tarımsal nüfus yoğunluğu - uludağ sözlük

 1. 1.
  bir ülkenin tarımla geçine nüfusunun, toplam tarım arazisine bölünmesiyle elde edilen nüfus yoğunluğudur. doğu karadeniz ve doğu anadolu bölgelerinde tarıma elverişli arazi az olduğundan bu bölgelerdeki oran son derece yüksektir.
  #2027155 :)
 2. 2.
  tarımsal nüfus yoğunluğu= tarımla uğraşan nüfusun toplam tarım arazisine bölünmesi ile bulunur.
  ülkemizin tarımsal yoğunluğu kırsal nüfusun fazla, buna karşılık tarım alanlarının az olduğu doğu anadolu ve karadeniz bölgelerinde yüksektir. iç anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde ise tarım alanlarının geniş olmasından dolayı bu yoğunluk azdır.
  * tarımsal yoğunluğun fazla olduğu yerler;
  rize, artvin, hakkari, trabzon
  * tarımsal yoğunluğun az olduğu yerler;
  konya, şanlı urfa, gaziantep, edirne
  #2043574 :)
 3. 3.
  Fazla olması halinde geri kalmışlık, gereğinden az olması halinde dışa bağımlılığın bir göstergesidir.

  sanılanın aksine yoğunluk arttıkça tarım ülkesi olunmuyor ya da kendi kendine yeten ülke olunmuyor. Yoğunluğun fazla olması demek, tarımsal konularda (özellikle mekanizasyon ve sulama) gerekli teknolojiye sahip olunmadığının, geri kalmışlığın kanıtıdır.
  Gereğinden az olduğu zaman da, zaruri ihtiyaçların (3 beyaz (un, şeker, tuz)) ülke içinde belli bir oranda dahi karşılanamadığının ve tarım yapılmadığının kanıtıdır.

  Günümüzde büyük devletler dediğimiz ülkelerin hepsinin gelişmiş bir tarım politikaları olup, tarım teknolojileri son seviyededir.
  #8230554 :)

tarımsal nüfus yoğunluğu ile alakalı başlıklar