bugün

boris vianın tanımına göre:
tanrı yararcı değidir. tanrı bir bayram armaganıdır, karşılık beklemeden yapılan bir bağıştır, bir platin külçesidir, sanatsal bir benzetmedir, hafif bir şekerlemedir. tanrı fazladan vardır. ne bir şeyden yanadır, ne karşısında. artık* olandır o.
(bkz: thoth)
(bkz: eru)
(bkz: il dio)
dinlerde ve inanışlarda herşeyi yaratan, yöneten varlık veya varlıkların genelleştirilmiş adı.
islam dini için;
(bkz: Allah)
(bkz: tengri)
bastaki "t" harfi "s" harfiyle değistirildiğinde asıl anlamını kazanan kelime.

(bkz: sanrı)
(bkz: dieu)
insan düsünmeyi unutmamissa, yasadigi hayat yüzünden bu özelligi körelmemisse o'nu mutlaka düsünmüstür. insan yeterince zaman kendisiyle basbasa kalmissa, bu zaman zarfinda yaptigi seyleri, yapacagi seyleri kendisinde bulunan akli kullanarak sorgulamissa, o'nu düsünmüstür. o'nun adi ne olursa olsun, o'nun varligini gercekten sormalidir kendi kendine. bunu yapmak icin önce kendisine baska sorular sormaya baslamalidir. kendisini sorgulamalidir önce. yasadigi dünya ve hayat ile ilgili sorular. bu dünyanin ve hayatin öncesi ve sonrasi. ben'den önce ne vardi? ben neyim? niye varim? ben'den sonra ne olacak? ben ne olacagim? bu sorularin cevabini ararken buldugu sey o'dur.
allahın 99 isminin içinde yer almayan, sonradan türemiş bir kelime
john lennon...
eger varsa * bizimle muhattap bile olmayacak takilin genclik diyen yaratici.
fr.dieu
dünya meşin bir yuvarlaktır ,
allah da gol.

can yücel
(bkz: ahuramazda)
(bkz: ehirmen)
görünmez bir şeffaflıktır:sevmek bir şeyi şeffaf kılmaktır.[cisimler sınır ve çizgilerden yoksundurlar]
insanlar bencildir. insanlar açgözlüdür. tanrı, açgözlü insanların para kazanmasını sağlayan insan yapımı bir insan yapıcıdır. din demek para demek çünkü. rekabet demek. cihat mihat efendim din bütünlüğü olmasa insanları nasıl kandıracaklardı? nasıl bir araya toplayıp gaza getireceklerdi?
ihtiyaç duyulduğunda, insanın kendinden güçlü birini arama gereksiniminin doğal sonucu
"tanru buyuk, insanı yaratmış; insan da pek küçük değil, tanrıyı yaratmış.." / ferhan şensoy.
ingilizce god demektir. yunan mitolojisinde cinsiyetlerine göre tanrı ve tanrıça olarak ayrılırlar. tanrıçanın ingilizcesi de goddess'tır.
adaletsizliğe mana katandır.. en kötüden bile beklenmeyecek bir merhametsizliktir. üzerimizde egosunu tatmin eden bir çocuktur.
(bkz: clapton is god)
herkes ve herşey tarafından tanınmak isteyen şey. tanımsızlığın tanımı. tersi de doğrudur.
tanrı yoktur. *