1. 59.
  allah vardır ve yaratma halindedir ve bilimsel olarak 1936 yılından beri bu durum üstelik de werner heisenberg´e nobel ödülü vermek suretiyle, kanıtlanmıştır.

  werner, biz baktığımız için dünyanın bize göründüğü gibi görndüğünü hesaplamış ve kanıtlamıştır.

  bundan sonra başka konulara kafa yorsanız iyi edersiniz.
  -1 ... paganviodio
  #37970977 :)
 2. 60.
  Gerçekten şu evren içerisinde oluşan her maddenin kendi başına tesadüfen oluşarak bu hale geldiğini düşünmek kadar insanı üzen birşey yok.

  Neden Tanrı’yı veyahut yaratıcıyı kendi küçük dünyanızda bu kadar küçük düşünürsünüz anlamakta zorluk çekiyorum.

  Tanrı’nın varlığının ispatı; insanın inanışından geçer.

  Tanrı’nın yokluğunun ispatı; insanın inançsızlığından geçer.

  inanan bir kişinin spiritüel olarak algısı daima açıktır ve Evren’den gelen enerjiyi hayatını daha mutlu kılmak ve çevresine pozitif enerji yaymak için kullanır.

  inançsız bir kişi ise bu spiritüel inançtan kendini soyutlamış olduğu için negatif enerjiyi kendinde toplar ve sürekli olarak Tanrı’nın yokluğunu sorgular.

  Oysa inanç hayatın her alanında kişiye mutluluk verir.
  ... eon blue apocalypse
  #37970990 :)
 3. 61.
  tanrı gerçekten olmasa bile hiçbir zaman yapılamayacak ispattır. bir şeyin doğru ve yanlış olduğu deney ve gözlemle anlaşılır, tanrı'nın varlığı hususunda hiçbir zaman ve hiçbir şekilde deney ve gözlem yapılamayacağı için bu soru her daim bilimsel olarak cevapsız kalacaktır. bu nedenle tanrı'nın var olup olmadığı hususu bilimin değil felsefenin bir konusudur.

  (bkz: varlık felsefesi)
  3 -1 ... ebu zer
  #37970994 :)
 4. 62.
  yine minder dışına kaçarak kahveye kadar uzanmış kıvranıyorlar. polemik yapmaya çalışıyor ancak et beyniyle bunu da yapamıyor.

  buyrun:

  ---spoiler--
  var olmak iyi birşeydir.
  ---spoiler--

  evrenin yaratılış sebebi bu mu? ehehehaha.
  ... ibni maymun
  #37971247 :)
 5. 63.
  Bazı insanlar dünyanın ve evrenin big bang ile ve canlıların evrim teorisiyle var olduğunu düşünüyor tamam bilimsel yaklaşıyorsunuz anlarımda şu şekilde düşünün hiçbir güç uygulanmadan bu patlamanın olması tesadüf mü? yada evrim teorisi deki ilk canlının rastgele oluştuluğu düşüncesi size ne kadar mantıklı madem oluştu insanlar maymundan geldi diyelim niye arada insan ve maymun karışımı canlı yok yada evrimi tam olarak tamamlanmamış yada yarım kalmış canlılar yok ?
  ... alberteinstein
  #37971252 :)
 6. 64.
  --spoiler--
  bir şeyin doğru ve yanlış olduğu deney ve gözlemle anlaşılır, tanrı'nın varlığı hususunda hiçbir zaman ve hiçbir şekilde deney ve gözlem yapılamayacağı için bu soru her daim bilimsel olarak cevapsız kalacaktır.
  --spoiler--

  kesinlikle doğru. ancak aramızda kozmolojinin tanrının varlığı ve bigbang öncesiyle ilgili araştırma yaptığını zanneden çok bilmiş az okumuşlar bulunuyor.
  -1 ... ibni maymun
  #37971268 :)
 7. 65.
  (bkz: #37971247)

  --spoiler--
  yine minder dışına kaçarak kahveye kadar uzanmış kıvranıyorlar. polemik yapmaya çalışıyor ancak et beyniyle bunu da yapamıyor.

  buyrun:

  ---spoiler--
  var olmak iyi birşeydir.
  ---spoiler--

  evrenin yaratılış sebebi bu mu? ehehehaha.
  --spoiler--

  bir paragraflık yazıdan sadece tek cümleyi anlayabiliyorsan böyle devam et sen. Zira ne kadar anlayacaksın ki? Az biraz felsefeye girince beynin yanar, anca dalga geçersin.

  Sana bir sır vereyim mi? Bir tartışmada bir kişi argüman üretmeyip dalga geçiyorsa, ad hominem'e baş vuruyorsa işler onun için iyi gitmiyor demektir.

  --spoiler--
  --spoiler--
  bir şeyin doğru ve yanlış olduğu deney ve gözlemle anlaşılır, tanrı'nın varlığı hususunda hiçbir zaman ve hiçbir şekilde deney ve gözlem yapılamayacağı için bu soru her daim bilimsel olarak cevapsız kalacaktır.
  --spoiler--

  kesinlikle doğru. ancak aramızda kozmolojinin tanrının varlığı ve bigbang öncesiyle ilgili araştırma yaptığını zanneden çok bilmiş az okumuşlar bulunuyor.
  --spoiler--

  zaten deney ve gözlemle kanıtlanamadığı için felsefe yapılıyor akıllı bıdık. Deney yada gözlemle kanıtlansa yada reddedilebilse şuan biz bunları konuşabiliyor olurmuyduk? Birazcık akıl yürüt lütfen.

