bugün

beyoğlu belediyesi'nin tarlabaşı mevkiinde gerçekleştirmeyi amaçladığı bir proje.

kentsel dönüşüm adı altında rant kokusu barındıran bir proje. duyumlarıma göre proje kapsamındaki ihaleyi alan çalık grubu imiş. nedense hiç şaşırmadım.

daha net bilgiler edindikçe sizlerle paylaşacağım sayın yazarçlar.
hakkında net bilgimin olmadığı projedir. açıklamada belirtildiği gibi bir rant durumu olabilir. bu yanlıştır. ancak beyoğlu gibi bir ilçe için bu tarz projeler gereklidir.istanbulun merkezi sayılabilecek ilçenin hali içler acısıdır.
http://www.radikal.com.tr...p?ek=cts&haberno=6912
(bkz: tarlabaşı rantsal dönüşüm projesi)
(bkz: çalık holding)
proje kapsamında bina yıkımlarına başlanmıştır. restitüsyon projeleri hazırlık aşamasında. (orda çalışan arkadaşım var evet)

efendim "insanların evlerini yıkıyorlar", "rant" vs demeden önce tarlabaşındaki o bina adaları bir görülmelidir. eve girmenize de gerek yok, sokağa kafayı uzatın yeter. insanların orada yaşayabilmeleri bir mucize.
birileri rant elde edecekmiş.
birilerini zengin etmekmiş.
şehrin göbeğinde teslim alınmış bir bölge içinse bu sözler yıllardır denetimsizlikten istanbul'un başına yıkılmak üzere olan bu semti herkesin adımlayabilmesidir benim arzum.
herkes kendi rantının peşinde sonuçta.
bölgedeki suç yuvalanmaları başka rantlara hizmet etmiyor mu?
istanbulun her yanını güvenle arşınlayabilmek istemiyor mu kimse?
bir korkulukla ayrılan hayatların birleşmesi ve semtin ehlileşmesi şarttır.
bunu kabul edelim ancak para sağlayabilir.
kimse kar elde etmeyeceği bir projeye imza atmayacağına göre rant normaldir. (bkz: keşke doğru kanalize olsa bu rant)
olsun yinede ötekileşmiş olan bir bölgeye adım atabilmek istiyorum çekinmeden.
tarlabaşı bölgesini yenilemek ve modernleştirmek amacıyla başlatılmış projedir.

genelde akşam ya da gece gördüğüm dönüşüm çalışmalarını, dün gündüz gözüyle görme fırsatım oldu. tarlabaşı bulvarı boyunca yapılan yıkım ve inşaatlar, yapılacak binaların görüntüsüne sahip maketlerle maskelenmiş. binalar da oldukça güzel görünümlü ve lüks. sanırım her dairenin 2-3 milyon liralık değeri olacaktır.

şimdi asıl sorun şu. yıllardır izlenen "altyapı kurmadan yerleşim kurma" politikası burada da devam ediyor. trafikle ilgili hiçbir düzenleme yapılmıyor. son yıllarda taksim meydan tüneli haricinde trafiği rahatlatmaya yönelik hiçbir adım atılmadı.

yakında o binalara insanlar taşınmaya başladığında ki daire başına en az 2 araba düşecektir, o trafiğin halini düşünemiyorum. toplu taşımayla ya da kendi aracınızla unkapanı - şişhane bölgesinden taksim'e gitmek epey zorlaşacak. büyük ihtimalle taksim'e oturup içmeye başlamadan bütün keyfiniz kaçacak ve rahatsız edici bir sarhoşluk yaşayacaksınız.

taksim'e gitmenin en mantıklı yolu büyük ihtimalle metro olacaktır. çok şükür bağcılar'da metro var.