bugün

düğünlerde yeni evli çiftlere maddi destek olmak amacı ile yapılan bir merasim.

eskiden çok bi' garip haldeydi bu merasim. şimdilerde kimin ne taktığını bağıra bağıra söylemiyorlar bildiğim kadarıyla ama iyi oluyo' bence zira bir düğüne şahit olmuştum; tam rezillikti..

önce şöyle bir ses duyuldu:
-gelinin amcasından 5000 yuro!
bir iki burma bilezikten sonra:
-damadın dayısından bir miktar para..
bu şekilde insanlar rencide olur ama..
(bkz: takı merasimi)
kimi düğünlerde süresi bir hayli uzun süren, damadın dayısından gelen "bir miktar paranın" tutarının merak edildiği organizasyon. kuyruk falan oluşur. pek sevimsizdir.
bu töreni kameraya almalarının; kimin ne kadar taktığını öğrenip, onların çocuğu da evlenirken aynı miktarı takma amaçlı olduğunu öğrendiğimde dehşete düşmüştüm. belki de uydurmadır ama başka da mantıklı açıklaması yok.
bizde defter bile tutuyorlar aq kamera kaydını geçtim.
şubatta düğünüm var. heyecanla bekliyorum o anı.
evlenirsem kesinlikle gerçekleştirmeyeceğim hadise. gelecek olan parayı geçtim, bu paranın kullanılmasına karşı çıkan bir gelin ve üzerinde hak iddia etmeye çalışan bir kayınvalideyi hiç çekemeyeceğim. kısacası öküz de yok sorun da.
Geleneksel düğünlerin olmazsa olmazı, düğünün en sıkıcı ritüelidir.

Bunu, daha usturuplu, daha nazikçe yapmanın bir yolu olmalı mutlaka.

Sene olmuş 2017, adamın teki kapmış mikrofonu, kendini yırtarcasına takıcıları takdim ediyor! Takıcılar, bilmem ne burma bileziği taktıkları görünsün diye, kamera önünde oyalanmalar, samimiyetsiz fotolar, öpüşmekten makyajı tövbe bismillaha dönmüş gelin kişisi, takıları, kartal edasıyla izleyen kayınvalideler, eltiler, sünnet çocuğuna dönmüş gariban damat...

Yürekler acısı!
(bkz: Hayata dair içburkan detaylar)
Düğünlere bir takı törenine iki ulan!

görsel
en sonunda damat takıları cukkalıyor...
Tlililililililililili...

(bkz: zılgıt)
https://twitter.com/twitt...atuses/998324559727202304
görsel
Cansız manken çözümü beni benden almıştır,bana göre insanların ben daha büyük para verdim he he diye böbürlenmek amaçlı gerçekleştirdiği bir seremoni.