bugün

geçmişte yaşanmış hiçbirşeyin sebep ve sonuçlarını anlamamak. tarihi sadece masal zannetmek ve bugün yaşanan olayların sadece tesadüf olduğunu sanmak. aynı hataları defalarca kere tekrarlamak, kalın kafalı olmak.

birinci dünya savaşından sonra imzalanan sevr antlaşmasıyla kuzu kuzu teslim olmayı reddeden vatanseverler mustafa kemal önderliğinde hızla örgütlenmeye başladılar. büyük zorluk ve yokluk içinde organize olmaya çalışan hareket'in en büyük düşmanı, ingiliz destekli, istanbul yönetimiydi. vahdettin ve damat ferit, milli mücadelenin önünü almak ve sevr antlaşmasını uygulamaya sokmak için tek engel gördükleri kuvayı milliye'yi yok etmek için her yolu mübah saydılar. şeyhülislam dürrizade abdullah efendi bir fetva yayınladı ve vatan için kelle koltuk çalışan bu insanların katlinin vacip olduğunu, bulundukları yerde canına, malına, ırzına saldırmanın, halifemiz adına yapılacak bir görev olduğunu söyledi. ayrıca anadolu'ya ayak basan yunan ordusu'nun, aslında yunan ordusu olmadığını, halife efendi hazretlerinin ordusu olduğunu söyleyecek kadar gözü kararmıştı. fetvada ve bu yönde yapılan tüm propogandalarda kullanılan jargon bugünküne çok benzemektedir ve kuvayi milliye'cilere "çeteci" denmektedir. * fetva anadolu'nun her yanına gönderildi. öyle ki; bir anda, vatan için çarpışan insanlar dinsiz, allahsız, gavur oldu, gavur ingiliz ve yunan, halifemizin can yoldaşları ve islamın kılıcı oluverdi(???).

sonuç herkesin bildiği gibi, acıyla geçen 3 yıl, lozan ve en sonunda cumhuriyet...

86 yıl önce olan bu olaylar bize çok geçmişte kalmış gibi gelse de, süregelen tarih olgusu içinde çok kısa bir süredir. uluslararası ilişkilerde, birkaç saniye öncesi gibi birşeydir. zannedilmesin ki, o zaman bize sevr'i dayatan ve lozan'da kan kusturan bu ülkeler herşeyi unuttular ve o defterleri kapattılar. batı milletlerinin hafızası çok iyidir ve hiçbirşeyi unutmazlar. lord curzon, lozan konferansı sonunda ismet inönü'ye çok önemli bir laf etmiştir: "burada kazandınız ama ben bütün bunları cebime koyuyorum ve zamanı geldiğinde çıkarıp önünüze koyacağım."

bugün, türkiye hala sevr'in ve lozan'ın hesabını kapatmaya çalışıyor ama karşı taraf buna pek yanaşmıyor. onlar 86 yıl önce ceplerine koyduklarını, bugün çıkarıp masaya vurmaya niyetliler. yöntemleri de tıpa tıp aynı; onların hükümeti, onların sahte peygamber adayları, din adına vatanseverlerin üzerine salınan, kandırılmış kitleler.

86 yıl tarihte 1 saniyedir..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.