1. 1.
  tam hali "tarih tarih oldu. ondan ilham alıp geleceğe bakmamız lazım" olan barış özcan sözü.

  az önce izlediğim şu alttaki videoda geçiyor bu söz. japonların yaptığı "hayabusa2" isimli dünyadan kontrol edilebilen bir uydudan ve bu uydunun yörüngesine yerleştiği ryugu isimli asteroidden bahsediyor. bir izleyicisi de kendisine " barış bey, bizim ülkemiz daha temel ihtiyaçları karşılama konusunda bile yeterli değilken siz neden uzaydan falan bahsediyorsunuz" şeklinde bir eleştiri getirmiş. o da benimle birebir aynı mantıkla şu açıklamayı getiriyor. "bu uydunun toplam maliyeti 146 milyon dolar. istanbul'da bundan daha pahalıya malolan onlarca bina var. ryugu isimli asteroidin madencilik açısından hesaplanan potansiyel değeri 82,7 milyar dolar. japonya ikinci dünya savaşından sonra yerle bir olmuş bir ülke. şimdi dünyanın ilk uzay madenciliğini yapıyorlar. yani ülkemizde de kaynak var. sadece nereye harcayacağınızı bilmek gerek" diyor.

  özetle izleyin. ufkunuzu iki katına çıkaracak bilgiler uludağ sözlükte mevcut evet ama bu videoda da güzel şeylerden bahsediliyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=56vxGr_TOiE+
  1 ... serdarsl06
 2. 2.
  aynı videoda şu cümle de geçiyor.

  --spoiler--
  artık koşmak yetmez bize, kanatlanıp uçmamız lazım. ve biliyorsunuz bunun için iki kanat gerek. bu iki kanat birbiriyle kavga ederek uçamaz.
  --spoiler--
  ... serdarsl06