  Sana kozmologlar tanrıyı araştırır dedik mi? Kozmologlar evreni, Big Bang'i ve öncesini araştırır, ellerinde birşey olmadığı için spekülasyon yapar.

  Sen önce kozmolojik argümanın üstesinden gel sonra konuşuruz.
  ... midfield maestro
  #37971377 :)
 8. 66.
  --spoiler--
  bazı insanlar dünyanın ve evrenin big bang ile ve canlıların evrim teorisiyle var olduğunu düşünüyor tamam bilimsel yaklaşıyorsunuz anlarımda şu şekilde düşünün hiçbir güç uygulanmadan bu patlamanın olması tesadüf mü?
  --spoiler--

  herhangi bir bilim dalı tanrının varlığını veya yokluğunu kanıtlayamaz, zaten bilimin işi de bu değil. ancak polemik konusu olur.

  burada tartışılan konuda kullanılan argümanlar semavi dinlerin teolojilerindeki tanrı kavramı ve ona atfedilmiş olan kimi nitelikler.

  elbette yaratılışçılar her sıkıştıklarında big bange sarılırlar, aslında bilimden nefret etseler de.

  ancak ilginç şekilde bu onları aslında yalanlar, örneğin kutsal kitapta önce yerin olduğu ancak sularla kaplı olduğu, tanrının önce ışığı, geceyi ve gündüzü yarattığı, sonra karaları ve denizleri ayırıp daha sonra bitkileri, akabinde güneşi ayı ve yıldızları yarattığı belirtilir. ilkokul seviyesi tabiat bilgisi yok, o derece.

  bu big bang kuramının savunduklarının neredeyse tam tersidir. yani yabancı yaratılışçılar big bangi savunurlarlarken aslında kutsal kitabı inkar ederler. ehehehaha.

  ps.kutsal kitap değiştirilmişçiler lütfen topa girmeyelim. konumuz o değil.
  ... ibni maymun
  #37971396 :)
 9. 67.
  Sorunun tipik ve klişe olarak özeti şöyledir, tanrı beni neden yarattı?

  Oncelikle "allah": size hiç bir zeminde ihtiyaç duymaz. Sizler var olmadıkça yani daha öncesinde iken allah vardı. Ancak allah yaratma sıfatını henüz tayin etmemiş ve bunu açığa çıkartmamıştı. Yaratıcı sırayla yaratma makamına göre kendini hazırladı ve 99 adın sahibiliği gereği herşeyi bir olay döngüsü icinde ilerletti.

  Bu şu demektir. Yaratıcı kendini varlığını kanıtlamak için insanı ve yaratmayı yarattı. ilk illet olan Allah ezeli ve ebedidir. Ancak sonra samed yani gücü herşeye tek başına yeten sıfatı gibi sıfatlara sahipti. Sonra ise bunu ilan ve ispat içinde varlığı ve yokluğu yaratti. Sonra ise içinde zaman mekan yarattı ve bir döngü başlatıldı.

  Burada ki mesele insanın allah kadar özgür düşünme yeteneği değildir. insanı hayvani yapan ve yapacak bir çok şey vardır.

  Bizler yokluğu bilmediğimiz için kolayca varlık içinde allaha ve onun tüm gücüne karşı gelebiliyoruz. Bununla sebebi bizim özgür irade ve yapay zekâ dir. Yani insan,en başından yaratıcının zaten bir yapay zeka yaratmasının ürünüdür. Hatta bunu söylediği zaman eksiklerden arınmış ve hata yapma imkani olmayan melekler karşı çıkarak iddia da bulunmuşlardır. işte bunun nedeni insanın zaten nasıl bir varlık olduğu olacağı kesinlikle bilinmektedir. Sizin marks örneği gibi olmuş ama koyu olmuş bir kaç milyon yılda açılır ifadesi gibi değildir.

  Güneşin ışığı varken bizler güneş yok diyemeyiz. Çünkü güneş görünmesi gerekli değildir. Ancak güneşin etki ettiği ve yaşamın varlığı için mutlak olan şeye inanmak zorunludur. Meyvelerde tadlanması için gerekli olan furuktozun oluşması güneş ışığı ve ısısı dır. Yine bitkinin yesermesi ve var olmasi içinde güneş gereklidir. Güneşi görmesek bile tüm bunlar güneşin varlığını zorunlu kılar. Çünkü eksiklik yerini dolduracak bir şey yoktur. Boşluk ise kesinlikle kabul edilemez.

  Dolayısıyla insanda allahın yansımasıdır. gerçek ilahi yolda ona güneş gibi olmak onun olgunlaşması için yol ve yöntem göstermektir. yeteri kadar güneş alamayan meyve bitki acı ve çürük olur. Tıpkı yeterince allah ile olmamış insan gibi.

  Hamd yeri göğü ve arasında bulunan herşeyi belirli bir zamanda yaratan allahındir.
  1 ... promer
  #37971464 :)
 10. 68.
  1936ya kadar yokmuş yada varmış.
  1936da Albert diye bi ibne ispat edince tanrı varolmuş . zaten Nobel vermişler hemen ona.
  ... gedikpasa
  #37971482 :)