1. 1.
    racon kesmeye meraklı olanların hayalini bile kuramayacakları racondur.

şüphesiz ki kesilmiş en büyük racon şudur;
    tarihte kesilmiş en büyük racon
    20 -5 ... tengir budun
  2. 2.
    bizim ırkımız Türk yeryüzünde var oldugumuz andan itibaren kesilen racon biziz
    -1 ... kaanayhan
  3. 3.
    Atamın ingiltere kralını ağırlarken servis yapan gencin tabakları elinden düşürmesi üzerine krala dönüp ben bu millete her şeyi öğrettim ama uşaklığı bi türlü öğretemedim demesi... tarihteki en kral hareketlerden birisi bu.
    19 -6 ... muptezell
  4. 4.
    Polat alemdar’ın masasında ki adamın atarlanması üzerine birden ayağa kalkıp “ben racon kesmem kafa keserim” deyip adamın kafasını kesmesidir.
    2 -11 ... pencere amelesi rapunzell
  5. 5.
    yahudilerin filistin’de devlet kurma isteğine karşılık, osmanlı devleti’nin borçlarının silineceğinin teklifinde bulunan yahudilerin önderi theodore herzl’e karşı abdülhamit han:

“bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!”

demiştir.
    10 -7 ... kazangap
  6. 6.
    alihan'ın ajdar'a tokat atmasıdır.
    2 -2 ... eti cin baba
  7. 7.
    (bkz: kazakların osmanlı sultanına yazdığı mektup)
    1 -2 ... caranthir
  8. 8.
    mussolini'nin antalya'da hak iddia etmesi, bunu bildirmek üzere Mustafa Kemal Atatürk'e elçi göndermesi, atamın talebi duyunca izin isteyip yukarı çıkması, frakı çıkartıp mareşal üniformasını giymesi, aşağı inip elçiye "buyrun şimdi konuşalım" demesi, akabinde elçinin topuklaması....

daha büyüğü de gelmez herhalde.
    14 -2 ... kel sarman
  9. 9.
    Newyork times'a 5 yıl arayla 2 farklı manşet attırmaktır.

16 -1 ... serdarsl06
  10. 10.
    Bilemem kardeş, portakalı soymadan içinden ne çıkar bilemem...
    1 -4 ... fosso necdat