1. 1.
    bundan 4 sene önce başıma gelmiş hadisedir. siz yazarlarla paylaşmak istedim.

2010 model reno fluence marka döküntü bir arabam vardı. araba bayağı km yapmış şirket arabasıydı. arabayı aldığım adam üzerinde gps var kodlarını veririm hem birilerine emanet verirsen nerede olduğunu takip edersin, istemezsen söktüreyim dedi.
    yok kalsın abi öyle kimseyi takip ettiğimiz yok hep güvendiğimiz arkadaşlarımız ama belki ileride bir şirkete satarsam onların işini görür dedim.

o dönem sürekli araba değiştirdiğim için tamircilerle de ahbap gibi olmuştuk. tahir diye bir usta başı vardı artık dışarıda bile görüşür olmuştuk. neyse bir ara benim fluence yine arızalandı motor su kaynattı götürdüm tahir'e piston yatak sarmış 1 hafta 10 gün yatacak araba dedi. oha lan araba lazım bana acele et biz yabancı mıyız götveren dedim. tamam sıkıştırma dedi bıraktım arabayı.

aradan 1 hafta geçti denizli'den bizim akrabalar geldi teyzemin kocası falan muhabbet ediyoruz. bizim enişteye ne iş yapıyorsun bu aralar dedim gps ve güvenlik sistemleri işi yapıyorum, çinden ürün tedarik ediyoruz orada da arkadaşımız var koşturuyoruz işte dedi.
    hadi ya benim araba da gps var aldiğimdan beri duruyor. kodlarını falan verdi araç sahibi dedim. bozuktur belki açıp bakmadın mı hiç denemedin mi dedi. yok dedim. sonra teyzemden laptopunu istedi getirdi açtı önüne benim gps markasını falan aldı kodları girdi.

+ hakatten bozukmuş satan adam itelemiş sana bunu.
    - nasıl yani enişte.
    + olm araban tamircide değil mi?
    - evet.
    + mersin anamur'da görünüyor baksana.
    - alalaa bozuk hakatten. yoksa orada ne işi var.
    + tamirden çıksın getir sökelim.
    + tamam enişte.

içime kurt düştü tahir'i aradım açmadı, çırağını aradım.

+ ustan nerde lan hüsam.
    - hastaymış gelmiyor iki gündür abi.
    + haa benim araba ne oldu.
    - bitmedi abi.
    + tamam

enişteme kesin o gps çalışıyor dedim. nasıl yani kim götürdü arabayı oraya, parça sökmesinler dedi. bilmiyorum ama o tahir ibnesini sikinden tavana aşacağım dedim.

eniştenin aklına hemen ibnelik gedi.

+ dur lan araban için çalıntı başvurusu yapalım polise.
    - yahu yok enişte yabancı değil arkadaşımız.
    + arkadaş izin alır izin ister arkadan iş çevirmez olm. dur arıyorum.

enişte polise aracımızın çalındığını düşünüyoruz, gps üzerindeki konumu burası şeklinde karakoldan ihbarı yaptı.

3 saat sonra telefon çaldı tahir arıyor. bozuntuya vermedim.

+ aloooo olm helal olsun sana valla bu ne hız bitirdin mi.
    - alo..
    + adamın dibisin sen tamda araba lazımdı ibne. güzel oldu mu bari.
    - lan dur mk ya.
    + ne oldu lan. bitmedi mi. sıkıntı mı var. para mı istiyorsun bitirmeden.
    - lan bir sus mk bir halt yedik biz karakoldayız çıraklarla .
    + lan ne işiniz var çıraklarla karakolda nerdesiniz geleyim.
    - anamur'dayız senin araba erken bitti bir deniz yapalım dedik çıraklarla arabaya çalıntı ihbarı yapmışlar. sen mi yaptın yoksa mk.
    + amk ibnesi sizin benim arabayla ne işiniz var anamurda izin aldınız mı.
    - lan yaptık bir hata sen gelmeden bırakmazlar.
    + gelmiyorum yatın mk.
    - ya gel olm vala hanım merak eder. çıraklar ağlıyor.
    + ne kadar tuttu benim arabanın masrafı.
    - lan sırası mı gelince konuşuruz.
    + söyle sen söyle.
    - 2100 lira.
    + 1 kuruş vermiyorum ibine seni.
    - tamam lan tamam gel sen.
    + tamam kapat.

böyle boktan bir anım var. siz arabanızı bırakırken mutlaka km sine bakın. sakın tanıdık akraba dinlemeyin.
    6 ... kafam bir milyon
  2. 2.
    başıma gelmişti.
    sabah işe giderken bir baktım benim opel yolda.
    telefon ettim :böyle böyle. sabah birileri benim arabayla geziyordu. diye.
    adam pişkin pişkin demez mi: abi çok seviyorum ben o arabayı. dayanamadım.
    buyur buradan yak.
    4 ... fanfan la tulipe
  3. 3.
    araba alınca gps taktırıcam amk. cumhurbaşkanı olursam araçlarda gps'i zorunlu hale getirecem ve hepsinin devlete nerede olduklarıyla ilgili bilgi aktarmasını sağlıyacam. 10 günden fazla hareket etmeyen aracın sahibini aratacağım, araçtan gps'i sökmelerine izin vermeyip, kurala uymayanların ehliyetlerine el koyacağım. ehliyeti geri almaları için süre sınırı olmayacak, ilk hatalarında 1000 tl, ikinci hatalarında 1000 x 10 = 10000 tl, diğer hatalarında son hataları tutarı x 10 şeklinde faturalandıracağım. kurala uymayanların alayını devlete borçlandıracağım olum. sosyal devlet, vatandaşın her haltı yeme özgürlüğüne sahip olduğu devlet modeli değildir. kurallara uymayanların, kurallara uyanlara ceza ödedikleri, kurallara uyanları her anlamda koruyan devlet modelidir. ara elemanlar ülkemiz için gerekli ama hata yapan çırak ve ustalara af yok.

oh amk.
    ... atabaka