1. ?.
  millet olarak nadiren ortak yaptığımız eylemdir.
  herkesin tarihi kendisine göredir bu ülkede. osmanlı düşmanları bile istanbul'un fethiyle gurur duyar, erasmuslu arkadaşlarına 3 kıtaya hükmetmiş olmanın hafifliğiyle hareket yapar. aynı şey yakın tarih için de geçerlidir. bunlar birliktelik adına güzel şeylerdir aslında.

  ancak şimdiki zamanda bile hava atıyor olmamız garipsenmesi gereken bir hadisedir. millet alıp başını giderken biz hala daha dedelerimizin yaptıklarıyla övünüp dururuz. elin rus'u, amerikalı'sı fırlatma işlemi için geri sayımdayken biz kulaklarına "viyana'yı da bi' alsaydık..." diye hikaye anlatır, "ama atatürk vermedi hatay'ı..." diye caka satarız. adamların çok da çükündedir zaten bütün bunlar.

  bizim tarihimizle hava atmamız şu yüzyılda bir ayıptır aslında (tarihinizi silin, unutun demiyorum). bizim durumumuz, "benim dedem çok zengindi. hanları hamamları vardı. deveden iner ata binerdik" diye konuşanın "ee şimdi niye böylesin" sorusuyla karşılaşmasının aynısıdır.

  sözlük başında sağ-sol çatışması yaşamaktan kafayı kaldırabilirsek biz de dedelerimiz gibi olabiliriz. torunlarımızın da hava atacağı bir şeyler olur hiç değilse.
  2 ... yazarsam olay olur
 2. ?.
  ne yazıkki atamıyoruz. bakınız abd, rusya, almanya gibi devletler saçma sapan savaşların filmlerini çekerek insanları etkiliyorlar. peki ya biz elimizde çanakkale savaşı'ndan tutun istanbul'un alınması.. daha neler neler var. ancak hiçbirinin ne filmini çekebildik adam gibi, ne de dünya'ya sunabildik bu savaşları. yazık gercekten.
  3 ... the man who wasnt there
 3. ?.
  (bkz: lobi kuramayan milliyetcilik)
  ... syme
 4. ?.
  aslen tarihi ile hava atan değil, tarihi ile asil olan türk milletidir.

  biz hiçbir esiri öldürmedik, kimseye zulüm etmedik, hiçbir ırkın ırzına geçmedik, kimseyi asimile etmedik, kimseyi kılıçtan geçirmedik.

  şimdi belki 4 kıtaya hakim değiliz. evet durup düşünmemiz gereken çok nokta var. lakin biz tarihimizle hava atmadık. tarihimizi çarpıtanlar hep oldu. biz sadece olmayana var demedik. veya var olana yok demedik.

  şimdi piçin biri çıkıp siz kimsiniz derse, siz blue jean giyiyor musunuz derse; ben de haklı olarak zamanında 4 kıtaya hakim osmanlı çocuğu, ulu önder atatürk'ün cumhuriyet çocuğuyum diye gururla söylerim. evet söylemek bile hava atmak gibi. çünkü asalet dolu. çünkü haklı gurur dolu.
  1 ... fidelcastro
 5. 1.
  Tarihi destanlardan ögrenmiş insanlardan oluşan millettir.
  ... bilal35