1. ?.
  osmanlı zamanında 3 kıta huzur ve refah içinde yaşarken neredeyse şimdi de orada.
  5 -2 ...
  #4828566 :)
 2. ?.
  muhtemelen kendine inanmayan ataislere kumpas kurup, cehennemde onlar için yer hazırlamakla meşguldü. o değil de osmanlı zamanında 3 kıtanın huzur ve refah içinde yaşadığı lafı nasıl bir laftır. hadi alakayı bıraktım da, neresinden tutsam bilemedim. hey allaam. yarattın bari takip et *
  (bkz: huzur)
  (bkz: refah)
  bir de
  (bkz: tanrının inanmakla kafayı bozması)
  -3 ...
  #4828639 :)
 3. ?.
  "şüphesiz ki onlar tecavüze uğrayacaklardır. iblis ortakları için demir kazanlar yaratılmış, içlerinde dünya ateşinden kat kat sıcak lavlar konulmuştur. andolsun ki, biz adaletlendiriciyiz."
  hangdiri 34-37

  ilgili ayette de belirtildiği gibi, ıraklı kadınlar tevacüze uğramaları, bunu yapan yaratıklar da tecavüz etmeleri insan öldürmeleri için yaratılmıştır.
  işte dünyanın dengelsini açıklamak bu kadar basittir.

  oturup bir çözüm aramaktansa, kötülük yapanlara karşı durmaktansa, ellerimizi semaya açmak, kıçımızı cami halısından kaldırmamak ne güzelidir. bir de yerden ısıtmalıysa oh mistir.
  6 -6 ...
  #4828647 :)
 4. ?.
  "kendisine inananların, hayal dünyalarında idi" şeklinde cevaplanası yüksek ve her sorgulayan bünyenin aklına gelebilecek tarzda bir soru.
  2 ...
  #4828670 :)
 5. 1.
  (bkz: sartre)
  ...
  #4828681 :)
 6. 2.
  peki abd, ırak'ı ilk işgal ettiği günlerde,sokakta işgal edilmelerine sevinerek kutlamalar yapan ırak halkı o sırada neredeydi ? diye yine soruyla cevaplanabilecek soru cümleciği.

  (bkz: işgal edildigine sevinebilen millet)

  (bkz: kişilik)

  (bkz: şeref)
  1 ...
  #4913300 :)
 7. 3.
  (bkz: bir soru sordum din kayboldu)
  ...
  #4913338 :)
 8. 4.
  adam sakal traşını olurken bir yandan da berberle muhabbet ediyormuş. laf dönüp dolaşıp allah ile ilgili bir konuya gelmiş.

  berber "biliyor musun, ben senin söylediğin gibi Allah'ın varlığına inanmıyorum" demiş.
  adam sebebini sorduğunda "bunu açıklamak çok kolay. bunu görmek için dışarıya çıkman gerek. lütfen bana söyler misin, eğer Allah var olsaydı, bu kadar çok hasta insan olur muydu, terkedilmiş çocuklar olur muydu? Allah olsaydı, kimse acı çekmezdi. Eğer olsaydı, bunların olmasına izin vereceğini sanmıyorum..."

  adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için, cevap vermedi. berber işini bitirdikten sonra, adam dışarıya çıktı. tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki traş olmayalı uzun süre geçmişti. adam berber dükkanına geri döndü.

  adam: "biliyor musun, bence berber diye bir şey yok."
  berber: "bu nasıl olabilir ki? ben buradayım ve bir berberim."
  adam: "hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı."
  berber: "hmmm... berber diye bir şey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?"
  adam: "kesinlikle doğru! Püf noktası bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, o ne yapabilir ki? işte dünyada bu kadar çok acı ve keder olmasının nedeni!"
  5 ...
  #4913339 :)
 9. 5.
  kimbilir nerdedir. melekler ceza yazıyor mu diye aşağı bakıyordur arada. aşağıdakiler işini bitirince melekler de cezalarını bitiriyordur.
  tecavüze uğrayan da "tecavüze uğradım ama öteki tarafta cezasını alacak onlar" deyip kaderine razı oluyordur.
  1 -1 ...
  #4913367 :)
 10. 6.
  bazılarının sırf "tanrıyı savunacam" diye o kadınların halini psikolojilerini görmezden gelip alakasız cevaplar verdiği sorgulamadır. bu sorgunun içeriği "neden" sorusudur. bir insanın aklından defalarca geçen "neden neden neden..vs" şeklindeki iç feryattır.

