bugün

şunu mu demek istediniz; * *

(bkz: allah A hamdolsun)
allah demeyi gericilik zanneden geri kalmış ordunun yemek duasında geçer.
tengrimize hamdolsundan gelmiştir.
askerde yemek öncesi yapılan yemek duasından bir bölümüdür. ayrıca önemli olan niyettir. allah , tanrı , rab, yaradan vb. birbirinden farkı yoktur. * * *
elhamdülillah varken gereksiz ve saçma.
saçma sapan dua. tanrı kim ne tanrısı? hiçbir zaman askerde bu duaya katılmadım, yemeğimi yerken içimden sadece
bismillahirrahmanirrahim dedim. seslisini söylemek malum yasak.
birbirinden farkı olmadığı iddia edilsede bilinçli olarak oluşturulmuş "şükür" cümlesidir.

kur'an-ı kerim'in hiç bir kısmında "tanrı" sözü geçmediği halde "nedir bu özentilik kardeşim?" diye de sormak gerekir.

ha din belirtilmediği için ucu açıktır tabii.
askerde yemekhanenin en yüksek noktasında yemek öncesi bağıran zatın hamd sözleri.
tanrı : evrende var olan her şeyin yaratıcısı, koruyucusu olduğuna ve tekliğine inanılan yüce varlık, yaradan, oğan, allah, rab, mevla, malik anlamına gelir. 99 ismi vardır tanrının.

yani örneğin ; biz birer insanız. ama hepimizin bir ismi var. kimse size hey insan diye seslenmez. bu bir nezakettir, saygıdır yada başka biseydir her neyse.

hamd etmek çok güzel bir davranıştır,şükürdür. ama tanrı demek 99 ismi varken pek hoş olmaz. yanlış mıdır değildir. ama inattır birazda nedense allah dememek için ayrı bir gayret gösterilir.
Askerde söylenen yemek duasıdır. Yemekteyken Tanrı, Hücuma çıkarken Allah Allah denir.
Ülkemizin düştüğü gülünç durumlardandır. iki cümlelik bi kelime ile bile kavgaya tutuşur güzide yurdum insanı. Kimsenin doğrusu kimseye uymaz bu memlekette. Bazen cümlelerden bile korkulur burada, oysa ismimizden bile korkulurdu bi zamanlar. Nereden nereye durumudur bu durum işte.
allah arapçadır, tanrı ise öz türkçedir. türk ordusu gibi kendi vatanına, kültürüne, diline sahip çıkan bir kurumun arapaların dili yerine kendi dilini tercih etmesinden daha doğal ne olabilir ki? gericilik gibi saçma sapan yorumlara da inanılmaması gerekir.

o deil de hamd'ı neden kimse gericilik olarak anlamıyor onu söyleyin bana.
-tanrımıza hamdolsun!
+ Altanlahrımızaımıza hamdolsun!
-Milletimiz varolsun!
+Milletimiz varolsun!
- Dikkaaaatt!
komutan: Oğlum! Ordaki yazıda ne yazıyorsa onu söyleyeceksiniz. Çavuş! tekrar yaptır duayı...

şeklinde diyalogları ortaya çıkartan yemek duasıdır.
ordunun yemek duasında geçen sözdür.

neden tanrı dendiği bilinmemektedir. özellikle saldıraya geçerken allah allah diye bağırırken yemek sırasında tanrı denmesi ilginçtir.
ve de tanrı allahın isimlerinden değildir. bu nedenle söylenmesi sakıncalıdır.

(bkz: allahın 99 ismi)
milletimiz var olsun diye devam eden yemek duası.

(bkz: tanrimiza hamdolsun milletimiz var olsun)
camide değil askeriyedeyseniz hiç bir yanlışlık olmayan durumdur. o ordu islamın değil, milletin ordusu olduğundan gayrimüslümlere de farzdır ve bir şekilde ortak nokta tutturulmalıdır.
islam merkez alınmadan oluşturulmuş bir dua olarak kabul etsek dahi, agnostik ve ateist askerleri nasıl konumlayacağız şimdi bu duada?
--spoiler--
polis okullarında ''tanr'' yerine ''allah'' kullanılan dua
--spoiler--

eminim bir gün gayrimüslüm birisi polis olsa ve aihm e gitse durum değişir.
"allah'a hamdolsun". (tanrı değil, allah)
demokrasi ise bu.ülkenin.çoğu müslüman.azınlık çoğunluğa hükmediyor.
tanrı kim?
Allah allah.diyerek savaşa gidip,allah demekten korkan ordu.
askeriyede yemek öncesi edilen duanın son cumlesidir.
fatiha suresinde ki Hamd Allah a Mahsustur ayeti varken hala neden?
müslüman veya çoğunluğu müslüman topluma gavur kanunu.tatbik etmek türkiye mahsustur.ben neden içimden allah diyeyim, benim hakkımı gasp etmek değil de ne?
Allahımıza hamd olsun diyince arap mı olunuyor? Neden bu kadar diretiyorlar tanrı kelimesini anlamak zor.
Erlerin büyük çoğunluğu Allah demek ister.
Allah demekle şeriat.gelmez korkmayın.
2. mesele bu demokrasinin gereği olarak olması gerekir Askeriye oylama yapılsa erler arasında..allah kaç çıkar tanrı kaç % 90 üzerinde allah.der.
Her sabah uyandığımızda tekrar ettiğimiz ulu cümle.
Bununla sorunu olana ise metroda boş yer, yağmurlu havada akbil bile vermeyiz tabii.
güncel Önemli Başlıklar