1. 1.
    Yoktur. Zero.. sıfır. Adı üstünde herşey otomatik. Üretim otomatik bakım otomatik araştırma bir yere kadar otomatik. Geliştirme tam otomatik.

Nüfus tam otomasyon çağında düşmeye mahkumdur.

işçi sınıfının yeri yok ise peki biz bu çağa girer iken asil sınıfı neden bir yük gibi omzumuzda taşımalıyız sorusunu akla getiriyor.

Madem bir üretim için bir iş gücüne ihtiyaç kalmayacak. Peki üretim yapanların bekçileri ve sömürücüleri neden ayakta kalacak. Hemde bize ihtiyacı kalmayan bir asil sınıfın elinde olacak tüm bu imkanlar.

Ba ba ba ba.

Özetle dünya sınıf bilincini kaldırıp yeni nesil bir komün düzene geçemez ise değer verdiğiniz her şey tam otomasyon çağında yok olacak.

Para mı? Hangi işçinin maaşı? Hangi bakım gideri?

Etnik köken mi Türklük mü? Sizce bizim tam otomasyon fikri ile uzaktan yakından ilgi alakamız yok iken bize ihtiyaçları var mı?

Kültür mü? Artık asil sınıfın aklında neyi yaşamak var ise o kültür ile devam edecek dünya.

Peki çok mu hayal perestim. Bundan bir kaç yüz yıl sonra torunlarınızı katletmek üzere gelen ve üretimi makinelerin elinde olan robot askerlere de çok hayal perestsiniz diyin.

Tam otomasyon çağı bu hali ile bir distopya dan başka bir şey değildir.

Ne dinlerin ne kültürlerin ne sınıfların ne etniklerin hiç bir değeri kalmaz. Tam otomasyon çağında gücü elinde bulunduranların insafına kalmış bir dünyada her şey onların hayaline göre yeniden yazılır.

Çünkü tarih kazananları yazar. Kaybedenler sadece ölü sayıları ile bir istatistik tir.
    3 ... uzay muhtari