bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    bir eşşeğin söylediği bir cümleymiş bu. ya da kendini öyle sanmış. bakın nasıl olmuş.

eşşek ya bu. sahibine hizmet eder dururmuş. bütün gün işi sahibinin bütün kestiği odunları eve kadar sırtında taşımakmış. eğer odun kesmeye gittikleri yer yeşillikse bolca karnını doyurur yoksa akşam yemek yiyemezmiş. ara sıra köye birileri geliyormuş arabayla. içinden adamlar çıkıyor, etrafta kontrol yapıyorlarmış. eşşeğin duyduğuna göre fabrika yapacaklarmış. onlar gelince sahibi hemen iki büklüm olup yanlarına geliyormuş. bir istekleri olup olmadığını soruyormuş.

eşşek bunu her gördüğünde kafasını yana eğip kravatla takım elbiseli adamlara bakıyormuş, onlara gıpta ediyormuş. "onlara neden bu kadar hürmet ediyor acaba" diye düşünüyormuş. en sonunda onların üstünlüğünün kravatta takım elbisede olduğuna kanaat getirmiş.

bir gün yine akşam eve gelmişler. o gün her zamankinden daha çok odun taşıdığı için yorulmuş eşşek. "artık canıma tak etti." demiş. "ben de hürmet saygı görmek istiyorum. benim de gururum var".

böyle deyip gizlice ahırdan kaçmış. doğruca şehrin yolunu tutmuş. şehri bütün gün gezmiş ama hiçbir yerden takım elbise alamamış çünkü hiçbir yere onu sokmuyorlarmış. üzüntü içerisinde bir çöplüğe gitmiş, başı önünde mahzun mahzun çöpü eşelerken bir şey görmüş. hemen dişiyle tutup çekmiş. inanılmaz ama orda çöplerin arasında bir ceket, bir pantolon bir de kravat varmış. eşşek öyle bir sevinmiş ki. "allah'ım sana şükürler olsun ben de artık adam olacam" demiş. hemen üstüne giymiş bulduğu şeyleri. kırık bir de ayna bulmuş bakmış kendisine. "peeeh. baksana nasıl da adam oldum."

sonra tutmuş köyün yolunu. aklı sıra sahibinden aynı hürmeti görmeyi bekliyormuş. eve uzaktan doğru yaklaştıkça heyecanı artıyormuş. bakmış sahibi evin önünde kara kara düşünüyor. sevinmiş bir uzunca kişnemiş. sahibi hemen başını kaldırmış. bakmış kara eşşek tepede kişniyor üstünde de garip elbiseler var. hemen eline sopa alıp üstüne koşmuş. eşşek sevinç içinde sahibinin kendisine hürmet etmeye geldiğini sanarken bir anda sopaların altında kalmış.

"koduğumun eşşeği, soyunu sopunu sktiğimin nerdeydin lan, nasıl kaçarsın sen lan sıçalak." bir güzel dövmüş eşşeği sudan gelinceye kadar. sonra da üstündekileri atmış kenara hemen önüne katıp odun kesmeye gitmiş.

eşşeğin gözü yaşlı. demiş ki " demek ki iş kravat da değil, ben yine eşşeğim odun taşıyorum." öyle işte ondan sonra ne olmuş bitmiş hiçbir fikrim yok. sonuçta eşşek olarak ölmüş, hatta büyükşehire okumaya gitmiş üniye almamışlar, dönmüş yine dayak yemiş, sonunu sıçtım ama anladınız ki eşşek olarak ölmüş bu eşşek, at bile olamadan, istediği kadar takım elbise giysin.
    ... laz pacino
  2. 2.
    (bkz: mini etek giydim madam oldum)
    ... emmo
  3. 3.
    (bkz: adam gibi adam)
    ... maymunlarcehennemi