1. 1.
  öncelikle bu bir tanrı var mıdır, yok mudur? sorgulaması değildir, hayır bazı insanlar böyle algılayacaklar da hiç gülesim yok bugün.

  başka bir entryde de belirttiğim üzere insanoğlu ihtiyaçları doğrultusunda hareket eder, bu ihtiyaçlar bir kavramı var veya yok saymasına sebep olur. insan canlısı, yer yüzündeki diğer canlılara oranla çok daha zeki ve düşünebilen, sorgulayan, hayalgücü kullanan bir varlıktır. tabii bencilliği de bu yüzdendir insanoğlunun. her insan en iyi şartlarda yaşamak isteyeceğinden(ki kendisine göre en iyi şartlar) insanlar arasında bir eşitsizlik vardır, bu eşitsizlikği en düşük hale getirmek için bazı kurallar belirlenir, kanundur bunlar. yer yüzünde çoğu yerde kanunlar vardır. bu kanunlar insanların en eşit şartta ve mutlu yaşamaları içindir. en azından amacı budur ama ne kadar doğru kullanıldığı tartışılır.

  cezai yaptırımlar insanları çok etkilemez bu yüzden insan üzerinde en büyük kontrol olan korku devreye girer, din olgusu bu şekilde ortaya çıkmıştır.

  tabii tanrı kavramı da bu yönlüdür.

  insan bazı duygularını dizginleyebilmek ve mutlu yaşamak için tanrı kavramına ihtiyaç duyar, en azından yaşamak için veya yaptıkları için bir sebebi olmalıdır. insanların tanrı'ya tapmalarının sebebi nedir?

  tanrı'nın sonsuz bir mutluluk vaad etmesi midir?

  büyük ihtimalle öyle ahiret kavramı olmasa insanların tanrıya tapmak için bir sebebi olmazdı. zira insanoğlu bencil, bir çıkarı olmadan boyun eğmez.

  neyse konuya dönmek gerekirse, tanrı kavramı insanların ihtiyacı olduğu için ortaya çıktı, bakın "tanrı" demiyorum, "tanrı kavramı" diyorum.

  basit bir örnek vermek gerekirse; bundan 700 yıl önce avrupalılar amerika kıtasının varlığından haberdar değillerdi, onlar için bir amerika kıtası yoktu. hatta birinin aklına "acaba amerika diye bi kıta var mıdır?" diye bir soru gelmiyordu. daha sonra keşfedildi ve ekonomik açıdan büyük bir önem teşkil etti, tüm avrupada bir yarış başladı bu kıta için.

  ama o kıta milyon yıldır oradaydı, sadece biz bilmiyorduk.

  tanrı kavramı da bunun gibi bir şey. eğer biz tanrı'ya ihtiyaç duymasaydık insan için bir tanrı kavramı olmayacaktı. tabii bu tanrı yok demek değildir.

  ama daha önce de sorduğum gibi o zaman tanrı mı bizi yarattı, biz mi tanrıyı yarattık?
  7 -3 ... huff
 2. 2.
  (bkz: lpg si ruhsata işlenmiş)
  1 ... hayvan herif
 3. 3.
  (bkz: otomatik cam)
  (bkz: merkezi kilit)
  1 ... kafes
 4. 4.
  ilkin şunu belirtmek gerekir, sorulmayacak soruların arasındadır. insanın yaradanını yaratması normal midir? soru diyor ki; insan mı tanrı'yı yarattı?
  tanrı; var eden, yaratıcı değil midir?
  insan; yaratık, yaratılan varlık değil midir?
  burada bir çelişki yok. çelişkisiz bir durumda çelişki oluşturabilecek yazarlarımızın ve insanlarımızın zekası çok aşırı olduğundan bu gibi yanılmalara düşebiliyorlar. insanlar âcizdirler, ihtiyacını gideremeden yaşayamazlar. örneğin bir nefese dâhi ihtiyacımız vardır. allah(deyiminizle tanrı) bizim bu ihtiyaçlarımızı bile bile var etmiştir ki "beni, yaradanını dünyada" unutmasın diye. ama kaldı ki nankör insanoğlu hâlâ inatla insan mı tanrı'sını yaratmış diyebiliyor. akıl sır ermez...
  ... sentenced
 5. 5.
  tanrı vardır ki insanlar için tanrı ya inanma ihtiyacı doğmuştur.

