bugün

Varlığı veya Yokluğu asla kanıtlamaz! Bu nedenledir ki Agnostisizm bu konuda en mantıklı tezi sunar!

Üşenmek ten dolayı basit Wiki alıntısı ile anlatımı ;

Agnostisizm, bilinmezcilik[1] ya da bilinemezcilik;[2] teolojik anlamda Tanrının varlığının ya da yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır.[3] Bu akımın takipçilerine agnostik veya bilinemezci denir.[2] Agnostisizmin iki türü vardır. Zayıf agnostisizme göre hiç kimsenin Tanrı hakkında bir bilgisi yoktur; ancak bu belki bilinebilir; güçlü agnostisizme göre ise Tanrı hiçbir şekilde bilinemez. Agnostisizm genel olarak olaylara kuşkucu yaklaşır, kuşkucu sorular sorar ve yanıtları kuşku ile bulmaya çalışır.[3] Agnostik sözcüğünü ilk olarak ingiliz biyolog Thomas Henry Huxley 1869 yılında kullanmıştır.[1][3] Buna rağmen daha erken düşünür ve yazarların da bu düşünceye sahip olduğu bilinir. Örneğin Eski Yunan düşünür Protagoras da agnostik olarak anılır.[4]
ihlas suresinin ilk üç ayeti.
evet varlığının kanıtı kotunuzun arka cebinde bulunan cüzdan iÇinde ki değerli kağıt parÇalarıdır. bunu deneyin ve 1 ay paranız olmadan yaşayın tanrınızın ne kadar yakında olduğunu keşif edeceksiniz.
böyle bir entry i girebilmek. en basıt kanıt
en büyüğü ilahiyatçı arkadaşımızın verdiğidir.
(bkz: ayetler var ayetler)
mitoloji kitaplarında yazıyor. tanrılar varmış işte. uçuyorlar, kaçıyorlar, kıskanıyorlar, konuşuyorlar.. daha ne yapsınlar kendilerini göstermek için?
yoktur. olsa dinler olmazdı.
benim arkadaşım. her aynaya baktığımda allahın nasıl bir yaratma kudreti olduğunu görebiliyorum.
vardır. kanıtı ise basittir. şu entry i girebilmek için kullandığın parmakların ya da doğru yazdım mı acaba diye kontrol eden gözlerin nereden geldiğini beş dakika düşün kafi. kendiliğinden oluşamayacağını anlarsın o vakit.
http://youtu.be/o6xkcuLipsU
varlığıyla, yokluğu kanıtlanamayacak nadir konulardandır.
(bkz: güzelliğim)
Hangi tanrı? sorusu ile karşılaşandır...
zerre sikimde olmayan kanit. bence sizin de olmasin. çünkü bunu umursadikça birbirinize düsmeye daha meyilli oluyorsunuz. ayrica bir yaraticinin varligini pilot kalemle açiklamaya çalisanlar da, kisisel tebriklerimi iletiyorum, daha zeki olamazdiniz.
yoktur. fakat yokluğu biraz felsefe yapmakla bile kolayca kanıtlanabilir. işte bir örnek: (bkz: tanrının yokluğu kanıtlanabilir).

attı mı mangalda kül bırakmayan müminler henüz refere ettiğim teze "cevab" veremedi. bu sözlükte ilim ölmüş vallahülazim...
olmayan kanıttır. nitekim, inananlar tanrının varlığının kanıtlanmasına ihtiyaç duymaz, inanmayanlar ise kanıt isterler. günümüz kriterlerinde tanrının varlığına kanıt olarak gösterilen şeylerin hepsi, uçan spagetti canavarı ve tek boynuzlu görünmez pembe at gibi kavramların da varlığına kanıttır. yani gösterilen kanıtlar, o kadar sığdır. dinlerde insanların, fazla sorgulamadan inanmaları istenir.

konu ilginizi çektiyse ayrıca bakınız (bkz: russell ın çaydanlığı).
allah'ın varlığını bilimsel kanıtlarla ispatlamaya çalışmak gereksiz bir uğraştır. çünkü iman olayı bunlardan bağımsızdır. islamiyet için eğer bir müslüman bilimsel kanıtlara dayanarak ıspat yaptığını sanıyorsa imanını sorgulamalıdır.

bundan yıllar önce bir panelde "insanın aciz olduğunu savunan " tarafın karşısında bir panel tartışmasına girmiştim. ve japonların doğaya hakimiyetini depreme dayanıklı binalardan örnekler ile savunmuştum. karşı taraf bebeğin cinsiyetinin belirlenememesinden iyi puan almıştı ama ben de bilim-teknik dergisinde yayınlanan ve japonların terazide duran akıllı binalarını anlatan konudan oldukça iyi puan almıştım.

şu an 3 ay olduğunda anne karnındaki bebeğin her türlü hareketi ve aşamalar haklinde organları incelenebiliyor. şimdi düşünüyorum ve şunu diyorum. yıllar önce doğru olan bu sav şimdi artık yanlış. artık anne karnındaki bebeği belirleyemeyen bir tıp yok.

sırf böyle bir argümana bağlı kalarak iman temellendirilemez. çünkü gün gelir bu argüman ortadan kalkarsa ne yapacaksın. yani tanrı inancını bilimsel bir argümana oturtmak ahmakça olur.

bu işin esas özü iman olayı. insan inanmak istiyorsa her taraf kanıt, eğer insan inanmak istemiyorsa da yine her taraf kanıt.

ateistlere sorum:
-Allah bilimsel olarak ispatlansa inanacak mısınız?
-insanın kendi çabalarıyla ispatlayabildiği, varlığını kanıtlayabildiği, deneye sokabildiği ve bu deneyi tekrarlayabildiği bir tanrıyı kabul edecek misiniz?
Bu kadar kasmadan da anlaşılabilen. Bak kendine. Ellerine. tesadüfen mi bu kadar işlevli oldular? her elde aynı şekilde 5 parmak? Tesadüf mü?

Bilim de tesadüf var mı?
kuran da yazıyor.
(bkz: ali lukunku)
olmaz.

tanrının kanıtlanması imkansızdır.
boş işlerle uğraşmayın amk.
nasil ki bir iğne ustasız olmaz bir harf katipsiz olmaz bir resim sanatkarsiz olmaz işte öyle de su kainat su doğa nasil bir yaraticisi olmadan olabilir. bunu aklin sönmemiş kalbin korelmemis ise anlarsin zaten.
inanmak için kanıt aramak saçmalıktır. Ya inanırsın ya da inanmazsın o kadar. Senin için çok güçlü olan bir kanıt başkası için alay konusu olabilir. E sen de peygamber olmadığına göre neden kanıt sunuyorsun millete inanın diye. Haddinizi bilin azıcık. Tabi dine biraz olsun saygınız varsa.
tanrı allah el ilah ne derseniz deyin. bir yaratıcının var olduğu ya da yok oldğunu henüz bu kapasite ile kanıtlayacak bir babayiğit yok.

hele kahvede oturup mikronezya denilince onu oyuncak ismi sanan yobaz dayılar hiç bilemez...

Lan sen daha dün "nasıl oluyor da koca metal yığını denizde yüzüyor?" diye sormuyor muydun? kalkıp allahın varlığını mı kanıtladın ?!?
tanrı yoksa evrendeki enerji yoktan var olmamıştır ve sonsuz geçmişten gelir. sonsuz geçmişi bitirmek imkansızdır, çünkü kaç yıl geçerse geçsin sonsuz bitmez, böylece tanrı vardır.
güncel Önemli Başlıklar