bugün

1997 yılından beri reklam sektöründe çalışan Burak Özdemir'in 19 Ekim 2006'da, Kadir Gecesi'nde yayınlanan kitabıdır. Aktüel Dergisi'nin yazarla yaptığı röportaj için: http://www.yeniaktuel.com.tr/tur106,101@2100.html
Yeryüzünde işler hiç iyi gitmiyordu. Dünya gergin, insanlar mutsuzdu.

Artık zamanı gelmişti...

Tanrı, imajını değiştirmesi için bir reklam ajansıyla anlaştı.

Tanrı ile genç reklamcı, Messenger'da chatleşmeye başladılar.

Çocuk 'Nasıl olur da Tanrı insanla chatleşir? ' diye sordu.

'Musa ile çalılıklar üzerinden konuşmuştum, seninle de internetten yazışıyorum. Bunda şaşılacak bir şey göremiyorum' yanıtını aldı.

Çocuk 'Kuran, kutsal bir kitap. O varken islamın imajını değiştirmek neden bana düşüyor? ' diye sordu.

'Kuranı bir de benden dinlemeye ne dersin? ' dedi Tanrı.

'Bu, resim çizmeyi Picassodan öğrenmek gibi bir şey' dedi çocuk. Ve her şey ondan sonra başladı...

'Artık kütüphanende daha önce hiç okunmamış, kutsal bir kitabın olduğunu biliyorsun. Sır senindir' dedi Tanrı... Öğrendiklerine inanamayan çocuk sokağa çıkıp avaz avaz bağırmak, haykırmak istiyordu...

Elif, Lam, Mim... Bu harflere dikkatli bakın, yakında onlar dünyayı değiştirecekler.

Çünkü bugün, büyük gün... Bugün Tanrının doğum günü.

Bin yıllık suskunluk sona eriyor, dinler tarihinin en kadim sırrı gün ışığına çıkıyor...

Bugün... Bu büyük gün, tüm islam âlemine, insanlığa ve canlılığa hayırlı olsun...

Tanrının doğum günü kutlu olsun... *

ben bu kitabi hala okumaktayim. aslinda kur'an'i tekrar aciklayan bir kitap. okurken aradigim sorulara cevaplar buldugumu hissediyorum. kitabin adina bakilarak kitabin ateistlikle alakasi oldugunu dusunmek cok yanlis diyebilirim cunku tam tersine kitap islam'i sevdirmeye yonelik bir kitap. islamiyet bircok ulke tarafindan barbar insanlari oldurme emri verilmis bir din olarak algilaniyor ve bu gorusleri ortadan kaldirmak icin yazildigini kitabin ilk sayfalarindan itibaren anliyabilirsiniz. aslinda yazari burak ozdemir insanlarin onyargilarina karsi boyle bir isimle kitabi piyasaya surmesi cidden buyuk bir riski goze aldigini kanitliyor. yine de herkesin dini gorusleri kendinedir ama kitabi okumayip onu kotulemek bence haksizliktan baska birsey degildir.
insanlarin ilk defa din kavramina inanmaya basladigi gundur.
(bkz: yazacak birşey bulamayıp topu tanrı ya atmak)
(bkz: öteki tarafta basur etkisi yaratacak entryler)
doğumgünü pastasından dansöz kıyafetleriyle zekeriya beyaz' ın çıkması halinde bayağı matrak geçecek olan doğumgünü.
pek çok dini konuya vede bazı felsefi konulara ilginç yorumlar getiren burak özdemir kitabı... bu konularla ilgili kimseler mutlaka bu kitabı okumalıdırlar.ama kitabı okurken aklınızdan şunu çıkarmayın: kitaptaki düşünceler ve yorumların tamamı yazara aittir. yani fazla kaptırmak çok iyi olmayabilir(kişisel düşüncemdir)...
burak özdemir'in kafalarda hoplama yaratan kitabı.

Yeryüzünde işler hiç iyi gitmiyordu.
Dünya gergin, insanlar mutsuzdu
Artık zamanı gelmişti
Tanrı, imajını değiştirmesi için bir reklam ajansıyla anlaştı.
Genç reklamcı ile chatleşmeye başladılar.
Çocuk,Nasıl olur da Tanrı insanla chat yapar?; diye sordu.
Musa ile çalılıklar arasından konuşmuştum, seninle de internetten yazışıyorum. Şaşılacak bir şey yok dedi.

diye ba$lıyor kitap.

acayip bir kitap. burakcim baya bi etkiledin beni. helal olsun sana. eeee napcaz $imdi?
sen oraya bi$eyler karalamı$sın ama bu kafanın hesabını öbür tarafta kim verecek? hm?

kitaptaki saçmalıkları yazmaya kalksam sözlük yetmez. o yüzden hiç bu i$e giri$miyorum. burakçım sana da saçmalıklarla dolu hayatında ba$arılar diliyorum. ermi$ insan. büyük $ahıs.

hayır merak ediyorum abi, acaba bizim burak peygamber olamadığı için, peygamberleri kıskandığı için mi yazmı$ bu kitabı. sadece peygamberler de değil. günümüz konularından da bahsetmi$ bu ermi$ insan. enterasan.

