1. 1.
  alp er tunga'nın torunu ilk kadın hükümdar tomris hatun!!

  Perslerin korkulu rüyası yiğit türk kadınıdır. ki türk mitolojisinde alma hatun savaş tanrıçasıdır. Türk mitolojisinde kadın asla evde saklanan birisi olmamıştır.

  Tomris hatun saka imparatorluğunun hükümdarıdır.

  Saka imparatorluğunun başına kadın geçtiğini öğrenince kiros'un ağzının suları akmış ve önce evlilik teklifi etmiş. Bu sayede size saldırmayacağız demişti. Bu teklifi kabul etmeyen tomris hatun perslerin o devasa ordusu ile savaşıp türk topraklarını savunmak zorunda kaldı. pers hükümdarı kiros'un hileli bir taktiğiyle (iki çadırın ortasına güzel kadınlar ve şaraplar koymuştu. ve başlarında pers askerleri vardı. tehlike olduğunu düşünen oğul çadıra baskın düzenlemiş ve persleri öldürmüştür. Fakat sonrasında eğlenceye dalmışlardı) tomris hatun'un oğlunu öldürmüştür.

  Tomris oğlunun öldüğünü duyunca ağlayarak şu yemini etti;

  - Kana susamış kirus! sen oğlumu mertlikle değil. o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!!

  Güneş doğunca tomris asklerinin başına geçti. Saatler süren savaş sonunda persler yenilgiye uğratıldı. Ölen persler arasında hükümdar kirus'da vardı. tomris hatun intikam yeminini gerçekleştirmişti. Kirus'un kesik başını kan dolu bir tulumun içine attı Ve şu cümleleri söyledi;

  - hayatın boyunca kan içmeye doymamıştın. Şimdi seni kan ile doyuruyorum!

  copy/paste değildir.
  2 ... topuzlu karyola
 2. 2.
  tarihte değil ama game of thrones baştan aşağı intikamlar şöleni.
  ... radiolarian