bugün

ardından tanrıyı kim yarattı diye sorarız kendimize. bazıları baskıdan etrafına duvar olmuş düşüncelerle tövbe tövbe diyerek geçiştirir. gelin panpalar şimdi sizi düşünmeye davet ediyorum. belirli bir dinin içine girerek düşünmeyin. kendinizi tanrının yerine koyun ve ben nasıl oldum sorusunu kendinize sorun. çoğu kutsal kitapta tanrının yaratıcısı olmadığı yazar hadi bunu şimdilik kabul edelim ve geçmişimizi düşünelim ne kadar geriye gidebiliriz? tabii ki de sonu yok. buna hayat diyemeyiz çünkü hayatın ikinci maddesinde ölüm vardır yıldızlar dahi doğar ve ölür. bu sonsuz zamanınızın hangi evresinde böyle bir evren yaratıp içine insanlar koyup onları bir teste sokmayı düşünürsünüz? hadi bunu da bi ara düşündünüz diyelim, oyunun kurallarını neden binlerce yıl sonra gönderirsiniz? dünyadaki hangi oyunda kuralları oyunun ortasında öğreniyorsunuz?

neyse şimdi tanrı olarak devam edelim mantığı biraz daha arttırıyorsunuz ve benim bir yaratıcım olmalı diyorsunuz. sonra beyniniz allak bullak oluyor ve daha fazla düşünemiyorsunuz bu en büyük kısır döngüdür. biraz düşünün bir yerde takıldığınızda döngüde kaybolduğunuzu farkedeceksiniz.

şimdi insan olalım ve düşünmeye devam edelim. birbirinden alıntı yapan binlerce yıllık binlerce sayıda kozmolojik dinin varsaydığı farklı tanrılar vardır şimdi hepsine mutlaka en az bir kişi olsa bile inanmıştır (kılıç zoruyla belki iki kişi) en çok merak ettiğimiz konuyu yani nerden geldiğimizi sorguladığımızda, bize iki seçenek sunuluyor; ya binlerce farklı kalıba ayrılmış efsanelere (peri masallarına) inanıp sorgulamaktan yoksun beyinlerimizin merakını hapishaneye sokarak sonlandırabiliriz. bu ebeveynlerin çocuğuna seni leylekler getirdi demesi gibidir amaç geçiştirmektir gün geldiğinde çocuğun gerçeği öğrenmesi kaçınılmazdır. ya da her geçen gün temel yasalara dayandırılarak gelişen bilimi takip edebiliriz. bilim bize şu anda sahip olduğumuz en mantıklı cevapları verir ve bu cevaplar her an kendine yeni bir madde katarak gelişir. ben nerden geldiğimizi tahmin ediyorum. insanoğlunun sahip olduğu en mantıklı seçenek sayesinde tahmin edebiliyorum. mutlaka sizinde bir tahmininiz vardır ama şundan emin olun gerçeği bilmiyorsunuz. kim biliyor ki?

we are star stuff
carl sagan
güncel Önemli Başlıklar