dip not:

birgün böyle drama filmi felan cekersem, içinde böyle bir karakter olucak, önünde daktilosu, sansasyon yaratmaya kalkan bi süper kahraman. çekinmeden "official sponsored byLait" yazıcam en ba$ına.
tanrıyla msn'den konuşan bir adamın hikayesi anlatılıyor,kitabı okuyanlar msn'de nöbete girebilir. (bkz: ilahi burak sen adamı öldürürsün)
burak özdemir'in yazdığı ilk bakışta insanda o ne öle tanrı nın doğumgünü mü olurmuş denerek önyargı yaratan fakat en çok satanlar listesinde yer alan bir kitaptır. ayetlerle anlatım söz konusudur.
ilk insanın varolduğu gündür.
kutlu olsun diyeceğiz de... ihlâs suresindeki doğmamış-doğurulmamış ifadelerine bakılırsa yok böyle bir gün.
EL-EVVEL : "ilk, başlangıcı olmayan"
Allah, her şeyden zamanda bile öncedir çünkü zamanı yaratan da O'dur.
"Evvel O'dur. Ahır (son) O'dur, görünendir, görünmeyendir. O, her şeyi bilendir" Hadid 3
(bkz: esma ul hüsna)

De ki: O, Allah, birdir. Allah, her yönden eksiksizdir ve her dileğin merciidir, her şey kendisine muhtâc olan Şanlı, Uludur. O, doğurmadı ve doğurulmadı. O'na hiçbir şey denk de olmadı.
(bkz: ihlas suresi)
(bkz: ahirette götümüze girecek entryler)
önce böyle gerizekalı yazarların kitapları alınır. tüm raflar bu tip boktan kitaplarla dolar. bize de klasiklere devam düşer..
zamanin olmadigi yerde tarihten bahsetmek celiskisi.
(bkz: a brief history of time)
insanın ilk kez 'lan ben nerden geldim' dediği gün...
tanri nin ölüm gününün de olacağına delalettir.
*
kitabın isminden hareketle " la tanrının doğum günü mü olurmuş mına koyyim " diyen bünyelerin bu kitapla ilgili bilmesi gereken ilk şey bu kitabın " tanrının doğum gününün olduğunu, tanrı denen varlığın doğmuş olduğunu " anlatmadığıdır. "doğumgünü" bir metafordur ve kitap tamamen tanrı, kuran ve islam ile ilgili yanlış anlaşılan ya da anlaşılmayan noktaların üzerine gider.
islamın dünyada oluşan olumsuz imajının düzelmesi için içsel bir çabanın ürünüdür.
sanılanın aksine kitabın yazarının tanrıya karşı güçlü bir inancı vardır. eksikleri olsa da müslümandır. islam dinine mensuptur.
tanrıyla sohbeti süresince kuranı-kerim deki ayetleri tanrı ile birlikte çözümlemeye çalışır.
şurası bir gerçek ki kuran her ayetiyle çok da kolay anlaşılabilecek bir kitap değildir aksine bazı ayetlerdeki güçlü ve çok yönlü anlatım, anlatılmak istenenin tam anlaşılmasını da sağlamaz. belki konunun alimleri senin benim gibi sıradan insanlardan çok daha iyi idrak ederler ama bu bizim için hiç de kolay bir iş değildir.

ayrıca tanrıyla kuran üzerine sohbet etmek çok orijinal bir fikirdir. zaten yazarın yaptığı ve insanlara göstermeye çalıştığı tek nokta : "bakın elinizin altında kuran-ı kerim gibi dünyanın en güçlü kitabı var. dünya ve insanlık ile ilgili merak edilen her şeyin cevabı buradadır " a vurgu yapmaktır.
tüm bu söylediklerimin yanında bu kitabın kendisi de zaman zaman ucu açık ve kopuk anlatımlarla okuyucuyu soğutmakta. kitabın edebi yönü biraz zayıf ama yine de okuması keyif veren bir kitap.
özellikle sormaya, sorgulamaya her zaman çok daha fazla ihtiyacımızın olduğu bugünlerde...
tövbe tövbe, tanrı doğmadı ki neyin doğum günü, tanrının işi gücü yok msnde konuşucak, üstelik armani giyen, genç, yakışıklı tanrı mı olurmuş gibi eblek eleştirilere maruz kalan kitap.

tanrı'yla sohbet kitaplarının ilki değil bu ama kur'an'daki aytler aracılığıyla ilk kez yapılmış bir çözümleme. diğerlerinde sohbet hep incilden sorular ve tevrat'tan alıntılarla şekillendiriliyordu.

herkese okumasını tavsiye ediyorum. önyargısız ve pencereleri, perdeleri biraz aralayarak.

ben bu tavsiyeyi yaparken diyanet işleri boş durmuyor, hemen okunmaması gereken kitaplar listesine alıyor bu kitabı.

bir kitabın okunmamasının gerekmesi ne demek? okuyun ama şu şu nedenlerle yanlış bilgiler/yorumlar içerdiği için diyanet işleri olarak hatalı buluyoruz deyin, yazarın söylemek istediğini.

bence bunu da yapmamamlısınız ya neyse. ama bir kitaba bu kitap okunmamalı demek ancak bizim ülkemizde yaşanır.
dogum gunum bana geldigin gundur *
bir reklamcı ile tanrı'nın chatleşmesi ile gelişen olaylar dizisini anlatan burak özdemir kitabı.

--spoiler--

çocuk "kuran, kutsal bir kitap. o varken islam'ın imajını değiştirmek neden bana düşüyor?" diye sordu. "kuran'ı bir de benden dinlemeye ne dersin?" dedi tanrı. " bu resim çizmeyi picasso'dan öğrenmek gibi bir şey" dedi çocuk. ve her şey ondan sonra başladı...

--spoiler--
(bkz: tanrının dogum gunu)
(bkz: ahirette göte girecek kitaplar)
çoğu kişinin islam hakkındaki fikrini değiştirmiş, islam konusunda asla yazılmaya cesaret edilemeyecek şeyleri mükemmel bir biçimde açmış, nüfus kağıtlarında yazan " islam " yazısından gurur duymaya bir vesile daha olmuştur. Ayrıca islamda felsefe olmaz çemberini de kırmış kitap.