bugün

tankçı sınıfının ordunun en aptal, en maliyetli, en savurgan sınıflarından biri olması durumsalıdır. bir taburda nereden baksan 4 takım, 64 tane de tank var. bu tanklar yanlarında piyade olmadan önlerini bile göremiyorlar, kaldı ki meskun mahalde, tersine eğimli arazide, dar geçitlerde bir işe yarayabilsinler. halbuki her piyade taburunda 16 tane tank olsa ne havana, ne topçuya ihtiyaç duyarsınız. 5 wattlık el telsiziylen canavar gibi muharebe ederler.
harp okullarından her sene yaklaşık 1000 kişi mezun olur. bunun her sene yaklaşık sadece 90 ı tankçı olabiliyor iken, kalanların yaklaşık 700 ü piyadedir.

artık farkı anlamak size kalmış.
tanklar uzun bir süre daha var olacaktır bence. sadece yürüyen siper gibi bile kullanılabilir.

ama artık ana kuvvet olmayabilir.
Tank yalnızca eğimsiz düz yolda iş yapar. Eğimli arazide topçunun sağladığı faydanın binde birini bile sağlayamaz, ki zaten manevra dahi yapamaz. Gerçi ukrayna rusya savaşı da gösterdi ki artık düz yolda dahi tankların miadı doldu. Javelin gibi ısı güdümlü antitank füzeleri saniyeler içinde milyon dolarlık tankları içindeki personelle birlikte hurdaya çevirdi. Artık ağır silahlar, ağır zırhlılardan ziyade taktiksel hafif silahlar çok daha fazla işe yarıyor hem konvansiyonel, hem de asimetrik savaşlarda.
Askerliğini tank asteğmen yapmış biri olarak adam haklı beyler.

Suriye, Ukrayna ve Filistin savaşları gösteriyor ki tankları şehre sokmak bile isteye zayiata sebep olmaktan ötesi değil. 2 piyade bile bir tanktan daha mobilize hareket edebiliyor.
Bence tank devri çoktan kapandı bile diyebiliriz artık, hedef olmaktan kurtulamıyorlar bugün Filistinin bile kendi geliştirdiği yasin 105 gibi ilkel ve güdümsüz olan bir silah ile yüzlercesini etkisiz hale getirmek mümkün oluyor.