1. 1.
  sözlük formatını gözettiğiniz anlamına gelmektedir. bazen harbiden zor bir iş olsa da gereklidir.
  3 ... karga
 2. 2.
  eger ilk entry giriliyorsa yapılması farz olan iştir.
  1 ... melankolik
 3. 3.
  çok süper cümleyi bazen berbat bir hale getiren olaydır. tanım yapmak için acayip derecede bağlaçlar, edatlar ve fiilimsiler kullanılır ki bir bakmışsın paragraf gibi cümle olmuş.
  1 ... eagle is free
 4. 4.
  sözlük yazarlığını diğerlerinden ayıran eğlenceli özellik. *
  1 ... lusi
 5. 5.
  sözlüğe anlamlı ve güzel entryler kazandırmak adına doğal bir eylem.
  1 ... legend of the stranger
 6. 6.
  efenim sozluge tanim girme olayi, yazar ki$isinin oncelikle duzgun cumle kurmak icin kasmasini gerektirir. okundugu zaman anlam butunlugu iceren tanimin ilk $arti, anla$ilabilir cumlelerden olu$masidir. tongedenek olarak da tabir ettigimiz, "damdan du$me efekti" iceren tanimlar, okuyucu ki$iler icin bilgi vermekten veya eglendirmekten yoksun, "ne diyo lan bu!" du$uncesi uyandiran tanimdir.

  gunluk dili kullanarak tanim yaziliyo bile olsa, bu dili tanima adapte etmek, ayri bi kasinti ister. "bilaader gecen gun tekila ictim, $erefsizim bundan saglam icki gormedim" $eklinde girilen tanim da bilgi vermekten yoksun, geyik muhabbeti ceviriyomu$ izlenimi veren tanimdir.

  tekilayi cok mu begendin abicim? sozluge yazmak icin ayri bi caba sarfediceksin o zaman. mesela yine ayni ornekten yola cikarak denebilir ki, tekila ba$ligi altina "gecen gun ictim, manyakti lan, hemen kafayi buldum" falan yazip gecmek yerine, icine biraz daha bilgi gomulmu$ bi $ekilde " x% alkol iceren, denemeyenlere denenmesi tavsiye olunan, ancak ayarini kacirinca maymuna ceviren muazzam olay." $eklinde yazilmasi cok daha uygundur. bu vesileyle hem istenilen $ey anlatilmi$ olunur, tanim da hem sozluk formatina uygun bi hale gelir, hem de okuyucu icin bi anlam ifade eder.

  verilen ornek, tanim yapmak icin kasma olayina verilebilecek orneklerden sadece bi tanesidir. tabi her ba$lik altina da tanim kasmak mumkun degildir. oyle ba$liklar vardir ki, tanim kassaniz bile bi halta benzemez...

  son olarak, sozlugun guzelligi de zaten "tanim kasmi$ yazarlarin cabasi" sonucu ortaya cikar...
  3 ... fitter happier
 7. 7.
  çaylakken ilk entryleri girme aşamasında bi yanlışa meydan vermemek ve yazarlığa terfi edilip entryler görünür hale geldiğinde,okuyana "-adam yazmış yav". dedirtmek için evde bulunan bilumum ansiklopedilerden şundan, bundan arak yapmak.
  1 ... rainman
 8. 8.
  hiç kasmaya gerek yok, açacağın başlığın sonuna "dir" ekleyince tanım oluyor.
  (#1439420)
  7 ... 1001
 9. 9.
  bazı sol frame hedelerine cevap veresi gelen yazarın iğrenç başlık nedeniyle tanım formatında yazma çabasıdır. zor iştir vesselam, silerler tek celsede.
  1 ... ikikisidenbiri
 10. 10.
  he bu nolcak.
  -2 ... bir basur mor menekse