bugün

(bkz: tanri nin hep var olmasi)
tanrı düşüncesinin temelinde, tanrının ezelden beri var olduğunun, dolayısıyla "yoktan var olma" gibi bi durumun söz konusu olmadığının farkında olmayacak kadar zeka fakiri, milyarlarca insanın taptığı tanrı (allah) için de ağza alınmayacak şeyler söyleme cürretini gösterecek kadar ahlak ve terbiye yoksunu zavallı zırlaması.

edit:
(bkz: ne komik şeysin lan sen)
(bkz: bokunda boncuk ara)
insan aklının erişemiyeceği noktadır.
ayrıca doğada hiçbir şey yoktan var olmaz evet, doğada.
(bkz: tanrının sadece dogada bulunması)
yokluğun matematiksel değeri -doğal olarak- 0 (sıfır) dır.
yani ne toplayabilirsin ne çıkarabilirsin. bu sebeple doğa da bulamazsın anca kafıt üzerinde gösterebilirsin işlemlerde. insanda ki etkisi de 0 gibidir. içinden toplasan çıkarsan bir şeyin eksilmez. çok abartıp çarparsan onunla birlikte herşeyi yok eder, bir dogmaya sahip olursun. bölmeye kalkarsan da 0 bildiğiniz gibi bölünemez. niye? olmayan şey nasıl bölünecek. ee olmayan şeyle bir şeyleri çarpınca katlayınca niye yok oluyor? öyle olduğunu sanıyorsun aslında bir şey olmuyor. örnek 2b:
1 insan artı 1 insan eşittir 3 insan, artı tanrı yine 3 insan. bak yoktan var oldu. peki o üçüncü insan nerden oldu? orasıda matematiğin türev ve fonksiyon konularından kaynaklanan bir şey. biri erkek biri dişi olunca oldu. ama tanrının işlemdeki rolü yine toplamadaki etkisiz eleman. evet yeterince saçma bir örnek oldu. sınavda sorumlu değilsiniz.

sıfırdan yani yoktan olan şey yine 0'dır. ona bir tam sayı olarak bir insan eklersen ancak bir şey elde edebilirsin. yoktan var "olmak"la, yoktan var "etmek" arasındaki o kalın çizgi budur.
yanlış bir düşüncedir.

semavi dinlere göre tanrı yoktan var olmamıştır,

yokluk yada varlık dediğimiz kavramı yaratan zaten tanrının kendisidir,

yani onun için zaman mafhumu yoktur, yani var olmak tanrı için imkan dahilinde olan bir seçenek değildir, tanrı zaten vardı. bu yüzden tanrının bir var oluşundan söz etmek mümkün değildir.

edit: ben demiyorum semavi dinler diyor.
butun olaylarin, onceki olaylarin devami veya sonucu seklinde olmasi durumu.
(bkz: insanın yoktan var olması)
bunun bildik kavramlarla acıklanamayacağı çokça anlatılmıştır. ancak inançla kabul edilebilek bir durumdur. inançta sorgulanamaz.

bir benzerlik kurmaya çalışayım kıt aklımla.
bir bilgisayar toplatıyorum. süper yazılımlar falan.bilgisayar yapay zekaya sahip, ama onun bilgi dağarcığına onu toplayan kişi olarak sadece bilgisayarcının adını yükletiyorum. başkada bir bilgi yükletmiyorum.
sonra soruyorum, seni toplayan bilgisayarcı nasıl varolmuş ? susuyor tabi.
aklından gecenler, bilgisayarcının chipleri nasıl, hangi programlar yüklü kendisinde gibi düşüncelerdir.
yani onun et ve kemik gibi, kendisinde olmayan materyallerden oluştuğundan habersiz.

şu an yapılan çabalama buna benzerdir. fazla üzerinde durulursa mazallah chiplerimiz yanar.
ne yapmak lazımdır. ölçüyü kaçırmamak tabi ki. yaratıcının eserlerine bakıp onlarla ilgilenmek tavsiye edilir çokca.
big bang'in nasıl oluştuğına dair sadece düşünerek sonuca varmayı hedefleyen zihniyetlerin üzerinde durdukları lakin hiç bir yol katedemediklerini gösteren belirsizliktir.

insan neslini geçtim, bir canlı türünün dahi oluşmadığı dönemlere ait fikirler yürütmek doğaldır ancak kesin hüküm vermek için araştırmak saçmalıktır. allah(c.c), birden ortaya çıkmış bir varlık değildir, o hep vardır... anlamsız, mantıksız evet ama o hep vardır abi bunun sorgusu, suali olmaz işte. insan cüzi irade doğrultusunda düşünebildiği için bu belirsizliklere ışık getiremez.

bakın kur'anda bahsi geçen 50 bin alem var! elli bin tane alemden söz ediliyor. bu alemlerin çoğunun hangi dönemde ve hangi galaksi içinde yaşadıkları dahi bilinmezken sadece insan alemi üzerinden nasıl bir sonuca varılması bekleniyor? akıntıya kürek çekmekten başka birşey değil midir bu?

50 bin alem ne demek bir onu düşün sonra bu gibi cevabı olmayan sorulara kafa yorarsınız.
Yıllardan beri inananlar ve inanmayanlar arasında tartışılan bir konu olup herkez istediği inanca sahip olabilir saygı duymak gerekir. " Saygısızlık deil " insan olan anlar olmayanlarsada laf sokmaya devam etsin kendilerini tatmin etsinler nediyelim .
materyalist düşüncenin ezeli ve ebedi görüşüne paraleldir.