  tanrı kavramını sadece inanma ihtiyacı oluşturmuştur diyenler için "tasarım delili" tanrının varlığını ispat için yerinde bir kanıttır. içinde yaşadığımız muhteşem evren, galaksilerinden gezegenlerine, atmosferinden rüzgarlarına, çiçeklerinden balıklarına, kuşlarından böceklerine kadar çok ilginç bir ortamdır. Evrendeki tüm bu varlıklardan ve oluşumlardan hareketle, bunları yaratan bilinçli bir Yaratıcıyı delillendirmek; her ne kadar materyalizmin revaçta olmasıyla bu delillerin geçersizliği sözkonusu olup evrenin tesadüfler(!) zinciriyle oluştuğu görüşü taraftar bulmuş olsa da; son yıllardaki bilimsel gelişmeler neticesinde kanıtlarının sağlam bir dayanağa bağlanmasıyla kullanılan bir yöntemdir.

  tanrının varlığını ispatlama delillerinden biri de "ontolojk delil" dir. Ontolojik delilin tasarım deliliyle yakından bir irtibatı vardır. Descartes e göre sanatçının bir esere ismini veya markasını koyması gibi, Tanrı, varlığının delilini insan zihnine koymuştur. Buna göre insan zihnine, Tanrı ve din kavramlarına uygun şekilde yaratılmış olduğu şeklinde bakmak da mümkündür. Descartes, insan zihninde böyle bir fikrin tesadüfen bulunamayacağı ve Tanrı gerçekten var olmasaydı böyle bir fikrin de oluşamayacağı kanaatindedir. Ateistler bu görüşü, aciz insanlar için zihinde bu tasavvur mümkündür, diyerek Descartes ın bu görüşünü kullanabilirler. Fakat, "tasarım delili" ile insanın bilinçli bir tasarımın ürünü olduğu temellendirilip ve "ontolojik delil", "tasarım delil" i ile desteklenirse bu sorun ortadan kalkar. Tasarım delili; evrenden hareketle Tanrının yaratıcı olduğunu da temellendirir.
  3 -1 ... serencuyuri
 6. 6.
  Olağana tabiidir. Ama kesin sonuç olamaz.
  1 -1 ... mbappe for president
 7. 7.
  ihtimal değil gerçektir.

  Siyasetçilerin dine ihtiyacı vardır.

  Ve karl marx bunu epey önce söylemiştir.

  Din en kolay propaganda aracıdır.

  (bkz: din toplumların afyonudur)
  2 -1 ... yucin
 8. 8.
  Pekala..

  Neden dünya ve evren gibi bir oluşumun, var ediliş ihtimalleri bu kadar kusursuz dizilsin ki?

  Eğer bu ihtimaller bir zincir ise, neden bu kadar kusursuz olsun ki?

  En basit eylemdir zıçmak.
  Zıçmak, neden bu kadar teferruatlı olsun ki?

  Bir bilim gözünden zıçmak, büyük bir ilim senfonisi demektir.

  Neden?

  Söyle lan, neden zıçıyoruz, zıçmayabilme ihtimali varken?

  Dünya üzerinde bulunan oksijenin, insanlar için en ince ayrıntısına kadar, oran hesaplaması neden?
  Oksijene ne gerek vardı, neden gereksinim duyuyoruz?

  Şimdi tekrar ele alalım;

  ihtiyaç mı, bir kavram mı..
  6 -3 ... universitemezunuaskdoktoru
 9. 9.
  Yüksektir şuan bile başıboş bir toplumun hemen kendine lider araması, yol gösterici birini arayışından hafif bir ipucu var gibi. Tabi bu kanıtlanması imkansız olan bir şey gibi görünüyor. Eğer öyleyse bile buna inanmayacak milyonlarca insan olduğu için nufüz edilmesi zor bir iddia olacaktır.
  ... zosma
 10. 10.
  Şimdi şöyle söyleyim madem, bir torba içine milyar tane kırmızı misket attınız, bir tane de mavi. Hiç yeşil misket yok.

  Torbadan Kırmızı misket çekme ihtimali var çünkü kırmızı misket var.

  Yeşil misket çekme ihtimali yok çünkü yeşil misket yok.

  ihtimal varsa doğrudur.

  ihtimal yoksa bu entry sadece senin okuman için yeşillendirilmiştir. işte ihtiyaç budur. (Kapiş)
  ... yucin