1. 1.
    evet arkadaşlar.

ekşi'de böyle bir grubumuz var. güzel işliyor. burada da olabilir ve güzel işleyebilir. ihtimaldir. eğer ilgilenen olursa tabii. ama bu tür mecralar istismar edilmeye de açık. böyle bir oluşum kurulacaksa ve gerçekten bundan verim almak istiyorsak bazı meseleleri evvelden konuşmak lazım gelir. başlığı açan kişi olarak kendi kriterlerimi şu şekilde ifade edeyim:

-gerçekten tarihe ilgili olanlar buyurmalı. akademik tarihçilik ile iştigal eden kişiler olursa fevkalade olur. anlamalısınız, belli bir seviyeyi tutturamazsak gerçekten tarihçilik ile ilgilenen kişiler için vakit kaybı olur.

-kendi aramızda sevişmiyoruz. sevişilecek bir şey varsa hep beraber öhhöm. neyse, kısacası sevişme niyetiyle gelecekler gelmemeli. bu işleri gruba taşımamak gerekir. hatta nizamnamemizde bu gibi angajmanda bulunanların ihracı için bir haysiyet divanı bile kurabiliriz.

-herkesin kendi hayatının belli bir akışı var. o yüzden zırt pırt toplanılamaz. şöyle ayda bir zirveler düzenlenir, önceden kitap ya da kitaplar belirleriz, herkes onları okumuş olur, gelir tartışırız. ya da topluca müze ziyareti yapabiliriz. ya da belgesel ya da film izler gelir, tartışırız. ya da zirvede mesela herkes pek az bilinen bir şeyler bulup getirir. ortalama 15'er dakikalık sunuşlarla bulduğumuz ilginç şeyleri birbirimizle paylaşırız.

-ünlü tarihçileri aramıza davet edebiliriz. bilgilerinden istifade etmek ve sohbet amaçlı olarak. yaptığımız iş olgun bir iş olursa bunu bana bırakabilirsiniz.

-çok kalabalık olmasındansa yaklaşık 8-10 kişilik bir çekirdek kadro halinde devam etmek faydalıdır.

şöyle bir şey de olabilir ilgiye göre. istanbul, ankara, izmir gibi yerlerde ayrı ayrı gruplar kurulabilir. carbonari örgütünün yapılanmasını kendimize adapte edebiliriz. olay basit, hücre sistemiyle örgütlenilir, belli aralıklarla büyük kongreler toplanır. ama bunun için merkez-i umumi falan olması lazım. üf. neyse, onun üzerine düşünürüz sonra.

neyse, işte bu gibi şeyler. katılmak isteyen olursa ve hangi şartlarda katılmak istediğini belirtirse daha iyi olur. asgari müşterekte kompromiss olursa bir müteşebbis heyet, bir nizamname, faaliyet programı falan gerekecek. bu son söylediğim zevzeklikti tabii.

bir grup.
    3 -13 ... cunku ask yazilgandir
  2. 2.
    Fikir güzel, hayata geçireceğin mecra yanlış. Hücre, sonra kongre falan bilemedim.
    3 ... cupcake jemma
  3. 3.
    Öfff sevişme olmayacaksa ben yokum. Mal mısınız olum sevişme yoksa niye toplanıyonuz?

Beybi!
    4 -1 ... fistingci sahap
  4. 4.
    bizim abaza toplumumuzda yemez aga
    tamam kur 9 kişilik grup araya bir tane kız koydun mu tamaaam

o grubun işi bitti,gruptaki herkes tarihi falan bırakır kıza yürümeye başlar..
    4 ... diablo1987
  5. 5.
    o iş sakıncalı o kızda kaçar sonra birbirimize yürürüz ben yokum ağa.
    3 ... hayta38
  6. 6.
    Belki gelirim belki gelmem ama ünlü tarihçi kim gelecek ki aq.
    ilber hoca mı lan yoksa ?
    2 ... endless pain
  7. 7.
    Eine schlampe organizition.
    ... cunku ask yazilgandir