bugün

bir ünlümsü diğer ünlümsüye kameralar karşısında verip veriştirir. sonra muhabirler, itin götüne sokulup çıkarılan kişiye gidip "sizin hakkınızda böyle böyle" dedi diyip mikrofonu bu kişiye uzatırlar. o kişi de "diycek bi şeyim yok, talihsiz bir açıklama" diyip cool olduğunu gösterir.
siyasetçilerimizin de bolca kullandığı bir cümledir.
her konuda açıklama yapan ve sözlerini tartmadan konuşan kişinin yaptığı beyanatın dokunduğu kişiden duyulan sözlerdir bunlar. bunun üzerine açıklamayı yapan kişi hemen sözlerin yanlış anlaşıldı kisvesine sığınır.
kendini fasulyeden nimet sayan bir karakterin hakkında bir iddiada bulunan diger sahis adına söyledigi alaycı söz grubu. Lakin içerdigi anlam söyledir : sen o kadar salaksin ki benim hakkimda 2 kelime laf bile söylemekten acizsin, bu yuzden ben akillilik ettim ,senin söylediklerinin kaderin bir cilvesi olarak nitelendiriyorum. Bunlari sen demis olamazsin.
(bkz: kedidir o kedi) * *
acizlik ifadesi zavallılık timsali bir söylemdir.
rte nin haftada bir düzenli olarak yaptığı açıklama türüdür. * * * *
ornekli aciklama ;gaf yaptim, pot kirdim, sictim ... denilemeyen durumlarda kibarca talihsiz bir aciklamaydi denilir.
genellikle aşırı cehalet içeren açıklamalar hakkında yapılan bir tanımlamadır. örneğin;

"neden istifa edeyim? treni ben mi kullanıyordum?" binali yıldırım *

"hasankeyf in tarihi bir önemi yoktur" atilla koç *

"sata sata bitiremedik! babalar gibi satarım!!" kemal unakıtan

"toprak satılıyorsa alıp da götürmüyorlar" recep tayyip erdoğan

"ankaralılar tatile çıksın" melih gökçek*
angut bir tepki cümlesi. talihsiz açıklama nedir, nasıl bir şeydir? talihlisi var mıdır? saçmasapan bir kalıp. adam koymuş geçirmiş lafı sen hala yok talihsiz bir açıklama bilmem ne. adam ülkeyi bölerim anana da gömerim diyor, sen tutup "talihsiz mık mık mık" diyorsun. adam istemeden mi dedi? ne talihi?!

bu da düz mantık.

* ..evet, talihsiz bir açıklama yapmak zorundayım sayın seyirciler. bu hafta da sayısalda altı tutturan olmadı..

- bak hanım, haftaya kesin oynayalım.
+ karpuz kesem yirsin..
- kes hadi anasını satiim..
"keşke ünlü olsaydım da o açıklamayı varsın olsun ben yapsaydım" diye temenni ettiğim açıklama .
itici bir ifade biçimidir. talihsiz açıklama(?) açıklamaları talihe, bahta, kadere mi bırakıyor lan bu insanlar! dense dense gaf denir, boşboğazlık denir, mallık denir, öküzlük denir...

- çok zevzekçe bir açıklamada bulundunuz efendim.
+ talihsizim talihsiz...
bülent arınç: sayıca fazlalardı ve silahları vardı!

tam anlamı ile budur aslında buda değildir bilemedim şimdi bu talihsiz açıklamadan daha ötedir.
içerisinde saldırı, tahrik, yanlış bilgi, saygısızlık vb gibi unsurları bulunduran demeçlere, kınama amaçlı yapılan yakıştırmadır.
genelde akpli bakan ve vekillerin açıklamalarından sonra sık duyulur.
güncel Önemli Başlıklar