  tanrının hep bir bildiği her hareketinde bir hikmeti vardı, ancak o kadınların bir bildiği yoktu. bilen bilmeyenlere neden yardım etmedi? sorusunun bir değişik halidir.

  o kadınlar tecavüze uğrarken sabah kahvaltısında eşzamanlı olarak bir yandan haberleri izleyip diğer yandan tereyağı bal kızarmış ekmek yağlı beyaz peynir domates ve demli çay eşliğinde olayları takip edenlerin tanrıyı bu durumda savunması ilginçtir.
  1 ...
  #4913406 :)
 11. 7.
  tanrı sözünün eridir. kendi koyduğu kurallara satırı satırı uymak hususunda tanrıdan başka hiçbir otorite başarı sağlayamamıştır; sağlayamaz da. tanrı ademle sözleşme yaparken, seni yeryüzüne gönderiyorum ve orada bütün tercihlerinde özgür olacaksın, der.

  yeryüzündeki tüm hadiselerden sorumlu olan insan, hiçbir devletin veyahut otoritenin sağlayamayacağı bir özgürlüğe bizzat tanrının müsaadesiyle kavuşmuştur. bu özgürlükle yeryüzünde bozgunculuk ta yapabilir, adil bir düzen de kurabilir; bu kendisinin bileceği iştir. ve tanrı hiçbir zaman bu sürece karışmamıştır. kendinden emin bir efendi olarak, sırasını beklemektedir.

  "ben size, ister ciddiye alın, ister almayın, gönderdiğim kitaplarda bu dünyadaki tüm tercihlerinizde özgürsünüz, fakat yeniden benim huzuruma geldiğinizde sizi bu dünyadaki yaptığınız tercihlere göre değerlendireceğim" derken gayet adildir.

  siz özgür bir birey olarak bu söylenenlere inanırsınız. ona göre hareket eder kimselere tecavüz etmemeye, kimsenin malını yememeye, kimsenin helaline göz koymamaya, ahlaklı ve erdemli olmaya çalışarak özgürce bir tercihte bulunursunuz. ve eğer gerçekten bu oyunun ikinci perdesi varsa orada mükafatınızı ya da mücazatınızı alarak, tanrının sizin için uygun gördüğü bir yerde kıçınızın üstüne oturursunuz.

  ya da gene özgür bir birey olarak bu söylenenlere inanmazsınız. ıraklı ya da başka milletten olan kadınlara tecavüz eder, onların hakkını gasp eder, hırsızlık ve bozgunculuk yaparak gene özgürce bir tercihte bulunursunuz.eğer gerçekten bu oyunun ikinci perdesi yoksa yaptığınızın yanınıza kar kalmasıyla birlikte kozmozun bir yerlerinde kıçınızın üstüne oturursunuz.


  elbette bütün bu süreçte size verdiği sözü tutan tanrı hiçbir eyleminize karışmaz. bugün yaşadığımız devletin yaptığı gibi önce ifade özgürlüğü vardır dedikten hemen sonra bu özgürlüğe güvenip kendince fikirlerini söyleyenlere binbir türlü bela göndermeyecek kadar sözünün eridir tanrı. size yeryüzünde ne yaparsanız yapın karışmam der ve karışmaz da.

  yani ki size bu dünyada kimsenin veremeyeceği kadar geniş bir özgürlük verir, ve sabırla sizin neler yapacağınızı izler. eğer inanıyorsanız o ıraklı kadınların da hesabının bir yerlerde tutulduğunu bilirsiniz. ayrıca tanrının güzel isimlerinden biri de müntakim'dir. yani intikamını hakkıyla alan. merak etmeyin, eğer derdiniz buysa kimsenin kanı yerde kalmaz.
  1 ...
  #4913436 :)
 12. 8.
  yıllık izindedir kesinlikle.
  4 -2 ...
  #4913450 :)

kapat