bugün

gönlümüzün efendisi

görsel
Emir demir.

Amir teymur.
kesinlikle fatih sultan mehmettir.

sayılan diğer komutanların hepsinin üstün vasıfları vardır fakat fatih spesifik savaş ihtiyaçlarına en etkili çözümleri getirmiştir. örneğin havan topu dediğimiz savaş malzemesini icat ederek, sur ardı atışları etkili hale getirmiştir. bu bir silah icadıdır ve gelişmiş teknolojili dijital silah makineleri olmasa dahi hala ehlinin elinde etkin bir biçimde kullanılmaktadır.
(bkz: Mustafa Kemal Atatürk)
Napolyon kesinlikle değildir çünkü hezimetle bitmiştir. Yıldırım beyazıt da iyi askerdir ama o da yenilmiştir. Yavuz kesinlikle en iyi komutandır 8 senede her yeri ele geçirmiştir.
Timur, kesinlikle.
ben olacağım ama tecilliyim şu an.
3.000 kişi ile 100.000 kişilik Pers ordusunu yenen iskender.

Anadolu bozkırında yunanı erzaksız ve ikmalsiz bırakıp yok eden Atatürk.

işin garibi iki savaşta hemen hemen aynı yerde küçük Asya da yani ege tarafında olmuş.
Sarı saçlım mavi gözlüm.
eli öpülendir.

düşman ülkenin bayrağını yeren kaldırandır.
(bkz: aslan asker svayk)
gönüllerde tabi ki mustafa kemal atatürkdür. ancak atamızı farklı kılan, ona olan hayranlığımızın tek sebebi askerliği değildir.

o sebeple, her ne kadar türk devletlerine istemeden/isteyerek zararı dokunsada, rusların yayılmasına sebep olsada. benim için tarihin en iyi askeri timurdur.
Kimdir bilmiyorum ama Atatürk olmadığından eminim, ha tüm dünya tarihi bilginiz Türkiye cumhuriyeti ile ibaret ise garipsemem.
(bkz: cengiz han)
Mete han.
Napolyon'u Akke'de tokatlayan Türk, Cezzar Ahmet Paşa'dır!
Bana kalırsa tarihteki en iyi asker, Başbuğ Emir Timur'dur.
muhtemelen rus generali alexandre suvorov'dur. çok savaştı ve tek bir muharebeyi bile kaybetmedi.

http://www.wiki-zero.com/...kvQWxleGFuZGVyX1N1dm9yb3Y

ortaçağ veya daha eski çağların komutanlarından örnek vermek çok uygun olmaz. zira o zamanların orduları ve savaş metotları farklıydı; yönetim ustalığının etkisi nispeten daha azdı.

atamız da elbette büyük bir askerdi. fakat asıl büyüklüğü askerliğinden çok devlet adamlığından geliyordu.

fatih sultan mehmet de büyük bir askerdi. fakat her zaman karşısındakilerden hem sayı hem de teknik olarak çok üstün ordulara komuta etti. kaldı ki kaybettiği savaşlar da var. belgrad kuşatmasında az kalsın canından oluyordu, zor kaçtı. rodos kuşatmasında başarısız oldu. kazıklı voyvoda'ya karşı yaptığı seferde o kadar çok kayıp verdi ki apar topar geri dönmek zorunda kaldı.
führer.
(bkz: Mustafa Kemal Atatürk)
(bkz: ömer halisdemir)
tek başına çıkarılan işe bakacak olursak
(bkz: mübariz ibrahimov)
veya
(bkz: simo hayha)