bugün

Basit bir soru.
Sorum saldırı amaçlı değil, Tanrı konseptini(metafiziksel fonksiyonların tümünün düzeni) hiçbir şekilde kabul etmeyen ve gördüğü bütün dinlere saldıran, bilime aşık olan ve bilimden öte her şeyin fantezi olduğuna inanan kimselere.

Madem ölümden sonra hayat yok, madem sonsuz olasılıkla ihmal edilebilecek kadar olasılık arasında var olduk. Ama kesin sonsuzlukta madde denilen her şey yok olacak(buna inanmayan kendine bilime inanıyorum demesin). Neden hiçbir anlamı olmayan bu "varlık aleminde" yapacağınız en mantıklı şey en erken biçimde yaşamı terk etmek olması gerekirken sabah kalkıp toplumun kurallarını amaçsızca devam ettirmeyi tercih ediyorsunuz?

Korkak nihilistleri ve her şeyin yok olacağı düşüncesini sindiremeyenler müstesna bu soru için.
Nasılki bir şekilde cennete gideceğini bilen birinin bir an önce gitmek istemediği yaşama iç güdüsü olabilirmi?
Asil tanri varsa neden yasiyorsun? Sinavdan erken cik, gercek hayatina git.

Tanri yoksa bu hayat tek sansimiz demektir. iste tam o yuzden asil tanri yoksa yasamaliyiz.
madem çocuklar direk cennete gidecek o zaman çocukları neden öldürmüyoruz diye sorna kişiyle aynı mantıkta sorulmuş sorudur.
yaşamak için tanrının varlığına ihtiyaç mı var ?
yaşama içgüdüsü diye bir olgudan haberiniz yok mu ?
Cennete gitmek isteyen kişi, bunun bir sınav olduğunu ve erkenden gitmenin cenneti değil cehennemi garantileyeceğini bilir. Sınavdan erken çıkmak yasak çünkü yaşamın kutsallığı insanın kendisinde ve kendisinin tanrı bilinciyle başlar. (bkz: descartes)
Çocuklar cennete gider ama bunu cinayet veya bu maksatla yaparsan sen cehennemlik olursun ve hiçbir din veya yüksek düşünce bu maksatla çocukların öldürülmesini kabul etmez.
Tek şansımız olması onu anlamlı değil tam tersine anlamsız kılar. Yokluktan geldik, yokluğa gideceğiz. Denklem değişmeyecek. Entropi 0'dan 0'a gidecek. Yüzde 90'ı ızdırap olan bir yaşamda en anlamlı şey bile yokluğa mahkum.
Daha iyi argümanlar beklerdim.
Bilgiliyim demedim. Bilimin sonucunu tartışıyorum. Elimizdeki kesin verileri ortaya koyarak soru soruyorum.
bir soru.

olmadığı için.

var mı? varsa yandık.
Sonsuz karanlık, ışık yokluğunun (aslında denklemde - eksi değeri olan bir şeyin) varlığıdır. Yatmak bile hareketsizliğin varlığını oluşturur.
Edit: dünya üzerindeki bütün varlığını sorgulayan bir sorunun derin olmadığını düşünüyorsan diyebileceğim bir şey yok.
Yaşama içgüdüsü diye Darwin penisini eline alana güzel bir haberim var: hayvan olduğun, buna karşı çıkacak fikirleri benimsemeyeceğin anlamına gelmez.
katılmadığım soru ve önerme.

70 bin yıldır homo sapiens dünyayı turluyor. ve bunun sadece son 3000 yılında tek tanrılı dinler var. bu da yaşayan insanların %95'inin hali hazırda öylesine yaşamış olduğunu kanıtlıyor. hadi desek ki, eski mısır'da ahiret inancı vardı falan, oran inse inse %90'a, yıl da inse inse mö 4000'e iner.

yani 4,5 milyar yaşındaki dünyanın sadece ve sadece son 4000 yılındaki insanlar mı bir amaç ile yaşadı diyorsun sen hacı abicim?

bu biraz kestirip atmak olmaz mı?

evrende ise daha beter bir durum var; evren 14,5 milyar yaşında.

tüm o kainat tüm o devran 14,5 milyar sene genişle, sonra birden bire musa gelip "hayata" anlam katsın.
Tanrı sadece insan için var demedim. Hangi Tanrı olduğunu bile söylemedim. insan veya varlığın ötesinde metafiziksel biçimde olan ve varlıküstünde olan düzen veya düzenlere genel olarak tanrı diyorum.

Eğer bu "düzen veya düzenler" yoksa ve bunu kesin olarak biliyorsak ve dünyada keşfedilmiş bütün sayıların çarpımı kadar yaşayacak olsak bile, ne kadar canlı olursa olsun ne kadar madde olursa olsun, kesin sonsuzlukta bir toz zerresi kadar değeri olmayacak çünkü yok olacak.

