bugün

göreceli.

geçen gün bindiğim taksici ya da bindiğim taksinin şoförü diyeyim ehe işte neyse dedi ki ; taksiciler de dost bulmak çok yaygındır yeğenim. illa ki biri biner hoşlanır. bi dha biner. mekan uygunsa biz de ona bineriz. içkim sigaram yoktur ama..

valla lan.
(bkz: akasya durağı) on kere soyuldular 5 kere bombanın patlamasına engel oldular 27 kere suç örgütü çöke0trtiler 46 kere gasp edildiler helal olsun bu adamlara.
bu diyen tuhaf bir insan bunu da dedi.

(bkz: taksiye binen mini etekli genç kız)

(bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)
bayramda yada yağmurlu havalarda kısa mesafe almayanlar haricindekiler için doğru önerme olabilir. bahsettiklerim çok *.
ironi basligi altinda incelenmesi gereken cumledir.
atatürk havalimanından bakırköy iskelesine gitmek istediğinizi söylediğiniz taksicinin anasına sövülmüş gibi davranması ile.

anadolu yakasından avrupa yakasına gitmek için pazarlık yaptığınız taksicinin inerken köprü geçiş ücreti istemesi.

samsundan amasyaya yabancı arkadaşınızı getirecek taksicinin geri dönüş ücreti gibi gerzekçe bir ücret talep etmesi. telefonda görüştüğünüzde ise plakasını vermemesi arkadaşınızı tehdit etmesi ile

kati suretle geçerliliği olmayan durumdur.
das ist ganz normal. ich hab keine Überraschung.
daha geçen hafta taksi durağına kaynak yapan çakal korsan taksiciyi görünce doğruluğuna inanamadığım teori. Ama elbette çok dürüstü de var.
taksicilerin dürüst ve namuslu olabilir fakat çok cins şoförleri de var. örneğin bu kişilerin ceplerinde kesinlikle bozuk para olmaz. müşteri aşağıya iner para bozdurmak için esnaf esnaf dolaşır. dünyanın neresinde görülmüş müşterinin para bozdurması. tıpkı savaşa gider bir insanın tüfeğinde mermi olmaması gibi.

sen bir esnaf sın cebinde müşteri ne çıkarırsa çıkarsın bozmak zorundasın. gideceğiniz mesafe yakınsa ücreti az olduğu için araçlarına almazlar. trafiği kalabalık olar bir, yerse o tarafa gitmemek için şoför değişimi yapacağım oraya gitmem mümkün değil der. dürüstlük lazım değil insanlara müşterisine karşı dürüst olsun. çok mecbur olmadığını sürece taksi esnafının aracına binmeye kalkmayın insana saç baş yoldururlar.
olmayan gerçektir. abi yok öyle birşey nerde bir yabancı görseler gideceği yere kadar 2 kere karşıya götürüp geri getiriyorlar.
Şimdi taksiciler tacizci değildir dedik ama dürüsttür de demedik.
Biraz daha fazla ücret alabilmek için ellerinden geleni yaparlar o ayrı bir mesele.
Mesela 4 arkadaşınla birlikte binmek isterseniz almaz derki dolmuş mu bu. ya arkadaş araba zaten 4 kişi değil mi napalım senin için 2 kişi senin arabaya 2 kişi başka bir arabaya mı binsin, hayır neticede başka arabaya binenden komisyon mu alacan ? yoksa senin araban km 'de 3 kuruş az yakacak da 10 km yolda 30 kuruş kar edecem diye mi hesap ediyorsun?
Hangi matematik sistemini işlettiği bilinemeyen meslek erbabıdır aynı zamanda.
ahlaklı ve dürüst olmaları tartışılır ama asabi oldukları kesin.
geçenlerde vizem vardı, gece geç yattığımdan ertesi gün sınava 5 dakika kala anca uyanabildim, neyse koştur koştur taksi durağına gidip: ''abi yetiştir beni sınavım var'' dedim, bindim arabaya. efendim allah için birçok kestirme kullandı, hızlı gitti falan ama adam yol boyunca bildiğin azar çekti, yok efendim onun da oğlu benim gibiymiş de sorumsuzmuş da kızdı da kızdı. sınava 10 dakika geç de olsa yetiştim inerken para üstünü almaya da götüm yemediğinden ''kalsın abi, hayırlı işler'' diyebildim.
Ahlaksız ve şeref yoksunlarının en önde gidenleri oldukları kesindir.
ful akbilin gücü adına:

