bugün

para sınırlı olduğu ve yanınızda manita olduğu zaman gerilimi sürekli artan ,adrenalin salgılatan hadise.
sinemada resident evil izlenio havasını yaratır.gözler kocaman açılmış ne olup bittiğini seyreder.(ama sinamada ki resident evil kadar zevk vermez)
taksiye binmiş ama kendini taksiye ait hissetmeyen, sürekli kafasında, "keşke otobüse binseydim taksi benim neyime şerefsiz" gibi düşüncelerle boğuşan edepli yolcunun yapacağı şeydir taksimetreyi gizliden süzmek. edeplidir çünkü çaktırmadan bakarak, şöförün gece tarifesi açıp açmadığını filan belli etmeden kontrol etmeye çalışır. taksimetredeki ücretin her artışında biraz daha tedirginleşir, inmek ister hemen oracıkta ama gururuna yediremez. çünkü bu adam hem edepli hem de gururludur her şeye rağmen.
gizli gizli bakılan, sofor fark etmesin diye bir yandan da soforun yan gözle kesildigi ortam geren aktivite.
taksideyken, özellikle ilk kez gidilen bir yer ise, yolda sayısız defa yapılan eylem. hele bir de önde, şöförün yanında oturuluyorsa kafanızı kıpırdatmadan ne kadar yazdığına bakabilmek için belli bir seviye kasmak gerekmektedir.
cepteki para kısıtlı ise sürekli yapılması gereken bir eylemdir. malum bütçeyi aşarsa inmek lazımdır.
göz hizasında olsaydı yapılabilecek bir eylem olurdu. nitekim bırak göz ucunu parayı ödemek için eğilip şöförün ensesini öpmen gerekiyor. (bkz: paranla rezil olmak)
hesapta olmayan bir gecikme sonucunda, gecikilen yere düşündüğünden daha erken varmak isteyen insanın, çaresizce insafına kaldığı taksimetreye ter içindeki bakışıdır.
taksiye binmeden önce 'şurdan şuraya ne kadara götürürsün' diye sorup '15 ytl olur heralde fazla olursa fazlasını almayız eksik olursa onu ödersin taksimetreyi açalım da' gibi bir cevap aldıktan sonra gereği olmayan harekettir.
taksiciyi uyuz eden hareketlerden biri, paran yoksa binme, yok ucu ucuna yetecek diye endisen varsa, simdiye kadar 3-5 in hesabi icin kimin bogazini yapismisiz, sonra verirsin veya biz helal ederiz, sen arkana yaslan keyfine bak.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.