Ha bu arada, din demiyorum bastıra bastıra SÖYLÜYORUM. tanrı.
'tanrı varsa yaşamak anlamlıdır.' gibi bir düşünceyi baştan kabul edenlerin ve etmemizi bekleyenlerin tuhaf sorusu. hayatta hiçbir şeyi mi karşılıksız yapmıyorsunuz anlamadım ki. ödül ve ceza üzerine mi kurulu bütün varlığınız, yaşamınız? yaşıyoruz; çünkü her şeye rağmen yaşamak güzel şey. bu kadar basit.
eğer "henüz cevabı bilmiyoruz" dersek cevap veremedi şeklinde bir durumla karşılaşmayalım. unutmayalım ki insan 70 bin yıldır neden hayatta olduğunun sorusuna cevap arıyor. dinin verdiği sadece tek bir açıdan cevap olur.

iman edenler için bu cevap her şeydir ve her şeyi açıklar o ayrı.
Hayvanların hiçbiri karşılıksız bir şey yapmaz. Evet buna insan da dahil. Hiç değilse yapmış olduğunun verdiği hormonal değişiklik için yapar. insanın veya canlının bulunduğu her şeyde ödül veya ceza vardır çünkü her şey denklemle işlenir.
Yaşamak neye göre güzel? Tam olarak güzel veya kötü bir şeyle kıyasladığını varsayıyorum.
Baştan kabul etmiyorum. Her iki tarafa da sordum. Bu tarafa sorma sıram geldi. Objektif yaklaşmaya çalışıyorum her iki tarafın verdiği argüman ve hipotezlerle.
Çünkü seni daha iyi yiyebilmek için. Tanrı yoksa evrim var, sevimli koala.
Dehumanized şu ana kadar duyduğum en güzel açıklamayı yaptı, o yüzden vakit ayırdığı için teşekkür ediyorum.
O zaman tek bir sorum var, bu bilinçle yaşamak bana istediğimi yapma özgürlüğünü verir mi?

Edit: Tanrıyı konsept olarak "Her şeyin bir anlamı var" argümanı olarak ortaya koyuyorum. Israrla hangi dinin tanrısı veya tanrıları olduğunu söyleyenler sorumu baştan anlamamış görünüyor veya ben anlatamadım o yüzden özür diliyorum.
Bir şey daha eklemek istiyorum. Elindeki tek gerçeğin bilimin son noktasından ayrı şekilde bireysel olarak yaşanması gerektiğini savunduğuna göre kişisel perspektifi bireysel açıdan bilimden üstün tutmak, toplumun ve bireyin devamlılığını sağlar sonucuna ulaşmamız mı gerekiyor? Yanlış anladıysam düzeltin. Özellikle Dehumanized.
bunu yazan gerçekten tanrı için mi yaşıyor? komiksiniz.
Cevapladığın için teşekkür ederim Dehumanized. Son sorumu da dikkate alırsan sevinirim * düşünecek çok şey bıraktın o yüzden minnettarım.
Sözlükteki başlıkların yüzde 85 inin herhangi bir dinin bir kısmını "yorumlama" başlıkları olduğu düşünülünce benim sorumun küstah olarak değerlendirilmesi sadece komik geldi. Akşamımı güzelleştirdin teşekkür ediyorum.
Umarım bu tavrınla hayatın güzel işliyordur.
Çünkü ben saldırmıyorum, daha önce de dediğim gibi her iki tarafı da sorguluyorum çünkü bu iki soruda da gri alan yok.
Her iki tarafın argümanlarını onların düşünce sistemine göre sorguluyorum.
Bu arada anlam arayışının "bokunun çıktığını" düşünüyorsan, beynini at gitsin. Her şeyi bir amaç için yapan bir hayvan olduğunu inkar ediyorsun demektir.
Dediğim gibi, diğer yazarların başlıklarına bakılırsa ben sadece soruyorum.
tanrı varsa neden gidip şehit olmuyorsun kardeş? şehadet şerbetinden içmek dururken hala nefes alacağım diye uğraşmana gerek yok. ömür boyu dua etmene gerek yok. git ve tanrına kavuş. seni tutan yok amk.
"git şehit ol amk"

ne kadar önyargısız, sorgulayan yardımcı olmaya çalışan, karşısındakini karşılıksız düşünen, soru soranın niyetini anlamakla uğraşan ve en önemlisi "Allah yoksa" diye okumayan bir yazar.
sanıyorum ateistleri en tedirgin eden soru.

tanrısız bir hayatın nasıl olacağını felsefeci craig abimiz şöyle anlatıyor: https://youtu.be/QVy5qkSBsCI
Sonra millet neden Uludağ sözlük bu kadar kötü diyor. Hakaret etmeden iki cümle yazamayan, düşünmek ve soruyu verdiğim şartlarda düşünmeden bir saldırı olarak görenler yüzünden. Aynen deus prezervatifin benden, al evin anahtarı.
güncel Önemli Başlıklar