1. 1.
  macaristan kralı aynı zamanda silah tuccari idi. Paraya olan merakı sayesinde bu topları devletlere pazarlayıp satmak istedi. ilk olarak konstantine götürdüğü büyük çaplı toplar, konstantinin ilgisini çekmedi. topa verceğim parayla gider paralı asker tutarım mantığıyla davrandı konstantin.
  fatih istanbul un fethi için hazırlandığı sırada bir ferman yayınlattı. dil din ırk farketmeksizin istanbul un fethi için ufak bir fikri olan büyük mükafatla ödüllendirilecektir.
  bunu duyan silah tuccari macar kralı konstantin in beğenmediği topları fatih e götürdü. fatih topları gördüğü gibi satın aldı ve kralı mükafatlandırdı. ayrıca bu toplardan 20 adet daha yapmasını istedi. istanbul un fethi geldi çattı. fatih macar kralında aldığı kısa mesafeli büyük çaplı demir topları kullanarak surlarda gedikler açıtı. sonunda istanbul düştü.
  Fakat Fatih'e bu topları satan macar kralının göremediği bir şey vardı. Osmanlı istanbul'un fethiyle viyana kadar uzanan kordonu açmış oldu. istanbul'un alınmasından sonra Macaristan osmanlı topraklarına katıldı.
  2 ... perspektif
 2. 2.
  napolyonun rusya seferi. napolyon o güne kadar görülmüş en büyük fransız ordusunu toplayarak bu sefere çıkmıştır. amacı kendi kurduğu kıta sisteminden ekonomik sıkıntılar ve ingilterenin etkisiyle ayrılan rusyayı yenerek tekrar bu sisteme dahil etmektir. ancak moskova yakınlarında rus ordusu napolyonu durdurmayı başarmıştır. bununla kalmayıp geri döndükleri sırada napolyonun ordusunu takip etmişlerdir. geçtiği ülkelerdeki kuvvetler ve kendilerini takip eden rus askerlerince ordunun çok büyük bir kısmı imha edilmiş, napolyon parise ancak küçük bir kuvvetle dönebilmiştir.
  1 ... son of the sun
 3. 3.
  roma rakamları.
  2 ... mendakkadukka
 4. 4.
  rus çarının savaşa gönderdiği insanların, dönüp geri gelip çarın kafasına kafasına vurup, kendisine bir güzel posta koyması, dünyanın gidişatını değiştirmesi...

  (bkz: bolşevik devrimi)
  2 ... alcoholica
 5. 5.
  Batmaz denilen Titanik'in battı
  Aşılmaz denilen çin seddi aşıldı.
  Asla yıkılmaz denilen bir imparatorluk olan Roma önce ikiye ayrıldı sonra yıkıldı.
  Son olarak bu sayılır mı bilemem ama Harzem Şahı eğlenmek için Cengiz Han'ın elçisinin sakallarını kesip onu usulsüzce traş edip gönderir ve bunun üzerine Cengiz Han sinirlenip ülkeye savaş açar. (bkz: bardağı taşıran son damla)Harzem Şahın ülkesi bu savaşta yıkılır.ayrıca simdiki zamandan bahsedersek (bkz: rte)
  1 ... meydanbenim
 6. 6.
  suphesizki abd nin irak i isgalidir. isgal sonrasi tum halkin kendilerini destekleyecegini dusunup ona gore hareket etmisler amma velakin hesaplari ters tepip tam bir batakligin icine dusmuslerdir.
  1 ... fewzi1907
 7. 7.
  okuması çok keyifli bir aykırı tarih yayınıdır.
  örnek gerekirse hiç şüphesiz maginot hattıdır. hangi salak millet, ülke ekonomisini çökertecek kadar para ve kaynak harcayıp sınırına duvar çeker de ucunu açık bırakır. evet evet bildiniz onlar.*
  ... regulus
 8. 8.
  kristof colomb hindistan'a daha kısa bir yol bulabilmek içiçn orta amerika sahillerini baştan aşağıya dolaşmıştır. fakat yeni bir kıta keşfettiğini iddia etmemiş sadece yeni toprak ve gelir kaynağı sağladığı için sevinmiştir. ayrıca pasifik okyanusunu da keşfetmemiştir.
  * *
  1 ... meydanbenim
 9. 9.
  (bkz: birinci viyana kuşatması)
  (bkz: ikinci viyana kuşatması)
  ... tool
 10. 10.
  türkler için
  (bkz: sarıkamış)
  bütün türki devletleri birleştirme hayaliyle koskocaman bir ordu kurulmuş ama karlara teslim edilmiştir.

  yunanlar için
  (bkz: kurtuluş savaşı)
  son nefesini vermiş, ordusu dağıtılmış, silahları toplanmış türk devletini bile kurduğu ingiliz destekli ordu ile yenememiş. anadolu hayallerini artık unutmuştur.

  ingilizler için
  (bkz: çanakkale savaşı)
  18.yy dan beri yenilmeyen ingiliz donanmasının en güçlü armadası "yenilmez armada" çanakkale de denizin dibine gömülmüştür. çanakkalede batan o gemiler aynı zamanda rus çarlığının da batışıdır.
  2 -1 ... truth