1. 1.
  kastedilen tarih, cumhuriyet tarihiyse:
  (bkz: neyle başlatıyım tayyip le mi başlatayım)
  5 -2 ... laz vegas
 2. 2.
  tarihi atatürkle başlatanlar; çeşitli atatürkçü düşünce derneklerini parsellemiş olan enternasyonalistler ve kürtlerdir.

  kemalistler tarihlerini 10 bin yıl evvelsinden öntürkler ile başlatırlar; ve atatürk'ü kendi köklerinin son kahramanı sayarlar. *

  diğer taraftan "atatürk olmasaydı türk ulus devleti olmazdı" lafzı doğrudur. eğer kurtuluş savaşını kazım karabekir başlatsa, osmanlıyı kurtarır ve padişaha biat eder; ismet paşa başlatsa nüfusun yarısını keserdi. hatta birinde abecemiz osmanlıca, diğerinde rünik olabilirdi.

  kazım karabekir'in cemaatçi, ismet paşa'nın ırkçı bakış açısına ve dolayısıyla bu topraklarda en uygun bir sistemin kuruluşunun en ana teması atatürktür.

  olay; sadece kurtuluş değildir. bu millet elbetteki boyunduruk altında yaşayamaz, lakin temeller çok önemlidir.
  3 -1 ... kutsal ruh
 3. 3.
  herhangi sakıncası olmayan eylem.
  ne var bunda? ne var ki?
  sen, ben, o, hepimiz bu bayrak altında özgürce nefes alabiliyor isek bugün o'nun sayesinde değil mi?
  o'nu ve aziz hatırasını bile pervasızca eleştirebiliyorsa bazı sikindirikler, hocaefendilerinin direktifleri doğrultusunda laikliğe çamur atabiliyorlarsa hatta bu özgürlük o'nun sayesinde değil mi?
  tarihimizi taaa hunlara, göktürklere hatta daha eskilere alp er tungalara, iskitlere dayandırıyorsak bizzat o'nun döneminde yaptırdığı araştırmalar değil mi sebebi?
  o olmasa idi türklük benliğimizi yitirecektik belki de, araplaşarak onlar gibi kokuşmuş bir millet olacaktık, belki semalarımızdaki bayrakta siyon yıldızı olacaktı, belki de abd'nin 52. eyaleti olduğumuzu gösteren bir yıldız... tarihimizi bilmediğimiz için de kabullenecektik manda altında yaşamayı belki de...
  o olmasaydı...
  evet o olmasaydı kısmını düşünmesi bile dehşet dolu. o iyi ki vardı ve hep var olacak...
  tarihimiz onunla başladığı için onun adı türk milletinin "ata"sı. onun için atatürk o. bizim miladımız, en mahremimiz o...
  ... protest sanayici
 4. 4.
  atamızı ve onun takipçilerini anlayamamış kişi söylemidir. zaten aklı başında olan kimse tarihin atamızla başladığını iddia etmez.* okullarda gösterildiği üzere türklerin şanlı tarihi orta asya ya kadar dayanmaktadır. türkler o zamanlardan beri farklı isimler altında var olmuşlardır. atamızda bu türklerin en büyüğü ve en saygınıdır.
  ... nil nil nil
 5. 5.
  türkiye cumhuriyeti tarihi evet atatürkle başlar . atatürk olmasaydı olası diktası , saltanatlığı , halifeliği , gibi sıfatların tarihleri başlayacaktı .
  ... wreker