1. 1.
  hayırlı destekler, hayırlı müjdeler...

  bizim bir tarım bakanımız var, bekir pakdemirli.
  gelmiş geçmiş en başarısız tarım bakanı olur kendileri. kardeşi de fethullahçı terör örgütüne üye olduğundan dolayı cezaevinde ayrıca.

  bakan bey dün bir müjde verdi.
  bakan beyin verdiği müjdeye göre bugün(20.09.2019) tarihinde saat 18.00'den sonra çiftçilere tc kimlik numaralarına göre tarım desteği ödemeleri yapılmaya başlanacaktı.
  https://www.dha.com.tr/ek...-aciklamasi/haber-1712095

  başlanmadı mı? başlandı.
  ödemeler yapılmadı mı? yapılıyor...

  fakat yapılan ödemeler 2018 yılına ait.
  yani, bakan bey'in müjde olarak verdiği tarım desteği ödemeleri aslında hükümetin geçen sene çiftçiye ödemesi gereken destekler.

  2018 ödemelerini 2019'un eylül ayında yapıyorlar, 2019 desteklerinin ne zaman yapılacağı meçhul.
  ve bakan bey bunu "müjde" olarak sunuyor.
  tarım bakanının tarım destek müjdesi

  milleti aptal yerine, keriz yerine koyuyorlar resmen.

  şimdi akp'liler gelip "destek vermek zorunda mıyız" diyebilirler.
  peşinen onları da yanıtlayayım.
  evet hükümet çiftçiye destek vermek zorunda, bu ödemeleri yapmak zorunda, bu keyfi bir uygulama değil, anayasal bir zorunluluk.

  bakan bey ve akp'liler bilmiyor olabilir, ama bakınız 5488 sayılı tarım kanunu'nun 21. maddesi gayet açık.

  --spoiler--
  madde 21 – tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz.
  --spoiler--

  yani çiftçiye yapılacak olan destekler anayasal bir zorunluluk, seve seve değil, seve seve destekleyeceksiniz çiftçilerimizi.

  ama bakın burası çokomelli, yasaya göre hükümet tarım desteğini gsmh'nin yüzde 1'inden az olmayacak şekilde yapmalı iken, akp hükümeti 2017 yılında tarım desteği olarak gsmh'nin yüzde 1'inin yarısından daha az bir meblağ destekleme yapmış. yani çiftçinin hakkını gasp etmiş.

  yazdık bunları daha evvel;
  (bkz: devletin tarıma verdiği destek/#40505134)

  ha bu hakkı gasp edilen çiftçi yine gidip bunlara oy veriyor ya, onlara da müstehak aslında...

  kendi yasal hakkını aramayan, kendi yasal hakkının gasp edilmesine ses çıkarmayan çiftçilere, 2018 desteğini 2019'da ödemek, bunu da "müjde" olarak sunmak da normal bence.
  onu da vermeseler, ona da ses çıkarmayıp "din elden gitmesin" diyerek akp'ye oy vermeye devam edecek milyonlar var bu ülkede.
  12 ... tengir budun
 2. 2.
  Tarım bakanımız ilk önce gdo lu ürünleri bir toplamalı ve devletçilik ilkesini tekrar hayata geçirerek yerli tohumları tekrar gün yüzüne çıkarmalıdır. Yoksa daha çook kanser olur bu millet.
  9 -1 ... kale3112
 3. 3.
  Şey şu bahsedilen gdolu ürün üretilmesin demek tamamen gereksiz öncelikle ürün gdolu olmuyor ürünün kendi gdo oluyor bu konuda en gelişmiş ülke çin yani o kadar adamı beslemek gerekince bulunmuş çarelerdir sanıldığı gibi zararlı değil.
  ... georgeborclu
 4. 4.
  gene partiye yakın birilerine "çiftçi" sıfatı verilerek aktarılıyor olması muhtemel desteklerdir. ülkede tarımla uğraşan insan mı kaldı lan. dünyanın fındığı varken fındığı bile ithal ediyoruz yıllardır. 6-7 yıldır iç savaşta olan suriyeden patates aldık daha geçen senemi ondan önceki senemi ne.
  5 ... mel mel bakan gibson