1. 1.
    Yine inananların açıklayamadığı bir soru. Şu an bilime göre her olay sebep sonuç ilişkisi şeklinde ilerliyor. Her olayın bir sebebi var. Zaten böyle olmasaydı elinizdeki telefonlar bile icat edilemezdi. Lisede biraz kimya çalışan biri bile bunu rahatça anlayabilir. Şimdi asıl soruya gelelim. Her şey bu kadar aşırı mantıklı olunca tanrı denen şeyin olması saçma olmuş oluyor. islama göre tanrı evrene müdahele ediyor ama bilim bunun tam tersini söylüyor. Cüppeli gibi tipler bu durumlarda islamda mantık aramayacaksın diyor ama tanrının müdahelesi olmayan ve sürekli değişen bir evrende ilk insanla yıllar sonraki insan arasında bir sürü fark olacak. Her şey değiştikçe doğal olarak toplumlar da değişecek ve kendi kurallarımızı yaratmış olacağız. Bu durumda tanrı bizi kendi kurallarımıza göre yargılamış olacak. Küçük düşünmeyen herkes bunu anlayabilir. Milyarlarca yıllık değişimden bahsediyorum.
    5 -5 ... fah yu bices
  2. 2.
    Okumadım.

Sebebleri de yaratan allah.
    isterse;
    "Ol" der olur.
    1 -5 ... ayk73
  3. 3.
    ---alıntı---
    okumadım.

sebebleri de yaratan allah.
    isterse;
    "ol" der olur.
    ---alıntı---

işte başlığı açan adamın demek istediği bu.

Araştırmadan inanan insanlar.
    2 ... benimhalaumudumvar
  4. 4.
    Sınama da tereddüt yaratacak şıklar neden var demek gibi bir şey.
    ... iste geldim burdayim
  5. 5.
    havadaki bir manyetik alanin siddetini olceceksiniz, olcumlerinizde havadan rastgele gurultu sinyalleri binecek. Bu random sinyaller bile hesaplanabiliyor. Kaosta bile bir duzen var. Insanligin gelecegi bilmesi bir hayal degil ancak bu seviyeye hicbirimizin omru yetmeyecek. Insanlik icin biz bunu soyleyebiliyorsak, bir yaratici icin her seyi duzen(neden-sonuc) icine sokmak hic sorun olmayacaktir.

Evrendeki bir tozun bile matematiksel bir denklemin izin verdigi yonde hareket ettigini bilmek cok dehset verici bir his.

En eski tarihlerden beri din,her seyin bir duzen icinde varoldugundan bahseder. Bu yuzden bir yaraticinin varligi, neden-sonuc iliskisini bozmaz. Aksine guclendirir.

Edit:uzun zamandir laplace'in " a philosophical essay on probabilities" adli kitabini okumak istiyordum, 10- 15 sayfa sonra birakinca oylece kaldi. Olasiliga ilgili olanlara -ben okumamis olsam bile- bu kitabi oneririm.
    1 ... porcupine tree
  6. 6.
    tanrı var(sa), tek misyonunun yaratmak olduğuna inanıyorum. o sadece yaratıyor, sonrası umurunda değil...yaratmakla mükellef...
    ... keshberfo
  7. 7.
    Evrende herşeyi başlatan şey büyük patlama oldu. Bunun kesinliğinden eminiz. Din, her zaman için açıklanamayan şeylerin açıklaması olarak önümüze çıktı. Bir gün bunuda açıklığa kavuşturucaz. Sonrasında ise dinlerin çöküşü başlayacak. Evrende belli bir düzenin oluşması için geçen sürenin milyarlarca yıl olduğunu unutmayın.
    1 ... tanrinin adami
  8. 8.
    Kendi zaman dilimimize göre bu duruma bakamayiz tanri katinda hersey olmus bitmistir.
    Biz sadece zamani geldiginde yasiyoruz ve görüyoruz bing bang oldugu an hersey basladi ve bitti ve bizim zamanimizda bu olay milyarlarca yil sürecek.
    ... karton toplayan cocuk
  9. 9.
    Bu soruyu evrende tesadüfe inananların sorması da ayrıca ironik tabi.
    ... the bellatrix lestrange
  10. 10.
    insan aklına uygun bir tasarım modeli olmasaydı düzensiz bir dünyada akıllı bir tasarımcı fikri akla aykırı olurdu. O halde tanrının olmaması reddedilemezdi. Akla uygun tasarım varsa, sebep-sonuç evrenselliğine uygun ve bunu var eden bir tanrı vardır.
    1 ... mordorr