1. 44.
  Ülkece bir ülke kendini nasıl imha edebilir tezini doktorasını yazıyoruz amk. Marul lan bu amk domates lan soğan bir zamanlar para etmiyor diye halciler tarafından denize dökülen şeyler. .
  -1 ... vigilante8
 2. 43.
  Tarım ülkesi olma kavramını da iyi anlamak lazım. Bir ülke tarım ülkesi demek gayri safi milli hasılayı oluşturan kalemler içinde en büyük pay tarıma ait demek. Ülkede çalışan nüfusun yüzde olarak çoğunluğu tarımda istihdam ediliyor demek. Hatta gelişmiş ülkeler istihdamı hesaplarken " tarım dışı istihdam artışını " kullanıyor.

  Tarıma ayrılan pay düşük olabilir ama tarımdan gelen gelir büyük olabilir.

  Hollanda denizden doldurma alanlarda yaptığı otlakları ile sadece 9 milyon sığır yetiştiriyor. Milyarlarca dolar kazanıyor tarımdan.

  Biz tarıma yatırım yapmadık teşvik vermedik. Tarımda çalışan insanları eğitip bilinçlendirmedik. Tarımsal destek olmadığı için üretim artmadı . Girdi maliyetleri artarken seçime kadar hükümet konuyu stokculuk var diyerek manipüle ettiği için seçime kadar tanzim mağzaları ile zamları nötralize ettiği için tarım da daha düzelmeyecek.

  Ucuzken imam bayıldı yiyelim yani.
  2 ... ali candan
 3. 42.
  avrupa gibi olduk sebze oldu dunya para karpuzu da dilimle satacaklar yakinda.
  1 ... cileksultan
 4. 41.
  Tarım ülkesinde meyve sebze kuyruğu. Lan avrupa harbiden bizi kıskanıyor...
  2 ... podo09
 5. 40.
  1940 lar için kullanılacak tarım ülkesi tabiri doğru olabilir hala o yıllarda kalmış zihniyetlerin bir alışkanlığı olarak ancak biz tarım ülkesi değiliz, maalesef sanayi ve teknoloji ülkeside değiliz. istihdamımızın büyük çoğunluğu hizmet sektörü üzerine. bu durumda biz sağlam bir hizmet ülkesiyiz.
  2 ... mavraci
 6. 39.
  Yan gelip yatmaya alıştırılmış bir millet olduk. iktidar sadece bunun üzerine tuz biber ekti. Asıl kabahat bizim. Kimse bunu görmüyor. Uğraşmak mücadele etmek zor geliyor artık millete. Ayrıca Niye uğraşsın ki ürün tarlada çürüyorsa? Çok karpuzlar tarlalarda çürüdü çok. Çünkü sistem yok. ilgilenen yok. Köylü gariban. Ankarada dayısı yok. Halde işyeri yok.
  5 ... gazeloglu
 7. 38.
  Tarım ülkesi lafına da hastayım. Sanki tohumu toprağa atıp sonra gelip ürünü hasat ediyorsun.

  Bunun ekmesi var sulaması var gübresi ve ilacı var. Traktörü biçerdöveri yani mazotu var. Mevsimlik işçilerin yevmiyesi sigorta primi var.

  Özetle bütün bu girdiler üzerinden konuşmak lazımken neden bu kadar pahalı , biz tarım ülkesiyiz demek işin kolayına kaçmak.

  Özetin özeti kredi kartına yaslanan bir halk üretmeden tüketmeye alıştırıldıkça , tarlada ter dökene kadar gel şehirde asgari ücretle yükselen inşaat sektöründe çalış olsun bitsin diyordu insanlar ama inşaat sektörü krize girdi ve suriyeliler çalışma izni aldı yani orada da deniz bitti.
  5 ... ali candan
 8. 37.
  ne var?
  mcdonalds veya burger king'te hiç kuyruğa girmediniz mi?

  kafanızın basmadığı husus şu
  tüpgaz veya margarin kuyruğu zorunluydu, alternatifi yoktu.
  sen istersen git marketten / pazardan al.
  2 -7 ... boller
 9. 36.
  almanlar bunu da kıskanacaktır.

  " tüp kuyyuklayı :( "
  4 -1 ... cecen kizi
 10. 35.
  Tarım ülkesi diyorsun babanın çiftliğinden kaçıp öğretmen, doktor, mühendis, oluyorsun. Fiyatlar fırladı aç öldük diyorsun. Tanzimi beğenmiyorsun. Devlet sana demirden yaaaaarrrrrrak yapsa neden çelikten yapmadı diye ağlarsın güzel kardeşim. Kusura bakma sen alışmışsın artık senin hayatın bu dünyadan şikayetçi olmakla, mutluluğu bulamamakla geçecek. Seni hiç bir şey tatmin etmez. Sen sikimsonik bi hastalığa yakalanmışsın. Çok geçmişler olsun.
  1 -6 ... avildekort