bugün

Ahtapot var hani sudan çıkıp geliyor. Çocukluğumuzun içine etti.
çinli'yi oynaması için çekik gözlü uzakdoğulu bulamayıp zeytinburnu'ndan oyuncu devşiren yapımcıların gidip gerçek viking isveçli oyuncu bulup oynattıkları film.
iskandinav ülkesinden kurdunun öcünü alan bir kahramanının öyküsü.
1971 yılının yani aşağı yukarı 50 yıl öncesinin filmidir. Dönem imkanlarına göre çekilmiş çok da güzel bir filmdir. Bugün dahi bu ayarda fantastik/mitolojik bir film çekilebileceğini düşünmüyorum.
Hararetli bir şekilde olan kurdun ne söylediğini anlayan tek oyuncu kartal tibettir. Hayvan Viking kralını görüyor havlıyor. Bu kahramanımız da neeyiin yoksa babanı öldüren bu mu diyor kurda o da nevet diyor. Ah ülen be.
Esmer erkeklere sarı peruk takarak iskandinavlarmış gibi lanse eden film. *

Ayrıca hiç de o dönemin şartlarına göre harika olan bi film falan değil. Aynı yıllarda çekilmiş olan the godfather, once upon time in america, il buono il brutto il cattivo gibi filmlere ne diyeceksiniz peki? Anlayın şunu, bu ülke film konusunda hiçbir zaman başarılı olamadı. Hatta günümüzde bile o saydığım filmlerin kalitesine yanaşamazlar.
(bkz: Yaşasın kral gero)
Hayinnnn kostok, babamın öcünü alicim.
Ne döneminden bahsediyorsunuz kardeşim ben şu an bile zevkle izliyorum tarkan filmlerini. Beni çocukluğuma götürüyor. Oldum olası islamiyet öncesindeki atalarımıza ayrı bir hayranlık duyarım. Onun için tarkan benim gözümde battal gaziden hep bir tık önde olmuştur. Hem onun kurdu da var.
Battal gazi kör olan gözlerine akrep ezmesi sürerken tarkan kırılan kemiklerini lav havuzuna girip kendi kendine cesur bir şekilde tedavi etmiştir.
Hangi kanalda oynuyor, söyleyin hemen acayim.
görsel
görsel
islamiyet öncesi Türkleri anlatan ender filmlerden. Türklüğü öven, yücelten bir film. Sevdiğim sahnelerden biride Kurtların Türk töresine göre yetişmesi.
Kurt yavrusunu Türk adetlerine göre büyütüyor.

Ulan şimdi baba kurt ölecek ne zaman bu sahneyi izlesem ağlayasım geliyor televizyona tekme atasım geliyor.
Hazırlan kurt! Viking diyarına gidiyoruz..

Filmin tüm serisine hastayım...