklara yapılan zulme ortak olunduğunun bilincinde olan insan söylemidir.
yemeyin ki tavuklar ellerinde kalsın, sonra da layıkıyla tavuk yetiştirsin ruhunu paraya satmış ruhsuzlar.
yoksa...yoksa siz de mi onlardan birisiniz???