1. 1.
  Evren'in (bigbang) ortaya çıktığı 13.7 milyar yıl önce ile, dünyanın ortaya çıktığı 4.5 milyar yıl arasındaki 9.2 milyar yılda Tanrı'nın Ne yaptığı sorunsalıdır.
  hiç mi sıkılmadı?

  Şimdi islamı baz alırsak 13.7 milyar yıl içerisinde 1400 yıl hiç gibi bir şey. islamla açıklanamayacak bir olay var ortada. Keza aynı şey diğer dinler için de geçerli. ibrahim'in ortaya çıkışı takriben milattan önce 3000 yılları. Yani 5000 yıl da 13.7 milyar yıl içinde neredeyse bir hiç.

  13.7 milyar yıl önce yarattığı Evren'de, 9.2 milyar yıl sonra dünya oluşturuyor. Ve neredeyse 9.2 milyar yıl sonra da 3-5 din gönderip buna göre yaşayacaksınız diyor. Çok acayip değil mi gerçekten?

  Milyarlarca yıl buna mı karar vermiş yani? Dahası o kadar zaman içerisinde neyle ilgilenmiş acaba? Cennette meleklerle mi geçmiş milyarlarca yıl zaman?
  18 -11 ... alkolik oldum
 2. 2.
  Tanrı eğer sıfatlarını sahiden taşıyorsa 9 milyar yıl onun için bir hiçtir. Bu an da bir hiçtir. Ve bundan sonraki 9 milyar yıl da bir hiçtir.
  5 -1 ... yikanmak istemeyen cocuk
 3. 3.
  tanrı 9 milyar yıl boyunca ne yaptı sorunsalı
  13 ... mavi huydur bizde
 4. 4.
  9 milyar nereden çıktı.
  ya milyarı ya da saymayı bilmeyen bilim insanlarının uydurması.

  bence septrilyon yıl önce oldu big-bang
  27 tane sıfır var ona göre.
  2 ... boller
 5. 5.
  zaman kavramı onun için "hiç" olduğundan biz insanlar için bir göz kırpma zamanı gibi gelmiştir. insan beyni ne zamanı ne yer çekimini anlayabilecek kadar gelişmemiş. gelişebilmesi için belki birkaç bin yıl daha geçmesi gerekli.

  din içerisinde şahsen benimde anlayamadığım anlamamın da imkansız olduğu pek çok şey var. ancak olayı din ekseninden çıkartırsak hayatın kendi içerisindeki milyarlarca şeyi de anlayamıyorum. anlayabilen insan da yok zaten. daha mars gezegenine gidemiyoruz çünkü ne yer çekimini ne zamanı aşamıyoruz. ki bu gezegen bizim galaksimiz içerisinde yer alıyor. bu galaksilerden milyarlarca olduğunu düşünürsek.. en iyisi düşünmeyelim kayış kopar gider çünkü * velhasılı en başa dönersek zaman kavramı sadece biz insan için var.
  6 -1 ... mel mel bakan gibson
 6. 6.
  bir kere o 9 milyar yıl değil 6 gündür, 7. gün de dinlenmiştir. adamın bir pazarı var o günü de sorgulamayın be.
  7 -5 ... ibni maymun
 7. 7.
  Tanri katinda her sey olup bitmistir.

  Kendi zaman birimimize göre bunu açiklayamayiz.
  4 ... karton toplayan cocuk
 8. 8.
  Tanrı'nın big bang sonrasında ne yaptığından ziyade, big bang'den öncesine ateistler nasıl bir açıklama getiriyor bence bunu konuşmak lazım. din ve tanrı'ya inanmıyorsanız doğal olarak tanrı'nın varlığı üzerine fikir yürütmezsiniz.

  big bang'den hemen öncesi hakkında fikir sahibiyiz. peki ya daha öncesi? yok. hem evrenin oluşumunu açıklayamayacaksın, hem de evrenin oluşumunu tanrı ile açıklayan dinleri yok sayacaksın. hadi ordan.
  2 -2 ... prikonch
 9. 9.
  kur'an-ı Kerim de sürekli olarak "yerin ve göklerin rabbi" olarak geçer yaradan. saçma sapan şeylere kafa yoracağınıza bence "yer" kelimesi tekil yazılırken "gök" kelimesi neden çoğul yazılıyor bunu düşünün.
  2 -1 ... orestias
 10. 10.
  ortalama 70-80 yıl yaşayan ve henüz zamanın niçin geleceğe doğru aktığını bile çözemeyen bir canlı ile, zamanın üzerinde olduğunu iddia eden bir varlığın zaman algısını eş tutamayız. big bang'den önce hiçlik olduğunu iddia ediyor hawking ancak bilim bu hiçliğin içinden evrenin nasıl oluştuğu sorusunu sormak yerine tesadüfen başladığını kabul ediyor. çünkü bilim nedensellikle işlemez ve hiçlik kavramı somut olmadığı için bunun üzerine de düşünmez. buradan sonra bilimin getirdiği sınırı kabul edip, yine de arayışa devam etmek isteyenler metafiziğe başvurmadan tanrı kavramı üzerine düşünce üretemediğinden, felsefe ve teoloji gibi alanlarla ilgilenenler kişisel tasavvurlarının sınırına dayandıklarında inanıp inanmamayı tercih etmek zorundadır.
  1 -1 ... janos valuska