1. 1.
  bu dönemde, tamzimat sonrası kadar olmasa da çok fazla eser verilmiştir. öyle böyle değil bayağı eser verilmiştir yani. şimdi buradan yazınca az verlmiş gibi duruyor ama çok verilmiştir. nereden baksan 1000-1500 eser vardır der dönemin tarihçileri.
  -1 ... slife4r
 2. 2.
  hakkari yöresinde çok tutan bir eserde yer alan 'padişah bize bohmiy' ibaresi yüzünden imparatorluğun hakkari'yi yerle bir etmesine neden olmuştur.
  1 -2 ... hondureno
 3. 3.
  (bkz: ismail tıvorluzade)
  3 -3 ... ventiabdi
 4. 4.
  saldırgan ırkçılara daha en ufak bir örneğini bile dinlemeden fena halde batan bir musikidir.
  1 -4 ... usualsuspects
 5. 5.
  "hangi tanzimat? kürtler bir ara tanzimat fermanı filan mı ilan etti?" diye sordurtan iddadır.

  bundan sonra "lale devri kürt musukisi", "yükselme dönemi klasik devir türk edebiyatı" "kürt barok mimari uslubu..." tarzı gidecek sanırsam.
  -1 ... yagmadan donen viking cavusu
 6. 6.
  insanı kendinden alan, dinledikçe huzur ve barış diyarlarına uçuran harika musikidir.
  ... gobekcandir
 7. 7.
  osmanlı'nın tanzimat öncesi dönemine "denk gelen" zamanlarda, aynı imparatorluk içinde yaşayan kürtlerin yaptığı müziktir.
  bir "aşağılama aracı" olarak kullanılması, kendini bilmezliktendir.*
  1 -1 ... mavi44
 8. 8.
  arabesk rap' in tohumları bu dönemde atılmış olup mezopotomya yöresinde ciddi bir halk kitlesine etmiştir. Bir çok aşık, bu tür müzik ile halkı derinden etkileyen olayları ele almıştır. Kova çekmekten ciğerim soldu gibi insanları derinden etkileyen örnekleri mevcuttur. ismail tıvorluzade bu dönemin en bilinen sanaatkarlarından olup her düğünde mutlaka eserlerini seslendirmiştir. Bakir bakir bakir edalarıyla yöre halkının içindekileri dışa vurmuştur. Molotof kokteyli ile görsel bir şölen kazanan bu musikiler padişaha söverek, osmanlı bayrağı yakılarak daha farklı bir boyuta taşınırdı.
  -1 ... asilgokturklu
 9. 9.
  'hele vela velvela' şarkısının hit olduğu dönemlerdir.
  1 -1 ... on koltuktaki cocuk
 10. 10.
  Yazarlar çıldırdı.
  1 ... bayatboylu