1. 1.
  taraf'ın muhteşem yazarı(!)ya da filozofu rasim ozan kütahyalı'nın eşsiz tespiti. yazısının ilgili bölümü şöyle:

  "Türkiye de kendini solda tanımlayan ve aynı zamanda özgürlükçü-demokrat olduğuna inanan tüm çevrelerin iyi anlaması gereken bir şey var... Tam bağımsızlık demek tam barbarlık demektir... Bu tam bağımsızlık söylemi bütünüyle terk edilmelidir. Sadece Türkiye çapında değil evrensel bazda da tam bağımsızlık; tam keyfilik, tam iktidar konsolidasyonu ve sonuç olarak tam barbarlık demektir.

  tamamı burada: http://www.gercekgundem.com/?p=136392

  90 yıl öncesini hatırladım nedense.

  (bkz: ingiliz muhipleri cemiyeti)
  (bkz: amerikan muhipleri cemiyeti)
  3 -2 ... sermestan
 2. 2.
  tam bagımsız deyip ülkeyi abd derin devletine entegre etmekte mahir güçlerin hoşuna gitmicek mükemmel tanımdır. sınırları kapatıp içierde diktatörlük kurmak anlamında kullanılan ülkemde ki bu söz, mide bulandırmaktadır. tam bagımsız türkiye deyipğ, ülke insanlarını üniversişte den atan, askerden atan, yargıdan atan zihniyet, tam baglıdır ama baglı oldugu odak karanlık bir odaktır.

  12 eylül darbecileri için söylenen "bizim çocuklar türkiye de basardı" sözü, karanlık odagın amerikanın gizli yeri oldugunu, bi nevi amerikanın götü oldugu kanaati hasıl olmustur halkta.
  1 -3 ... beklediginiz lider benim
 3. 3.
  tam bağımsızlık, hiçbir sınırlama olmaması demektir ki insan sınırlanmazsa neler yapabileceğinin farkına varmaz. bireyi sınırlandırlmalı ki neler yapabileceğinin farkına varsın ya da devleti. abd kurallarla sınırlandırılmış ve gücünün farkına varmış, barbar bir devlettir.* abd, tam bağımsız değildir. dolayısıyla tam bağımlılık yada yarı bağımlılık beraberinde barbarlığı getirmektedir.
  ... sockrates
 4. 4.
  Bağımsız olmanın hangi sınıf adına hangi örgütlerle ittifak kurarak hangi yollarla gerçekleştirileceğine bağlı olarak değişebilen bir bağımsızlık tanımıdır. Elbette bu iş amerikan emperyalizminin güdümündeki bir silahlı kuvvetler ile ittifak yapılarak , neo-liberal politikaların milliyetçi eleştirisine dayanılarak yapılamazdı. 68 kuşağının temsil ettiği sosyalist ilerici tarihsel gerçeklik ulusal burjuvazinin kemalist ordusu ile ittifak nedeniyle her zaman yöntem olarak tartışılacaktır.
  1 -1 ... nekrofili