bugün

*

al capone kendi sözleriyle şöyle dile getirmiştir.

'Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.' *
freelance çalışıyor gibi.
(bkz: part time)*
prensiplerine düşkün. hiç taviz vermiyor.

(bkz: az para yahu)
(bkz: böl parçala yönet)
önce güçlü öğretileriyle kula düşünce dünyasını sevgiyle ve rızayla inşa ettirdiği duvarlarlarıyla çevirtir. Bu duvarlar tanrı ile kul arasındaki sevginin bir anıtı olarak kul tarafından örülür ama geçicidir. Geçici olmak zorundadır çünkü bu duvarlar doğal ihtiyaçların en basit, en doğal ve dolambaçsız yollardan giderilmesini engelleyici* ve sıkıntılı uğraşları*** talep edicidir. işte bu şeriattır.

insan kendi rızasıyla girdiği bu düşünsel kölelik* duvarların içinde hem toplumsal hem de kişisel gelişim anlamında kilit ve baskı altında yaşar, durağanlaşır ve türkiye için geçerli olan anlamıyla "muhafazakârlaşır". bu muhafazakâr kilit ve baskı ortamı da özgürlüğü yok etmeye kastettiği için, insanın içinde mevcut zıt kutbu olan özgürlük tohumunun gelişmesi için gereken tarladır. bu tohumun filizlenmesiyle, yaşanan baskıya karşı insanın bilinçaltında inceden bir itiraz başlar. bu itiraz büyüdükçe de muhafazakar karaktere bürünmüş insan, kendi benliğinde ve bilinçaltında büyüyen itirazı ve şüpheyi ortadan kaldırmak için yaşadığı duvarların meşruiyetini kendine kabul ettirmenin yollarını arar, köleliğin haklılığının kanıtını bulmak için hayatını felsefi olarak yorumlamaya ve bu konuda üstadlarından* yardım almaya başlar. işte bu da tarikattır.

Ama sapla saman karışmıştır bir kere. insan sevgisi sebebiyle inşa ettiği şeyin kendisini sömüren bir köpek riyazeti olduğunu görür. hayatı yorumladıkça, üzerinde düşündükçe özgür düşünceye doğru yönelmeye başlar insan, yani itirazı bastırmakla görevli olan akıl ve düşünce, geliştikçe gayet doğal bir şekilde itirazdan, isyandan ve özgürlükten yana tavır koyar. iyice güçlenen Özgürlük de insanı duvarlarına isyan etmeye zorlar. Sonunda bir gün gelir ve bardağın son damlası misali sudan bir sebeple isyan başlar. Zaman içinde isyanın sebebinin aslında daha derinlerde olduğu anlaşılır. Hesaplaşma günlük işlere değil, doğrudan kölelik duvarlarına yöneliktir ve duvarlar kendisini yapan kişi tarafından yıkılmaya başlar. Kişi Tanrı'ya sevgisi ile, avam islamının fetvaları rehberliğinde ördüğü ve neredeyse Tanrı'ya eş tuttuğu şeriat duvarlarını put yıkar gibi yıkar. işte insanlar burada çelişkiye düşerler. Erenlerin zındık sanıldığı yer de burasıdır, özgür düşüncenin başladığı yer de burasıdır. işte buna da marifet denir.

Kulun Günahı, duası, Tanrı'yı sevip sevmemesi Tanrı'nın pek de umrunda olmaz. kul isyankar olsa da, itaatkar olsa da.

Ve Tanrı ile isyankar kulları aslında aynı şeyi övüp severler ve Tanrı asi kullarını sever. Asi kullarının pek umrunda olmasa da...
kısa ve öz

etki - tepki
adam kayırır.*
önce korkut sonra sevdir.
içerik bulunamadı.
çalışmıyo bence...eğleniyor sadece...
bashi bazouk
inanılmaz bir espiri anlayışı var,o kesin
Alanında kitap yazıp sınavda bu kitaptan soran hocayla aynı prensiptedir.
--spoiler--
Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.
Al Capone
--spoiler--

tam olarak budur.
kurtlar vadisinde de bahsi geçmiş çalışma prensibidir.
(bkz: gaz)
7/24 olması muhtemel.
sen bir bisikleti beğenirsin, almaya paran yoktur ve gider onu çalarsın. ardından tevbe edersin ve tanrı merhamet sinesini açarak ona gelmeni bekler, affolursun... sonra tanrı döner sana şunu der;

ben zaten o bisikleti senin kaderine yazmıştım, yani yine sen kazanmadın, ben kazandırdım!

işte sistem budur.
(bkz: içten yakmalı) * *
tanrı çalışmaz, çalıştırır.
(bkz: vardır bir hikmeti)
çözülememiştir!
çözen varsa aydınlatsın, bilelim.
12 yaşında bir çocuk gta vice city oynasa tanrıdan daha mantıklı davranır.

Eyyorlamam bu kadar.
Yarat monte et ve kendi haline bırak.
güncel Önemli Başlıklar