1. 1.
  2 eylül 1918-26 şubat 1994 yılları arası yaşamış yazar.akşehirde doğdu, istanbul lisesinde pertev naili boratav ın öğrencisiydi. istanbul üniversitesi tıp fakültesini kazandı, iki yıl sonra hukuk fakültesine, oradan da edebiyat fakültesine geçti, mezuniyet tezini vermeden ayrıldı. nasrettin hoca, milliyet, vatan, yenigün, yeni istanbul, yol ve tercüman gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. devlet tiyatroları nda edebi kurul üyeliği yaptı. bir çok kitap yazdı ve bir çok ödül kazandı. 1991 de devlet sanatçısı seçildi, 1994 te kanser tedavisi gördüğü çapa tıp fakültesinde öldü, karacaahmet mezarlığına defnedildi. 2004 te akşehir e heykeli dikildi.

  eserleri*:

  Hikâye:
  Oğlumuz (1949)
  Yarın Diye Bir Şey Yoktur (1952)
  iki Uyku Arasında (1954)
  Hikâyeler (1964, yeni ilavelerle 1969)

  Tiyatro:
  Ayakta Durmak istiyorum
  Akümülatörlü Radyo
  Yüzlerce Çiçek Birden Açtı – 1979)

  Gezi Yazıları:
  Gagaringrad (Moskova Notları) (1962)

  Fıkra ve Deneme:
  Gençlik Türküsü (1964)
  Düşman Kazanmak Sanatı (1979)
  Politika Dışı (1992).

  Roman:
  Siyah Kehribar (1955)
  Küçük Ağa (1964)
  Küçük Ağa Ankarada (1966)
  ibişin Rüyası (1970)
  Firavun imanı (1976)
  Gençliğim Eyvah (1979)
  Dönemeçte (1980)
  Yalnızlar (1981)
  Yağmur Beklerken (1981)
  Osmancık (1983).

  Senaryo ve oyunu:
  Sıfırdan Doruğa-Patron (1994).
  2 ... kidd
 2. 2.
  küçük ağa isimli romanı okumaya değer
  1 ... sinek_sidiği
 3. 3.
  m.e.b in çıkardığı sait faik öykülerinin seçkisini yapan yazar.
  2 ... diyonsos
 4. 4.
  osmancık, küçük ağa ve Gençliğim Eyvah gibi romanları en bilinen eserleri olmasına rağmen düşman kazanmak sanatı(deneme türünde) ve Yarın Diye Bir Şey Yoktur(kısa hikayerlerden oluşur) eserleride çok güzeldir.
  solcu ya da sağcı değildir(herhangi bir edebiyat akımına bağlı değildir. herhangi bir ideolojiye de mensup değildir). bu durumun olumsuzluklarını düşman kazanmak sanatıadlı deneme eserinin ön sözünde dile getirmiştir(fikirleri hiçbir cenaha bağlı olmadan eleştirmenin düşman kazanmanın en kolay yolu olduğunu söyler).
  2 ... zebun
 5. 5.
  Cumhuriyet gazetesinin açtığı yarışmada Oğlum(uz) adlı öyküsüyle bin liralık büyük ödüle layık görüldüğü ilan edildi. (1948). Ancak, Tarık Buğra'ya bu para yerine altın bir kalem ödül olarak verildi. Aynı yarışmada Doğan Nadi' nin bölük komutanı birinci ilan edildi ve bu zatın hikayeci olarak adına ikinci bir kez daha rastlanılamadı. Yine de bu ödül neticesinde aldığı yoğun iş teklifleriyle basın hayatına atılma konusunda cesareti artan Tarık Buğra, Akşehir'e dönerek Nasrettin Hoca Gazetesi'ni çıkardı.
  Bu Çağın Adı, Dönemeçte, Osmancık, Gençliğim Eyvah, Küçük Ağa, ibiş'in Dünyası, Firavun imanı, Yarın Diye Bir şey Yoktur, Siyah Kehribar, Politika Dışı, Yağmur Beklerken, Yalnızlar başlıca eserleridir.
  1 ... linka
 6. 6.
  2 Eylül 1918 tarihinde Akşehir' de doğdu. ilk ve ortaokulu Akşehir' de okudu. istanbul Lisesi'nin yatılı kısmında okurken bu lisenin yatılı kısmının kapatılması üzerine kaydını Konya Lisesi'ne aldırdı ve liseyi burada bitirdi. (1936). Lise yıllarında Tarık Nazım müstear ismiyle hikaye ve şiirler yazmaya başlayan Tarık Buğra, istanbul Üniversitesi Tıp ve Hukuk fakültelerinde bir süre okuduktan sonra kaydolduğu Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünün son sınıfında ayrıldı. Askerlik hizmetinden sonra Şişli Terakki Lisesi'nde muallim muavini olarak işe başladı.
  Aldığı yoğun iş teklifleriyle basın hayatına atılma konusunda cesareti artan Tarık Buğra, Akşehir'e dönerek Nasrettin Hoca Gazetesi'ni çıkardı (26 Temmuz 1949-28 Haziran 1952). Milliyet gazetesi, Vatan, Yeni istanbul gazetesi (1952- 1956), Yol Dergisi (1968) ve Tercüman gazetesinde (1970-1976) sanat sayfaları düzenledi, fıkralar yazdı, yazı işleri müdürlüğü yaptı. Hisar dergisi ve Türkiye gazetesinde de yazan Tarık Buğra, 26 Şubat 1994 tarihinde istanbul'da öldü.
  Eserleri: Bu Çağın Adı, Dönemeçte, Osmancık, Gençliğim Eyvah, Küçük Ağa, ibiş'in Dünyası, Firavun imanı, Yarın Diye Bir şey Yoktur, Siyah Kehribar, Politika Dışı, Yağmur Beklerken, Yalnızlar.
  2 ... linka
 7. 7.
  adının sonunda bir de "k" olan yazardır.
  ... david addison
 8. 8.
  Süleyman Tarık Buğra. Roman, hikâye, oyun ve fıkra yazarı, gazeteci.

  Cumhuriyet’in çeşitli evrelerini, demokrasiye geçiş sürecindeki çalkantıları konu edinen romanlar; kasaba yaşantısından, orta sınıf insanların ev ve aile ortamlarından kesitler veren hikayeler yazmıştır. 1991'de devlet sanatçısı ünvanını almıştır. istiklal Savaşı'nı konu alan Küçük Ağa adlı romanı en önemli eserlerindendir.
  ... yolculuk
 9. 9.
  küçük ağa romanıyla beni kendisine bağlayan, bulabildiğim kitaplarının(14 tane) hepsini okuduğum yazardır. anadoluyu seven, biz anadoluyuz diyen herkesin, her kesmin kendinden bir şeyler bulabileceği yazarlardan birisidir.küçük ağa romanı sadece salih in evine geldiğinde annesinin yaralı yüzünü,yarım bedenini gördüğü zamanki duygu yüklü yazılar için okunabilecek kadar güzeldir.
  ... bir seyler olacak yarin
 10. 10.
  kucuk aga ve osmancık romanlarıyla türk dilinin doruklarında gezdiğini kanıtlamış mükemmel yazar.
  2 ... denilson