1. 1.
  751 yılında, türklerle arapların, çinlilere karşı yaptığı savaştır. 5 gün süren savaş çinliler'in yenilgisiyle sonuçlanmıştır.
  3 ... jassemine
 2. 2.
  türkler, savaş sırasında taraf değiştirerek araplarla birlikte savaşmıştır.
  6 ... minti
 3. 3.
  751 yılında çinliler ve araplar arasında gerçekleşen savaş. türk tarihi açısından önemi, türklerin araplarla yakın ilişkilerde bulunup islamiyete ısınmalarıdır. çin in bölgedeki yayılması da bu savaşla önlenmiştir.
  1 -1 ... sophie
 4. 4.
  kağıdın ilk kez çin dışına çıkmasına sebep olan savaş.
  3 ... marionette
 5. 5.
  türk medeniyetini yücelten vak'a. * *
  3 -5 ... abra kadavra
 6. 6.
  gokturk devletini yok eden cin'lilere karsi alinan onemli bir zaferidir. savas sonunda cin'liler 50 bin olu ve 20 bin esir verdiler.
  3 ... radament
 7. 7.
  Türk-arap birliğini bozarak ipek yolu hakimiyetini isteyen Cinliler ile olan savaştır.
  Türkler bu savaşta ya arapların ya da cinlerin tarafında olacaktı. Sonuç olarak arap tarafı seçilmiştir.
  Çünkü; cinin yönetimi altına girerse bağımsız kalmaları zordu.
  Talas savaşı cinlilerle müslüman arapların yaptığı tek savaştır.
  3 ... seytanin fisildadiklari
 8. 8.
  kağıt ve matbaanın çinlilerden müslümanlara geçtiği savaştır.
  3 ... seytanin fisildadiklari
 9. 9.
  alternatif bir tarihi görüşe göre de, türklerin tamamen çıkarları gerektirdiği için müslümanlaşmalarına vesile olmuştur. yani bu konudaki "biz de var tengri, sizde var allah" düsturu epey bir eklemelidir.
  1 ... salamander
 10. 10.
  751 yili temmuz ayinda sicak bir gunde baslayan savas tam 5 gun araliksiz surmustur. tarihin en guzel imha savaslarindan biridir. çin'li askerlin tamamina yakini oldurulmus geri kalanlari ise esir alinmistir. çin generali sien ce kao'da oldurulenler arasindadir.
  bu savas ile orta asya'nin hatta daha iddaali bir ifade ile tum dunyanin kaderi belirlendi. orta asya butunuyle çin hakimiyetine girecegi yerde islam medeniyeti ile kucaklasti. arap yarimadasi'nda dogup fransa iclerine kadar, oradan da doguda maveraunnehir'e kadar yayilan arap imparatorlugunun, dogudan batiya ilerleyen buyuk turk hakimiyeti ile karsilasmanina az kalmisti.
  2 -1 ... migfer