bugün

güya bu din diye birilerini pazarlamaya çalıştıklarına bakıyorsun tanrı güya din indirmiş ama hep peygamber vasıtasıyla sonra bu dinler fiyasko olmuş yani koca evrenleri yaratan ol deyip olduran insanlara bir aracı vasıtasıyla onun anlattıkları kadarıyla ulaştırıp istediği sonucu alamamış insanlar iyi olmamış dünya düzelmemiş. ve yine aynı hatalar işlenmiş hep bu modelle aracı vasıtasıyla onun anlattığı kadarıyla bu iş yapılmış. başka modellerle de din gelemezmiydi. bu arada o çağda dünyanı geri kalanları vs. bu dinlerden bi haber koca evrenleri yaratabilecek bir zihniyet bu kadar eksiklik ve sorun ve beceriksizlik içinde olur mu soruyu siz cevaplayın. insan yapısı mı ilahi bir yapı mı siz karar verin.
şüra ayet'i "allah yarattığı hiçbir şeye benzemez"
Akılı tasarımcı mevzusunda yaklaşımlar çok sığ. Çünkü hristiyan teolojisi üzerine bir perspektif den eleştiri alıyor.

Akıllı tasarımcının bir tane olması sonsuz olması her şeye gücünün yetmesi gibi iddialar çok dar bir perspektifin ürünü ve tek bir lore dan beslenen iddialar.
tanrı kullarını kendi suretinde yaratmıştır. ve şüphesiz tanrının tek tip yaratıcılığını iddia etmek şirktir.
tanrı varsa eğer kesinlikle birden fazla tanrı vardır. tanrı tek olamaz.
Koskoca evreni yarattiktan sonra kim kiminle sevişiyorun cetelesini tutan bir tanrıdan her şey beklenir.
judas kafa mı almıyor burada bahsedileni anlamak işine mi gelmiyor. hep aynı modelle mi gelmiş bu güya büyük dinler denilenler. peygamber olmadan neden din gelmemiş insan temelli ve insan icadı olmasından mı yoksa.
insan gibi bir ölümlü bu dar alana sıkışabilirdi ancak. ilahi bir büyüklük tek bir model vasatlığına düşmez.
Tamam sen istediğine inan o zaman birader bizde istediğimize inanalım, kafa sikme sabah sabah
cevap veremeyince hemen maymunun zile basması gibi küfüre sarılmak tam bu prototipe uygun davranışlar. ben niye inanıyorsunuz demiyorum ki niye illa lafı başka türlü anlama tiyatroları yapıyorsunuz. burada güya çok inandığınız evrenleri kainatları yaratan bir tanrı tek tip bir modele mahkum kalır mı ve bu ilahi dinler insanlarda kalıcı iyilik ve düzgünlük yaratamaz mı bunu soruyoruz.
Tek tipe bağlı kalmamış zaten, önce senin gibileri yaratmış sonra demiş ki "ulan bunlar olmadı, daha iyisini yaparım" demiş, biz gibileri yaratmış.
daha sonrada daha da beter düşük versiyonu işidlileri yaratmış değil mi.
Yok, orda bırakmış, işid tarafını sizinkiler türetmiş.
işine gelmedimi kıvırmak da çok güldürüyor bakalım nasıl karikatür haller yapacaksınız çok gülüyoruz.