bugün

ol deyince olmaktan anladığımız neden saniyede, salisede olması gerektiği ki?
Allah u teala tarafından ol denilmesi o olayın olacağını gösterir, 1 saniyede 6 saatte, 6 günde oluşmasının bir önemi yoktur.

mümkün olmayan durumdur, çünkü o sonsuz kudret sahibidir.
efendim burdan parmak şıklatma hareketinin yalan olduğunu anlıyoruz. hepsi bir süreçtir. milyarlarca yıl süren* olaylardır. örnek olarak, evrim.
(bkz: baştan yarat ellerimi)
(bkz: künfeyekün)
(bkz: tanrı ol dedi ve evrim başladı)
+ol
-...
+ol
-...
+ol
-...
+ol
-...
+ol
-...
+ol

oh be sonunda, bir an olmayacak sandım, öldüm bittim yorgunluktan. yaz kızım:

andolsun, gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları altı günde (altı evrede) yarattık. bize bir yorgunluk da dokunmadı.
siz tanrı'nın elinde bir sihirli değnek, aklına her estiğini yaratıp, sonra değneğini başına değdirerek onu sör ilan ettiğini, onu kurbağaya çevirdiğini falan mı, sanıyorsunuz?

ol deyince olduramamak, oldurmamak.

bu kadar kompleks evren, bu kadar kompleks canlılar nasıl meydana gelir ki, ol deyiverince?

tanrı evreni yaratır, bizim bir damla suya ya da big bang'e ya da bilmemneye bir türlü bağlamaya çalıştığımız ama hala çözemediğimiz o ilk basamakta evreni yaratır, oluşum sürecini başlatır. günümüzden 600 milyon yıl önce. bununla bir süreç başlar. sizin insan dediğiniz bile 5 milyon yıllık bir canlıdır. herşey öyle ol deyivermekle olmuyormuş değil mi?

biraz daha net olsun diye editi:
aslında olay basit; çocuğun olsun istiyorsun, tanrı veriyor, ama beklemen gereken bir oluşum süreci var. hz. meryem, çocuk istemiş, tanrı ol demiş ve olmuş. ama gökten zembille inmemiş. parmağını şıklatınca, aslanların ateş çemberinden atlamasına benzemez bu iş. kaldı ki, onun bile ehlileştirilme süreci varken.
(bkz: ataist) ve hiçlik.
yaptım oldu
böyle bir ihtimalin ömrü billah yok olması. koskoca allah, rab dağı taşı, odun kütüklerini ağlatmış. ötesi var mı efenim? kudretine sığındığım rabbim sen anneme ve bana sağlık sıhhat ver, hayırlı gelecek ihsan eyle amin!!!
güncel Önemli Başlıklar