(bkz: yarak var yer misin)
kıçımla güldüğüm iddia. beyazıt'tan yenikapı'ya normalde 10 tl'ye gidilirken ramazan diye 40'a götürürüm trafik var cevabını aldım. el mahkum da bindim deniz otobüsüne yetişmek için. allah sizi inandırsın 1 gram trafik yoktu asıl iftar zamanı yollar bomboştu ve adam yolda iddaa kuponu yapıp 5 dakikada vardı.
Hiç bir ülkenin taksicisi ahlaklı ve dürüst değildir bizzat deneyimlerimle söylüyorum. taksici olmak için ahlaksız olmak gerekiyor zannederim.
Sarhosken biniyorum, ibnelik olsun diye gidecegim noktayi soyleyip yolda ara ara surdan miydi burdan girsemiydik falan bilmiyormus gibi yapiyorum. Yine insaflilar, bi sokak iki sokak gezdirip birakiyorlar. Bakina bakina gidiyorum ben de. inerken de o sokaktan niye girmedin ayip degil mi, bilmesek sikeceksiniz amk diye ariza cikartiyorum. Hakli oldugum icin bir sey demiyorlar, benimki de zaten sarhos gereksizligi. Napayim, havalar da soyle boyle, ulkenin durumu, memleket bura mi muhabbetine mi gireyim bilemiyorum. belki bigun biri cikip dalar, suana kadar boyle bir durum yasanmadi. Severim ama taksicileri, hayat kurtariyorlar bazen.
dün yine çürüttüğüm tezdir.

her zaman bindiğim duraktan bindim taksiye, bindiğim yerden eve kadar olana mesafe her zaman 22,5 -23 yazar. zaten tek yol var. bu siktiğimin taksicisi yarı yolda başka bir yola saptı,

-dayı hayırdır? çalışma filanmı var yolda? niye bu yola girdin? diye sordum.
-yooo buradanda gidiliyor dedi. (yavşak o yoldanda gidiliyor ama en 40 lira yazıyor)
-dayı kısa yol varken niye burdan girdin şimdi.
-ne farkeder oda yol buda yol. allah allah
-doğru diyon dayı. öbür yol 22-23 yazıyor. ben sana 23 lira verecem sen istediğin yoldan git. dedim.
-olurmu öyle şey, taksimetre ne yazarsa o.
-dayı şu surata bak bakayım gerizekalı yazıyormu?
-estafurullah da olmaz öyle şey.
-sen devam et bakayım olur mu olmaz mı göreceğiz.

mahalleye girdik. kahvenin önünde durdurdum totoşu. taksimetrede 42 küsur yazıyordu. verdim 20 lira.

-dayı itirazın varsa kahvedeki arkadaşlardan alayım üstünü tamamlayayım?
-yok yok. size iyi günler.
durak taksilerine güvenğmiz tamdır, yoldan çevrilenler %50 ye girer.
görsel
Para üstünü beklediğinde hiç şaşırmaz özür diler, hemen verirler.
hali hazırdaki taksicilerin %95'ini kapsamayan durum.
Piyanist Anjelika Akbar: Taksim'den taksiye binmek istedim. 'Harbiye' dedim, taksi şoförü beni yabancı sanıp 120 TL istedi.

https://tr.sputniknews.co...m_campaign=URL_shortening
bir zorunluluk. insani bir değer.
istenilen durumun açıklaması.

lakin işin aslı öyle değil. ne kadar eğitimsiz, ahlaksız, karaktersiz, izansız, anlayışsız, küfürbaz, karı kız kesen, dolandırıcı, boş-beleş tip varsa alayı taksici. en azından istanbul için bu böyledir.
yukarıda saydığım vasıfların hepsi bu adamlarda var kıçımdan sallamıyorum.